Barvy roku 2021 podle Pantone: Líbí se vám tahle kombinace?

Do roku 2021 budeme bezesporu všichni vstupovat především s nadějí, že konečně zvítězíme nad pandemií koronaviru a svět se vrátí do starých kolejí. Jaká barva by tuto náladu měla symbolizovat? 

Institut Pantone každoročně vyhlašuje barvu roku, tedy jeden odstín, který má symbolizovat nadcházejících 365 dní společensky i kulturně. Letos však byly vyhlášeny barvou roku odstíny hned dva: sytě žlutá (PANTONE 13-0647 Illuminating) a šedá (PANTONE 17-5104 Ultimate Gray).

Loading

Na první pohled protichůdné barvy podle Pantone vyjadřují především spojení světla a stínu a přeneseně také vzájemnou ohleduplnost. Na jedné straně představují světlo, teplo a štěstí, na druhé sílu, praktičnost a odvahu. Zatímco žlutou máme vnímat jako hlavní barvu roku 2021, šedá je jejím nezbytným stínem. Žlutá nás má povzbudit a nabít energií, šedá zase přináší jistotu a odolnost.

Připomeňme, že loňskou barvou roku byla vyhlášena klasicky modrá. Ta podle Pantone vyjadřuje stálost, jistotu, klid, sebedůvěru a vzájemné napojení. Dnešní optikou je to velmi prozíravá volba, protože přesně tohle nám v roce 2020 chybělo.

Líbí se vám barvy roku 2021? Přeneste je do šatníku nebo interiéru.