.

. Zdroj: Profimedia.cz

V jaké fázi vztahu nám nejvíc hrozí nevěra a jak jí můžeme sami odolat?

Asi všichni známe rčení, že lepší vrabec v hrsti nežli holub na střeše. Vášeň ale na racionální bázi nepracuje, co tedy dělat, když se naše mysl zatemní a zblblý mozek se chce podřídit roztouženému tělu? Jak předejít zlomenému srdci, jak se vyvarovat zrady?

Stanovte si hranice

Někdy to opomíjíme, ale je důležité, abyste si hranice nevěry stanovili spolu s partnerem. Psycholog Jiří Valášek doporučuje co nejkonkrétněji definovat, co ve vztahu spadá či nespadá do kolonky nevěra. Jde výhradně o sex? Nebo jsou to i flirtující SMS s kamarádkami? Drink s kolegyní? Nebojte se být maximálně otevření, nebojte se o tomto tématu s partnerem mluvit, upřímně se zeptat, upřímně odpovědět. Podle Jiřího Valáška je dobrým začátkem konverzace třeba dotaz na partnerovu milostnou historii. Jak vnímal téma nevěry v předešlých vztazích? Znamenal pro něj vztah dvou lidí vždy to, že jsou jeden pro druhého exkluzivní? Mění se v průběhu času jeho postoj k těmto otázkám? A jak to vnímá v souvislosti s vámi?

Tip na video: Terapeut Honza Vojtko radí: Co dělat, když se ve vztahu objeví někdo třetí?

Definujte si, co to je

Nejdříve se ptejme, co to nevěra je? Obecná definice zní: milostný poměr mimo manželství či vztah. Jedná se ale pouze o sexuální fyzický akt? Nebo v tom musí být zahrnuty i city? Je nevěra líbání? Či flirtování? Někteří za nevěru považují i to, když se partner dívá na porno. A některé ženy zase neodpouštějí úlet s kolegyní, ale přimhouří oči, když manžel navštíví podnik se sexuálními pracovnicemi. Zkrátka nevěra pro každého znamená něco trochu jiného. Ujasněte si proto ze všeho nejdříve sama pro sebe, co už z vašeho pohledu nevěra je, a co naopak ještě ne.

Příští stanice: nevěra

Ať už ale vnímáte nevěru tak či onak, je důležité se zajímat, proč k ní vlastně dochází. Proč už někomu náruč partnera najednou nestačí, přestože po ní ještě třeba nedávno toužil? Odborníci tvrdí, že je za tím několik příčin. Jednou z nich je obecná nespokojenost ve vztahu, který se ocitne v bodě, kdy přestává být pro jednoho z partnerů ideální, a ten o něm začíná pochybovat. Otevřenější nevěře je člověk také tehdy, když se ve vztahu dlouhodobě necítí sexuálně uspokojený, a navíc třeba ze strany partnera vnímá méně pozornosti. Pak stačí, když potká někoho, kdo v něm zažehne zapomenutý žár, a dotyčný – omámen pokušením – podléhá… Snadnější cestou k nevěře jsou i situace, kdy je morálka v oslabení: například opojená alkoholem, zatemněná vztekem, podlomená smutkem či omámená vzrušením.

Nejlepší prevence

Netřeba zdůrazňovat, že důsledky nevěry (ať už provalené, či utajené) mohou být fatální. I proto bychom se měli zajímat o to, jak odolat něčemu, co by nám mohlo definitivně narušit vztah nebo přinejmenším potrápit svědomí. Psycholog Jiří Valášek radí, že v momentě, kdy si uvědomíme, že nám s partnerem není tak dobře jako dříve, a zároveň se přistihneme, že začínáme vyhledávat společnost mimo vztah, je důležité začít racionálně pátrat po příčině našeho počínání. Začít situaci řešit dříve, než bude pozdě. Rozhodně to neberte jako frázi ze vztahové příručky, ale hlavním (a nejspíš jediným) klíčem k úspěchu je otevřená komunikace. Třebaže to může být nepříjemné nebo i zraňující, je potřeba s partnerem najít a pojmenovat příčiny neladu a nespokojenosti, a pokud chcete vztah udržet, vše začít neprodleně řešit.

Lepší vrabec v hrsti...

Mnohdy se jako prevence nevěry osvědčuje, že si uvědomíme, o co bychom jednorázovým povyražením mohli přijít a co vše to může způsobit. Stojí ta muka, ty výčitky a špatné svědomí za to? Není má fascinace tím zajímavým mužem, kterého jsem potkala při venčení psa v parku, jen odrazem toho, že mi ve vztahu chybí dostatek zájmu o mě jako o ženu? Není lepší věnovat energii do vztahu, který mám, říct partnerovi, jak se cítím a že by to asi chtělo něco změnit? Není na místě se v každém vztahu utěšovat tím, že je lepší vrabec v hrsti nežli holub na střeše, protože některé vztahy jsou neudržitelné, ale bořit kvůli pár pomíjivým okamžikům něco, co s partnerem budujeme, je zbytečný risk. Jistě ne vždy má rozum nad touhou navrch (a v lásce to platí dvojnásobně), ale v otázce nevěry bychom si všichni měli vzít rozum za spojence, protože nám pomůže předejít zradě.

Další skvělé články najdete v novém vydání časopisu Moje psychologie. Kupte si ho v naší on-line trafice iKiosek.cz! Doprava je zdarma.

.
. | Zdroj: Archiv Mojí psychologie