Herečka Klára Issová v kampani .about leather

Herečka Klára Issová v kampani .about leather Zdroj: Lucie Vysloužilová

Chcete se konečně blíže seznámit s českou módou? Vyrazte na Designblok!

Láká vás lokální módní scéna, ale nevíte, odkud začít? Jestli nejste typ, co by si kupoval vstupenky na pražský fashion week, nenechte si ujít letošní Designblok, který se koná ode dneška až do neděle 11. října. Kromě designu a dekoru se na jednom jediném místě můžete seznámit i s originálními tuzemskými značkami oblečení, módních doplňků a šperků. Na které konkrétně se můžete těšit?

Jedno mají Mercedes-Benz Prague Fashion Week a Designblok společné: Obě akce si letos jako místo konání zvolily unikátní prostory bývalého kláštera sv. Gabriela (Holečkova 10, Praha 5). Zatímco na fashion week se ale vyžaduje nepsaný dress-code, na Designblok můžete vyrazit klidně za sebe. A to se minimálně v jazyce introvertů počítá jako výhoda. Přesto nepřijdete o zajímavé módní vjemy a dokonce ani o talentované návrháře, kteří se prezentovali i zářijovými přehlídkami – Martina Kohouta či Natalii Dufkovou, která stojí za značkou NANICHE. Na koho se dále těšit? Tady jsou naše tipy!

Oblečení

Povinné zastavení doporučujeme u Terezy Rosalie Kladošové – originální a talentované módní designérky, která loni na cenách Czech Grand Design získala prestižní titul Designér roku. Její barevné vzorované textilie, které budou bezesporu součástí i nově představené kolekce, vás nabijí energií a radostí. Jestli ještě nebudete mít dost, dopřejte si další dávku vzorů u ROE Lindy Retterové. Naopak příznivci minimalismu mohou omrknout nové kousky studia Krakora, jež staví na čistých, sofistikovaně ženských liniích, popřípadě značky Soolista, jejíž kabáty nosí třeba Linda Rybová. Krásnou, současnou a nositelnou módu nabídnou i naši slovenští bratia, kteří k nám expandují se značkou Buffet. A kabáty z vlny od českých oveček představí Linda Havrlíková.

Kabelky

České kabelky prozatím sází na univerzální minimalismus, ale na výběr máte z mnoha tvarů i barev. Zastavte se proto u stánku PBG Studia, kde si můžete prohlédnout jejich poslední kousek – kabelku, kterou navrhla módní influencerka Nicole Kudělková. Designérka Barbora Musilová tvořící pod značkou .about leather představí dekadentní kolekci kabelek z černé kůže, které zdobí tepané kříže od šperkařky Veroniky Ďuricové alias Dick Wolf. Jestli hledáte nadčasovou kabelku v pojetí aktuálních trendů, zastavte se u Verlein designérky Veroniky Stuedlein. A nevynechte ani prezentaci značky YRNCHE, která představí kolekci Your Daily Bread. Protože kabelka je něco jako denní chléb.

Šperky

Sháníte nějaký originální šperk nebo uvažujete, že byste si ho rovnou nechala vyrobit na míru? Pak na Designbloku nepřehlédněte prezentace českých šperkařek. Chybět nebude známější studio 27JEWELRY, které před rokem otevřelo krásný butik na pražském Újezdě a nyní představí novou kolekci prstenů a náušnic, ani jedna z nejosobitějších tuzemských šperkařek Janja Prokič. Určitě nepřehlédněte ani něžnou krásu šperků Elišky Lhotské, Evy Růžičkové nebo Hany Polívkové. Naopak výrazné kousky představí studio BOLD, jehož kamínkové náušnice ve tvaru andělských křídel doprovázely na fashion weeku modely designérky Natalie Dufkové.

Boty

Ano, dokonce i boty můžete mít od tuzemské značky a nemusí to být jen Baťa nebo Vasky. Například značka KAVE footwear vyrábí originální tenisky tím, že recykluje staré boty. A výsledek je super! Své umění představí také tradiční ševcovská dílna Lawart, která šila boty i pro Karla Schwarzenbergera. A nakonec zde bude k vidění i PÁR – zbrusu nová značka bot a doplňků, za níž stojí Jan Kloss a Darina Zavadilová, kteří předtím čerpali zkušenosti v projektu Botas 66.

Brýle

Jestli sháníte dioptrické brýle, které podtrhnou vaši osobnost, nechoďte hned do optiky, běžte na Designblok, kde vám z letošního výběru budou oči přecházet. Šperkařka Nastassia Aleinikava představí kromě kolekce zásnubních prstenů i brýle pro první českou prezidentku. Podobně značka Alexmonhart, která proslula stylovými batohy, představí kolekci brýlí, jež vznikla ve spolupráci s architektem Jiřím Krejčíkem a designérkou Lucií Koldovou. Své obroučky nabídne také značka Optiqa, jež se inspiruje minulostí, anebo Onyx Vision, která tvoří brýle na míru pomocí 3D tisku. Anebo dáte přednost uměleckým brýlím v podání Martina Papcúna, který je vyrábí tradiční japonskou technikou z buvolí rohoviny?

Šátky

Krásný šátek může být tečkou za outfitem, ale stejně tak může být prvním krokem, kterým proniknete do české tvorby. Tuto oblast budou na Designbloku reprezentovat dvě značky – Silky Gang, jejíž zakladatelka Martina Karafiátová na šátky přenáší klasické pohádky v podání českých ilustrátorů, a designérka Andrea Vytlačilová, která se inspiruje přírodou, ale i světovými metropolemi. Obě spojuje hedvábí, skvostné ilustrace a nádherné barvy.