Chtějí muži silné ženy?

Chtějí muži silné ženy? Zdroj: Wikimedia Public Domain

Jsou silné ženy in? Takhle to vidí slavní muži!

Líbí se vám, když je vaše partnerka silná osobnost se všemi klady i zápory, které to může přinášet?

Petr Šmolka, psycholog

O ženách se říká, že nevědí, co si přát, ale nedají pokoj, dokud to nedostanou. Ani muži za nimi nikterak nezaostávají.

Kdykoli naslouchám jejich představám o ideální partnerce, tak mám pocit, že řešením by byla pouze bigamie. Ta by snad mohla uspokojit muže, který by si přál mít ženu úspěšnou a samostatnou, o níž se může opřít. Nic proti, kdyby navíc i slušně vydělávala.

Zároveň by jej však měla bezmezně obdivovat, věnovat se provozu domácnosti a dětem, být dobrou milenkou, hlavně by neměla být tvrdohlavá. Tvrdohlavá je každá, která má jiný názor než on a ráda by si ho někdy prosadila. Zamindrákovaný muž vedle sebe silnou osobnost nesnese; když už mu ji osud přihrál, tak se jí snaží co nejrychleji přistřihnout křidélka. Aby jí pak vyčítal, že je věčně nespokojená a bezradná.

Za sebe mohu dodat jediné. Každý, kdo zná mou ženu, potvrdí, že je to silná osobnost. Vybral jsem si ji dobrovolně a po téměř 40 letech jsem s ní stále rád a marně hledám ty zápory. Nejen proto, že se bojím, jak bych dostal za uši, kdybych nějaký našel.

Zdeněk Holý, filmový producent, děkan FAMU

Rozhodně se mi líbí všechny silné osobnosti bez rozdílu pohlaví. V případě žen je to o to příjemnější, že se to obejde bez patologické manýry alfasamců se naparovat. Moje žena je silná inspirativní osobnost a mně to přijde výhodné i se všemi zápory, protože určitou neústupnost v některých věcech se mi daří otočit v žert a tím nakonec přispívat k rodinné pohodě.

Michael Žantovský, ředitel Knihovny Václava Havla

Někdy se mi to líbí víc a někdy míň, ale jiné partnerky neznám.

Pokračování 2 / 3

Karel Vrána, reportér

Moje žena je silná a nezávislá osobnost. Nic o tom nevypovídá lépe než skutečnost, že jsme se seznámili v nonstopu. A že i přes místo seznámení se mnou tak dlouho vydržela a povila dvě krásné děti.

Jiří X. Doležal, novinář

Měl jsem v životě jako partnerky výhradně silné osobnosti, protože žena se slabou osobností je za prvé nudná, za druhé obvykle i frigidní.

Dominik Landsman, bloger

No, mně se to celkem líbí. Vyhovuje mi to. Ono se to často hodí. Nejsem z těch, kteří by potřebovali mermomocí všechno řídit a mít pod kontrolou a kteří k životu potřebují ženu jenom jako životní doplněk. Nejsem ten typ, který by rád bouchnul do stolu a řekl, že teď bude po mém a basta. Věc se má tak, že jsem prostě líný. Ale opravdu líný. Kdyby byla někdy olympiáda v lenosti, tak bych se neúčastnil, protože bych byl líný se tam kvalifikovat. Až tak jsem líný.

Žena se silnou osobností se mi v životě hodí, protože dokáže nejen zařídit věci, které jsem líný si zařídit, ale rovněž rozhodne o věcech, o kterých jsem líný rozhodovat.

Má to samozřejmě i svá negativa. Když si sebevědomou manželku nedokážete už od začátku v nějakých věcech krotit, tak si zvykne na volné pole působnosti a již ji nelze zastavit. Takhle jsem to měl i já. Byl jsem líný jít si koupit oblečení, tak mi manželka vždycky něco koupila. Předem jsem zadal instrukce, co chci. Teď mi kupuje oblečení tak nějak sama od sebe a nutí mě to nosit. Zvykla si na to, že mě šatí. V těch věcech, co mi kupuje, si připadám lehce jako metrosexuál, ale už je pozdě něco měnit.

Pokračování 3 / 3

Jindra Polák, hudebník

Líbí. Když si člověk volí svého životního partnera, měl by si být jistý, že svůj protějšek miluje a přijímá takový, jaký je, se vším všudy a na 100 %. Nechtěl bych vedle sebe někoho, kdo mlčky odkýve, cokoli řeknu. Partnerství = rovnoprávný vztah. Názory, které máme společné, mi dodávají sebejistotu, názory, ve kterých se lišíme, zase novou perspektivu.

Tomáš Třeštík, fotograf

Ano, líbí se mi to. Zápory jsou občas dost voser, ale klady naštěstí převažují, takže bych neměnil.

Ivo Pospíšil, hudebník a DJ

Myslím, že ve vztahu je důležitá určitá vyváženost a tím pádem i moudrost, s jakou „silná osobnost“ vůči partnerovi svoje schopnosti uplatňuje. Samozřejmě silná žena je výzva a nutí nás do tempa, díky za to.

Jiří Fiedor, dokumentarista, nakladatel

Záleží na tom, jak definujeme silnou osobnost. Pokud vycházíme z jejího charakteru, postojů a inteligence, měly by u těchto vlastností převažovat klady nad zápory. Taková partnerka má můj obdiv. Pokud je to obráceně a záporné vlastnosti se u ženy projevují více než kladné, myslím, že bych to s ní nevydržel. Kdo by také vedle sebe chtěl silnou osobnost, která je sobecká, agresivní, netolerantní, nemá svědomí, je lakomá, vypočítavá a bez sociální inteligence. Takovou partnerku bych snad nikomu nepřál.

Článek připravil časopis Moje psychologie.

Doporučujeme

Načíst další články