Jóga změní váš pohled na svět.

Jóga změní váš pohled na svět. Zdroj: Shutterstock

Jóga v denním životě: Snižuje tlak a zmírňuje nespavost

Jóga se v posledních letech stala trendem a nenašli byste člověka, který by vůbec netušil, o co jde. Jenže jóga není pouhou módní vlnou, která zase opadne. Pokud ji praktikujete poctivě, může vám výrazně změnit každodenní život. Pozitivně samozřejmě. 

21. červen se letos už potřetí ponese ve znamení Mezinárodního dne jógy, který určila OSN. V rámci toho se nejen po celé České republice budou konat nejrůznější akce zdarma, na které si můžete přijít jógu zdarma vyzkoušet. Není to totiž pouze o cvičení, které zlepší naši fyzickou kondici, pravidelná jóga, kterou pojmete jako životní styl, má na nás velký vliv v každodenním životě. To potvrzují i klinické studie, které byly v letech 2007–2014 prováděny.

Pokračování 2 / 7

Jóga a duševní zdraví

Jestli se utápíte ve svém životě, z blbé nálady se jen tak nevyspíte, naopak, ráno vstáváte snad ještě unavenější, než jste ulehli, potom by vás jóga mohla zachránit. Jógové dýchání a meditace mají totiž pozitivní vliv na depresivní stavy, stejně tak na úzkost a úzkostné stavy.

Jóga ale ovlivňuje i další části duševního zdraví. Pravidelné cvičení může snižovat únavu, a to podle studie jak u zdravých lidí, tak těch, co se léčí například s diabetem, rakovinou, roztroušenou sklerózou a podobně. U těchto nemocí může jóga fungovat jako podpůrná terapie.

Jóga má svůj Mezinárodní den 21. června.
Jóga má svůj Mezinárodní den 21. června. | Zdroj: Shutterstock

Pokračování 3 / 7

Jóga a tělesná zdatnost

Ten, kdo se rozhodne cvičit jógu jen kvůli tomu, aby zhubl, bude pravděpodobně zklamán. Pouze samotné cvičení tuky nespálí. Pokud ale na to půjdete správně a z jógy si uděláte součást vašeho života, kilogramy dolů půjdou. Posílíte tím totiž svaly, což znamená, že zrychlíte bazální metabolismus. Kromě pevnější postavy ale také zlepšíte vnitřní rovnováhu, chůzi a celkovou flexibilitu těla. Dali byste si teď nohu za hlavu? Ne? Pak vězte, že za pár týdnů pravidelného cvičení na to dojde. Navíc s jógou je spojená i zdravá a čerstvá strava, která má na hubnutí svůj sloní podíl.

Jóga vám pomůže zpevnit celé tělo.
Jóga vám pomůže zpevnit celé tělo. | Zdroj: Shutterstock

Pokračování 4 / 7

Jóga a fyzické zdraví

Civilizační choroby jsou dnes skloňovány ve všech rovinách, přitom jim lze předcházet. Dokonce i jógou, která je spojena se zdravým životním stylem. Podle studií totiž dokáže snižovat krevní tlak. Cvičení je dobré pro astmatiky, kteří mají problémy s dýcháním či s chronickou bronchitidou. Jóga je doporučována i pro ženy s příznaky menopauzy, jejichž projevy dokáže zmírňovat.

Jóga v denním životě může velmi pomoci.
Jóga v denním životě může velmi pomoci. | Zdroj: Shutterstock

Pokračování 5 / 7

Jóga a sociální zdraví

S odkazem právě třeba na stres a deprese jóga zlepšuje i naše sociální zdraví. Při pravidelném cvičení člověk dokáže lépe ventilovat své pocity a emoce, nikoliv je potlačovat. Tím dokáže ulevit sobě i svému okolí. Navíc se doporučuje v případech léčby závislostí, které jsou považovány za jedny z nejhorších sociálních nemocí dnešní doby. Pomoci tak může třeba i při odvykání kouření.

Jóga pomáhá i v sociálním životě.
Jóga pomáhá i v sociálním životě. | Zdroj: Shutterstock

Pokračování 6 / 7

Jóga a duchovní zdraví

Kromě fyzického cvičení do jógy také patří meditace, která dokáže uklidnit vaši duchovní stránku. Pravidelné praktikování jógy jako životního stylu pomáhá pročistit čakry a prohloubit vědomí. S tím souvisí i seberealizace, ke které při jógovém cvičení a životním stylu dochází.

Jóga pomůže při seberealizaci.
Jóga pomůže při seberealizaci. | Zdroj: Shutterstock

Pokračování 7 / 7

Jóga v denním životě

Jóga v denním životě je systém cvičení a dalších jógových technik, které vytvořil indický mistr višvaguru Mahéšvaránáda. Dlouhodobě působil v západních zemích, kde si osvojil tamější problematiku a problémy naší moderní civilizace vzal v potaz při sestavování tohoto systému. Jednotlivé cviky a přístup k józe sepsal do knihy Jóga v denním životě, která je dostupná v jednotlivých kapitolách i na internetu.

Video placeholde