5 pravidel, jak vybrat opravdu dobré dárky pro muže

Pro sestru, mamku, kamarádky je vybírání vánočních dárků jednoduchou a příjemnou aktivitou. O to horší je to s mužskou částí rodiny. Po několika letech už jste své zásoby kreativity, vtipu a nápadů vyčerpala a teď sedíte u internetu a klikáte jak zběsilá. Nákupní košík prázdný. Podívejte se na dárky jako muž a máte vybráno.

Někdy se zdá, že muži a ženy mluví různými jazyky z hlediska toho, co chtějí. Vaši nejbližší, mezi něž patří manželé, přátelé, otcové a bratři, ocení vaše úsilí bez ohledu na to, co jim dáte, ale většina z nás chce opravdu překvapit a zapůsobit. Trávíme čas tím, že bedlivě přemýšlíme, posloucháme každé vznesené přání a lehce na nás dopadá pocit frustrace. Jedna z nejběžnějších nástrah pro nás jako ženy je, že se snažíme zjistit, co muži v životě chtějí, ale nedíváme se na to z pohledu muže. Tady se v nahlížení velmi lišíme.

Proč muži nepotřebují překvapení jako ženy?

Když přemýšlíme o tom, jaké dáme lidem dárky, díváme se na dárky z naší perspektivy. Ženy dávají více důraz na záměry a úsilí člověka při darování bez ohledu na dar. Hodinky s vyrytým monogramem, zážitek, na který jen tak nezapomene, ženy kalkulují, hluboce o dárku přemýšlí a ladí do detailu. Muži se však zajímají více o dárky, které se jeví tak, že budou potřebné. Mají rádi praktické dary, které přispívají k jejich osobnímu i profesnímu životu.

Než odstartujete paniku, jak získat perfektní dárek, přemýšlejte o tom, kolik z darovacího procesu je pro něj a kolik z něj je pro vás. Jak moc jste z dárku nadšená vy a jak bude on. Nelíbí se hlavně vám? Může ho potěšit, že trávíte hodiny na realizaci dárku, ale pokud nemá zájem, pak dárek pravděpodobně uspokojuje víc vás než jeho. Místo toho, že ztrácíte čas plánováním složitého překvapení nebo trávíte měsíce pletením svetru z lásky, přemýšlejte raději o tom, co opravdu potřebuje. Tady jsou pravidla, jak se neseknout.

1. Nejprve zkuste porozumět jeho potřebám

Existují věci, které mu pomůžou užít si víc jeho záliby nebo lépe pracovat? Pomůže mu něco posunout se v jeho koníčku dál? Co mu to usnadní? Podobně jsem přemýšlela u svého manžela, který je vášnivý hokejový brankář. Jen ta výstroj už se mu trochu rozpadala a do akčnějších zápasů se moc nechtěl pouštět. A tak jsem oželela nový kabát a boty a koupila mu novou vyrážečku a lapačku. Ten výraz obrovské radosti, nadšení, najednou odkýval všechny zápasy, a to jsem mu chtěla koupit nejprve stylovou peněženku a hodinky. To by se totiž líbilo hlavně mně.

2. Nepřehánějte to

Muži jsou jednodušší, pokud jde o to, co chtějí a co potřebují. Pravděpodobně nebudou analyzovat vaše dary stejným způsobem, jakým vy hluboce přemýšlíte nad významy věcí, které vám dává on. Někdy méně je více. Stejně jako u mého švagra. První nápad bylo nějaké pracovní nářadí, ale já moc dobře vím, že je vášnivý muzikant a miluje sladké. Tři balení arašídového másla a velká nutella doplněná cédéčky s jeho oblíbenými Visáči učinilo absolutní zapomenutí na vše ostatní.

3. Sledujte, co si kupuje pro sebe

Pokud váš muž pravidelně nakupuje videohry, pak ho obdarujte něčím, co s nimi souvisí. Když člověk finančně investuje do svých koníčků, zaručeně ocení dar, který s nimi souvisí. Můj táta je vášnivý cyklista, a tak cokoliv s tématikou kola vyhrává.

4. Všimněte si, jak tráví svůj čas

Váš muž nemusí být ten, který rád utrácí spoustu peněz pravidelně, ale svůj volný čas určitě tráví nějakým způsobem a do něj investuje. Ať už je kariérně orientovaný, sportovec nebo blázen do aut, dejte mu čas strávený s jeho koníčkem. Můj bratr a auta, takže projížďka v Lamborghini způsobila to, že o ničem jiném následující měsíce nemluvil.

Konkrétní tipy na dárky nejen pro muže nejen z oblasti zdraví najdete ZDE.

5. Zjistěte, co potřebuje

Víte, co má rád, jenže této oblasti vůbec nerozumíte. Pokud se mu líbí něco, o čem nemáte ani páru, udělejte si základní výzkum a zjistěte víc. Určitě najdete něco, co uspokojí jeho potřebu. K tomu se postavila dobře moje kamarádka Renča: „Můj přítel miluje fotografii. Věděla jsem, že ocení nějaké fotoaparáty či vše kolem toho, protože tráví každou volnou chvíli fotografováním. Přemýšlela jsem o koupi nového objektivu, ale tolik se lišily v ceně a funkčnosti, že jsem si nebyla jistá, který vybrat. A tak jsem prováděla výzkum mezi přáteli, četla vše možné i nemožné a našla pěkný stativ, který byl vhodný k jeho fotoaparátu. Byl absolutně nadšený a zároveň moc mile překvapený, že o tom tolik vím.

Tak už máte jasno?

Věřte mi, ocení malá náhodná gesta, ale bude moc rád za praktické dárky. Přemýšlejte o tom, jak mu dárek může dlouhodobě prospívat v jeho životě. Podporujete jím jeho zájmy nebo plníte potřeby? Je něco, co by si koupil, kdyby mohl? Pokud na obě otázky odpovíte "ano", jste na správné cestě.

Tady máte důkaz, co ne a co jo!