Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
5
Fotogalerie

Bude mě to bolet? Budu šišlat? Budu se moci líbat? Mrkněte na 7 nejčastějších mýtů o rovnátkách!

Možná si říkáte, že rovnátka nosí pouze děti a vy už jste na rovnátka příliš staří a nemá to už smysl. Věřte, že smysl to má. Na rovnátka totiž nikdy není pozdě.

A jaké mýty o rovnátkách mezi lidmi často kolují?

Mýtus č. 1: Je to drahé!

Ruku na srdce. Jde přece o investici do vlastního zdraví. Rovnátky si nesrovnáte pouze zuby rovně do řady, narovnáním zubů získáte mnohem víc. „Rovné zuby jsou jakousi prevencí proti zubním kazům. Pokud se o svůj chrup poctivě staráte, snižujete tím pravděpodobnost častých a nepříjemných návštěv zubaře, kdy je nutno podstoupit vrtání a složitější zákroky, které také nebývají zrovna levnou záležitostí. Rovné zuby dokážete lépe čistit, díky čemuž mohou být zdravější, a zdravé zuby vám mohou ušetřit spoustu peněz do budoucna,“ vysvětluje Lucie Vybíralová za tým Světa rovnátek a dodává: „Cena za kompletní léčbu se u nás pohybuje od 700 Kč do 2 500 Kč měsíčně. Nemusí to být zanedbatelná položka v rodinném rozpočtu, avšak měli bychom si uvědomit, že měsíčně tuto sumu můžeme utratit za věci, které až tak nepotřebujeme, a zde investujeme cíleně do svého zdraví.“ Investicí do rovnátek tak často ušetříte peníze, které byste zaplatili svému zubaři za opravy zubů, vrtání či nákup speciálních dentálních pomůcek k nápravě zkažených zubů.

Mýtus č. 2: Budu šišlat!

Po nasazení standardních fixních rovnátek vám nejspíše mluva zpočátku nepůjde tak hladce. Ve velmi krátké době si ale na nezvyklost v ústech zvyknete a zásadní problém s výslovností zmizí nejčastěji během prvních tří dnů. Možná jste ale netušili, že samotné šišlání způsobují právě vady chrupu. „Věděli jste, že s vadami chrupu může často docházet ke špatné artikulaci, jako je třeba šišlání? Srovnání zubů může tento problém vyřešit. Jistě všichni víme, jak nesmírně důležitá je komunikace napříč celým naším životem, proto možnost komunikovat bez jakýchkoliv zábran zajisté přispívá k lepšímu sebevědomí,“ dodává Lucie Vybíralová.

Mýtus č. 3: Vrátím se k dětské stravě, tedy ke kašovitým experimentům!

Nebudeme zastírat, že z počátku můžete cítit určitý diskomfort u jídla, a dáte tak prvních pár dnů přednost měkčím potravinám. Obavy z tvrdších potravin bývají především u klasických fixních rovnátek, kdy třeba po konzumaci topinky může dojít k uvolnění fixní součástky ze zubu. V dnešní době ale můžete volit i jiné typy rovnátek. Například tzv. neviditelná rovnátka vyndáte před konzumací z úst, takže si během léčby můžete vychutnat úplně cokoliv.

Mýtus č. 4: Budu mít rovné zuby, ale zkažené!

Toto je jeden z nejčastějších mýtů o rovnátkách vůbec. „Tento mýtus je nutné vyvrátit. Zuby se pod rovnátky nekazí. Kaz se může objevit kolem součástí pevného rovnátka, a to především kvůli nedostatečné ústní hygieně samotného pacienta. Tomu lze zamezit výběrem tzv. neviditelných rovnátek, u kterých je čištění zubů jednoduché, protože se fólie na jídlo vyjme a zuby se vyčistí běžným způsobem,“ upřesňuje Lucie Vybíralová ze Světa rovnátek.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

Mýtus č. 5: Nebudu se moci líbat!

S rovnátky líbání nekončí! Zároveň rovnátka nemění nic na tom, jak líbáte! Prostě a jednoduše se snažte rovnátka ignorovat. A při líbání zapomeňte na jeden populární, ale děsivý mýtus, že se vám rovnátka zaseknou jedna o druhé. Rovnátka totiž nejsou magnetická.

Mýtus č. 6: Bolí to!

Bolesti se asi bojí každý, přesto je potřeba uvést, že pocity pacientů a jejich vnímání bolesti je velice individuální. Existuje ale možnost, jak srovnat zuby bez problémů s mluvením i bez bolesti. MDDr. Karolína Floryková, lékařka ve Světě rovnátek, představuje jedny z mnoha benefitů tzv. neviditelných rovnátek: „Hlavními výhodami pro pacienta při použití neviditelných rovnátek jsou výrazně menší bolestivost než s fixním aparátem. Tato rovnátka jsou i výrazně komfortnější a nevyskytují se u nich žádné nepříjemnosti, jako jsou uvolněné zámečky, píchající drátky či otlačené tváře.“

Mýtus č. 7: U lékaře strávím věčnost!

Věčnost u lékaře určitě nestrávíte, ale je pravda, že čas strávený u lékaře a četnost návštěv ordinace jsou hodně ovlivněny typem zvolených rovnátek. V případě fixních a dalších typů rovnátek jsou návštěvy daleko častější, zatímco u těch neviditelných je to pouze přibližně jedenkrát za tři měsíce.