Odpustit, nebo ne? Co dělat, když vás zklame kamarádka?

Většina z nás se někdy ocitne na obou stranách barikády – buď jste ten ublížený, nebo ten provinilý. Těžko říct, co je horší… Každopádně jste-li tím, kdo byl zraněn, otázkou navždy zůstává, jestli některé věci vůbec lze odpustit.

Fatální chyba, nebo prkotina

Míra odpouštění bezpochyby závisí na dané situaci. Tedy jestli se stalo jen malé nedorozumění, na které se dá hravě zapomenout, nebo už jde o vážnou a těžko řešitelnou situaci. Když vás člověk, kterému důvěřujete několik let, totálně zklame, zamyslete se, zda někoho takového vůbec v životě potřebujete.

Pro vlastní klidný život by se měl člověk obklopovat pouze lidmi, kterým může důvěřovat a kteří mu malou či velkou měrou přinášejí do života radost.

Téměř každý den se setkáte s malým zklamáním, u něhož není třeba se pozastavovat. Jestliže ale někdo rozbije vybudované přátelství nebo lásku něčím, co by sám těžko nesl, měl by za to nějakou dobu pykat.

Některé z nás jsou však natolik dobrosrdečné, až hloupé, že přecházejí i obrovská zklamání. Pak je potřeba vyhledat někoho, kdo jim sejme růžové brýle a ukáže racionální stránku věci.

Mluvit, nebo neříkat nic?

Odpouštět, ale nezapomenout!

V dobrém i zlém

Článek připravil časopis Moje psychologie.