...

... Zdroj: Foto Jarka Belcher

Jana Štumpová Konicarová: Moje vůně mají promyšlené účinky

Janu Štumpovou Konicarovou jsem poprvé potkala na semináři, který radil ženám s podnikáním. Když nahlas řekla, co prodává v e-shopu, tak trochu zaskočila většinu školitelů, protože o něčem takovém dosud neslyšeli, a hned tak jí s cílením reklamy poradit nedokázali. Jenže Jana se nevzdala a výrobky si k lidem postupně cestu našly. Co ji vedlo k tomu, že opustila dobře placené místo v korporaci a začala vyrábět aromaterapeutické spreje, které se používají při cvičení jógy?

Kdy jste si uvědomila, že v marketingu pracovat nechcete?

Já jsem necítila ani potřebu odejít z marketingu, svou práci jsem měla ráda. Změna ale přišla s narozením dětí. Když se měl narodit první syn, odcházela jsem z firmy s tím, že jsem do šesti měsíců zpátky. Jenže moje pozice úplně neumožňovala práci na částečný úvazek, abych se mohla věnovat dítěti a práci zároveň. Protože jsem cítila, že potřebuji kromě starání se o dítě ještě nějak zapojit svou hlavu a zaujala mě homeopatie, rozhodla jsem se ji studovat.

Já jsem vlastně už při studiu ekonomie cítila, že mě více zajímají lidé a práce s nimi, zajímala mě psychologie. A homeopatie pracuje také s člověkem jako celkem, a tak jsem se jejímu studiu věnovala dalších šest let. Má studia pak vyvrcholila měsíčním pobytem v Indii.

Jak jste se ale dostala k e-shopu Kantu?

Ty věci v mém životě tak nějak přicházejí samy. Studium homeopatie mne zcela pohltilo, k tomu jsem se začala zabývat i dalšími obory, jako je například aromaterapie. Tam jsem se začala zajímat o vůně a jejich působení, zároveň jsem již několik let praktikovala jógu. Jsem člověk, kterého hodně oslovuje prostředí, a tak jsem se snažila i na té józe, aby mi bylo příjemně. No a sami víte, že podložky, na kterých člověk cvičí a potí se, občas někdy nevoní úplně vábně. Tak jsem si sama pro sebe namíchala takový dezinfekční a zároveň aromaterapeutický sprej, který jsem na hodinách začala používat.

A začali ho chtít ostatní?

Ano. Původně jsem ho dala naší lektorce jako dárek k narozeninám. A jí si pak o něj začalo říkat čím dál tím víc klientů. To ona mi položila otázku, jestli ho nechci začít vyrábět ve velkém. Já to nejdřív zamítla, říkala jsem si, že to přece nejde, že nemám žádnou továrnu. Ale potom se mi to najednou začalo v hlavě skládat, a protože jsme v tu dobu byly zrovna na jógovém retreatu, měla jsem čas přemýšlet. Než skončil, zjistila jsem, že už vím, jak se to bude jmenovat, jak by měl vypadat design, jaké chci vůně a podobně. A najednou jsem měla vlastně vymyšlený celý plán. A pak jsem rok testovala, sháněla možnosti dodavatelů, tvořila identitu značky a tak dál.

...
... | Zdroj: Foto Jarka Belcher

Kde spreje vyrábíte?

Nepotřebuji žádnou speciální výrobnu, takže je mohu dělat doma. Když mám „výrobní období“, pocítí to celá rodina doslova na vlastní kůži. V e-shopu mám ještě také přírodní osvěžovače vzduchu, gely na svaly a klouby, aroma náramky z přírodních minerálů, které slouží pro aromaterapii v pohybu, nebo třeba hedvábné taštičky a batůžky využívající kousky původních kimon.

Bylo něco, co vás na začátku podnikání zaskočilo?

Od počátku jsem chtěla, aby všechno působilo velmi profesionálně. Webové stránky, komunikace, všechno jsem měla vyřešené do posledního detailu. Až potom jsem zjistila, že na lidi to působilo tak, že skoro nevěřili, že jde opravdu o domácí výrobu, že to všechno dělám sama. Takže ta dokonalost se ukázala jako trochu kontraproduktivní. Lidé mají rádi, když mohou nahlédnout do pozadí značky.

Nelitovala jste někdy, že jste se do toho pustila?

Musím přiznat, že konec minulého roku byl velmi náročný. Kantu výrobky se dávají hodně jako dárek. Takže jsem před Vánoci jezdila na různé akce a trhy, zároveň bylo potřeba vyrobit spoustu zboží pro e-shop. Takže když jsem míchala vůně po nocích a moc nespala, měla jsem hodně velkou krizi a přemýšlela jsem, jestli mi to za to stojí.

Co děláte pro to, aby vás e-shop zcela nepohltil?

Musím říct, že jsem se už naučila držet si pro sebe alespoň jógu a nevynechávat ji, jen v nejnutnějších případech. Ale když jsem byla s naší lektorkou na Srí Lance na pokoji a viděla ji, jak vstává každý den v půl páté, aby si stihla zacvičit, pochopila jsem, že i když jsem máma tří dětí, tak říkat, že nemám čas, je jen výmluva :-)

Říkala jste, že jste byla měsíc v Indii – bylo těžké opustit rodinu?

Nejmladšímu synovi bylo šest, ale rodina měla naštěstí oporu i v naší paní, která nám odmalička s dětmi pomáhá. Je to takový náš anděl strážný a já věděla, že když odjedu z domova, budou mít děti navařeno a že je vyzvedne ze školy, když to manžel nestihne. Trvalo mi dlouho, než jsem si ospravedlnila, že mohu odjet. Naší rodině to vlastně prospělo, každý jsme si uvědomili, co všechno ten druhý dělá a zvládá. Já bych to za sebe doporučila všem, ale chápu, že to není cesta pro každého. Člověk má dělat to, kde se cítí komfortně.

Jaká je vaše oblíbená vůně?

Já mám vlastně ráda každou, nedokázala bych vypustit mezi lidi vůni, která by se nelíbila mně. Dávám si záležet na tom, aby byla hezky vyvážená a aby byla harmonická. Přátelé mi často říkají: když mají lidi rádi pomeranč, tak prostě udělej čistě pomerančovou vůni. Takhle já ale nepracuji, to by mi ani nedávalo smysl. Ráda tvořím osobité kompozice, které se doplňují a mají promyšlené účinky. Do každé vůně tak vložím kus sebe. Pak je hodně testuji, na sobě, na rodině, na známých...

Jsme tolik obklopeni chemií a chemickými vůněmi a já mám pocit, že pokud člověk začne dávat přednost vůním z přírody, napojí se víc sám na sebe. Přírodní vůně v něm dokážou probudit intuici, intenzivnější prožitky, vnímání sebe samého, to, o čem si možná člověk myslel, že už to dávno nemá nebo neumí.

Můžeme vás vidět někde v nejbližší době?

Tento víkend na Slou days, které se konají v Kotvě, stánek Kantu najdete v 6. patře, po celou dobu budou probíhat zajímavé workshopy a diskuzní panely. Já se jednoho o Slou žití účastním v pátek od 18 hod.