...

... Zdroj: iStock.com

Úžasná, schopná, nezávislá žena: Je to výhra, nebo diagnóza?

Najít partnera pro život není snadné. To asi všechny víme. Méně jasno už míváme v tom, proč se to nedaří těm úžasným, schopným, silným a nezávislým ženám, které by – aspoň viděno zvenku – měly být přece výhrou pro každého muže. Jak to tedy je a co pro získání životní lásky můžete jako sebevědomá a soběstačná žena udělat?

Pokud patříte mezi schopné a samostatné ženy, které se v životě mohou spolehnout samy na sebe a které se neohroženě pouštějí do nových projektů, je možné, že právě tyto rysy stojí v cestě k tomu, abyste našla životního partnera. Muž se totiž v páru se silnější ženou může cítit ohrožený, a proto zvolí někdy nejsnadnější řešení v podobě rychlého úprku. Ale buďte si jistá, že to neplatí vždy. A rozhodně není řešení začít hrát kvůli partnerovi submisivní naivku, dát výpověď v práci a hodit na něj zodpovědnost za váš další život. Důležité je najít rovnováhu mezi vašimi osobními prioritami a partnerským vztahem, který potřebuje přinejmenším stejnou míru pozornosti jako vaše životní cíle a profesní plány.

Síla budí strach

Železná lady vzbuzuje u mužů strach především proto, že bývá někdy velmi náročná. Jak sama na sebe, tak i na ostatní. Stanovuje si hmatatelné a mnohdy nesnadné cíle a neváhá obětovat mnohé pro jejich dosažení. Nebojí se sama čelit životním obtížím, protože si klade vysoké mety a není zvyklá couvat ani před náročnými výzvami. A proto také nechce, aby ji muž zdržoval. Chce partnera, který dokáže držet krok s jejím tempem a jehož její odhodlání ani síla nezastraší. Tedy něco jako sparring partnera, který je současně spolubojovníkem i oporou a který podporuje její cíle a motivuje ji. Silná žena potřebuje být na stejné úrovni se svým partnerem a nechce ho tahat za sebou jako míček na provázku. Ale navíc nemůže být v žádném případě ani horší než on. Když potká správného muže, který tohle vše dokáže s lehkostí a samozřejmostí plnit, ochotně a ráda mu nabídne své srdce.

Prioritou sama pro sebe

Žena, která se vydala na cestu nezávislosti, musí obvykle vynaložit značnou energii, čas a úsilí, aby se dobrala svých cílů. Proto často neváhá obětovat ani vlastní pohodlí. I když tento přístup přináší své ovoce, pravděpodobně také vyvolává neklid v romantických vztazích. Pokud dosahuje svých met jako osamělá hráčka, její partner se může cítit odložený, nebo dokonce odmítnutý a časem možná nebude mít jinou možnost než odejít. Silná a nezávislá žena nepotřebuje muže, aby splnil její sny, ale na druhé straně není ani ten typ, který by se vzdal všeho kvůli někomu jinému, protože ji dosažení jejích úspěchů stálo hodně práce. Je si vědoma svých schopností a ceny. Organizuje si svůj život tak, jak uzná za vhodné, a soustředí se na podstatné. Tedy především na sebe.

Pomoc? Hlavně to ne!

Soběstačná a nezávislá žena se naučila vše zvládat sama natolik, až zapomíná, že může požádat ostatní o pomoc. Často ji slyšíte říkat, že je vše v pořádku. Nebo že to zvládne sama. Sama o tom nepochybuje, protože ví, že se na sebe může spolehnout. V případě potřeby samozřejmě pomůže ostatním, ale to nijak neohrozí její vlastní silnou pozici. Může pro ni být těžké vyrovnat se s pouhou myšlenkou, že by ji její životní problémy mohly přerůst přes hlavu a že by na ně sama třeba nestačila… Ostatně ani lidé kolem ní si její problémy často vůbec neuvědomují. Aby však mohla mít zdravý romantický vztah, musí být schopná se tomu druhému otevřít. Navzdory tomu, že jí to může přinést pocit zranitelnosti, slabosti a nepředvídatelnosti. Přesto není na škodu, když dá partnerovi občas vědět, že potřebuje pomoc. Bude překvapená, jak moc to jejich vztahu prospěje. Jinak se partner bude pravděpodobně časem cítit neužitečný a vyloučený ze všech jejích aktivit.

Dokonalost za každou cenu

Nezávislá žena je většinou rozená perfekcionistka. A proto také hledá muže, který naplňuje její vlastní obraz dokonalosti. Má vysoké standardy a nemá v úmyslu je snižovat. Někdy má tendenci v rámci vztahu přehlížet důležité věci, ale není to proto, že by se o ně či o partnera nezajímala, ale proto, že si stanovila nějaké konkrétní osobní cíle a nemá čas na nic jiného než na to, pracovat na jejich naplnění. Tento povahový rys jí možná také někdy nedovolí vidět výmluvné známky lásky a z toho důvodu jí třeba může skrze prsty protéct nějaká vzácná příležitost. Pokud se žena se silnou osobností zamiluje a v jistých věcech se přizpůsobí partnerskému soužití, což na obou stranách vyžaduje hodně trpělivosti, pokory a vytrvalosti, stojí to rozhodně za to! Díky své silné a nezlomné vůli bývá obvykle pevnou a věrnou partnerkou, která svého muže bude vždy podporovat a povzbuzovat.

Sama si vystačí

Mnoho lidí hledá lásku či romantický vztah s cílem najít spřízněnou duši a doplnit druhou „polovičku“. Nezávislá žena taková není. Její život je totiž již dokonale úplný! Nepotřebuje muže po svém boku, aby věděla, co má dělat nebo kdo je. A právě to jí ve vztazích dělá potíže. Může být krásná, inteligentní, mít zajímavou práci, a přesto ji muži opouštějí… Časem totiž vycítí, že ona je po svém boku vlastně nepotřebuje. Nezávislá žena nepožaduje, aby se muž stal středem jejího vesmíru, a pokud se o to některý pokusí, logicky se dříve či později začne cítit zastíněný její „úplností“. Ženě, která je zvyklá stát na vlastních nohách, je samotné vlastně dobře a vyhovuje jí, že má svůj život ve své režii. Samozřejmě, stejně jako všichni ostatní, i ona někdy sní o „pravé“ lásce. Jenže to pak předpokládá, že by se musela naučit dělat kompromisy a také něco obětovat.

Strach z emocí a zranitelnosti

O své emoce se nezávislá a samostatná žena většinou nerada dělí a zůstává hluboko uvnitř sama se sebou. A to může vysvětlovat i její často osamělou a přehnaně autonomní povahu. Své emoce dokáže dokonale skrývat, a i když mohou být velice intenzivní, ukazuje je jen vzácně. Raději své pocity, ať už jsou pozitivní či negativní, vstřebá sama, protože má za to, že to jsou věci velmi intimní. A to je také jeden z aspektů, které někdy stojí lásce v cestě. Měla by se proto pokusit, aby své pocity před partnerem otevřeně a upřímně vyjadřovala. A především by si měla uvědomit, že když bude se svým mužem svobodně a bez jakéhokoli pozérství mluvit o všem, co jí ovlivňuje život a co ji někdy přivádí do slepé uličky, rozhodně to není ani výraz slabosti, ani známka toho, že by jí to ubíralo na její nezávislosti či síle osobnosti.

Nezávislá a šťastně zadaná… Jak to jde dohromady?

Aby se váš život v páru vyvíjel pozitivně, naučte se pěstovat harmonii mezi vašimi profesními cíli, osobními potřebami a životem v páru. Být nezávislá je dobré. Přesto se naučte brát věci s lehkostí a netlačte na pilu, ať už jde o každodenní maličkosti, nebo důležitá rozhodnutí. Sdílejte svůj život co nejvíce s vaším partnerem. Vyprávějte mu o svém dni, věnujte se společně každodenní činnosti, delegujte mu jednu domácí práci, zatímco vy děláte jinou. Společně jste silnější! Dejte mu někdy za pravdu. Bez trpělivé a vlídné komunikace nebudete jako pár schopni překonat ani ty nejmenší bouřky. Uvolněte se! Je čas si uvědomit, že nemusíte všechno dělat sama jenom proto, že jste toho schopná. Nemůžete nést přece vše na svých bedrech. Je těžké připustit, že váš partner hraje ve vašem životě důležitou roli a je tam také proto, aby vás podporoval? Pokud vás tento strach ze ztráty kontroly dusí, může to být proto, že se prostě bojíte závazku. Zajímejte se o něj a chvalte ho. Občas pro vás uvařte něco dobrého. A hodně se milujte! A jestli ani to nepomůže, obraťte se pro radu k odborníkovi. Nemusíte přece všechno zvládat sama, že?

Další skvělé články najdete v novém vydání časopisu Moje psychologie. Kupte si ho v naší on-line trafice iKiosek.cz! Dnes objednáte, zítra už ho máte ve schránce. A doprava je zdarma.

.
. | Zdroj: Archiv Mojí psychologie