Vánoční trhy už začaly. Který letos navštívíte? Krakov, Drážďany, Norimberk

16. listopadu 2017 • 06:00
 • Načerpat inspiraci na vánoční výzdobu, nasát atmosféru Vánoc, ochutnat tradiční pokrmy, zahřát ruce o teplý mok a strávit čas ve společnosti lidí, které máte rádi. Do Vánoc zkuste stihnout ještě jeden výlet, a to na adventní trh.

  S partou přátel, s kamarádkou, švagrovou, babičkou, koho vezmete s sebou, tomu uděláte radost. Advent se nám blíží mílovými kroky a adventní trhy otvírají své brány. Promyslete, jaký letos navštívíte. Z těchto se vám vánočně zatočí hlava.

   

 • Adventní trh ve městě: Krakov

   

  Vánoční trhy v Krakově Vánoční trhy v Krakově Autor: profimedia.cz

  Proč tam vyrazit? Spojení je už dnes ideální, autem dojedete z Prahy až do Krakova pohodlně po dálnici. Podzemní parkoviště přímo v centru je za příznivé ceny a vy si můžete kromě trhů užít i prohlídku starobylého centra a návštěvu hradu.

  Co musíte vyzkoušet:

  Na trzích můžete ochutnat výborná místní tradiční jídla a teplé nápoje. Najdete zde výrobky místních umělců, řemeslníků (kovář vám uková podkovu s vaším jménem), košíky, šperky, kytice, keramické lampy, andílky, svíčky ze včelího vosku či výrobky z ovčí vlny. Ku poslechu vám budou znít tradiční polské koledy a k nim budete uždibovat výborné uzené sýry, oštěpky, pirohy na slano i na sladko, vařené i smažené, nejrozmanitější husté polévky, uzeniny, opravdu velké a bohatě obložené chleby jako pro dřevorubce…

  Polské speciality musíte ochutnat Polské speciality musíte ochutnat Autor: profimedia.cz

  Vynikající specialita je bigos z čerstvého a kysaného zelí, masa, uzenin, bůčku, hub a divokého koření… To si nenechte ujít! Stejně tak i tradiční nápoj z medu či čaj s třešňovou slivovicí nebo svařeným vínem, které si můžete koupit i ve speciálním vánočním hrnečku a odvézt si ho domů jako hezký suvenýr.

   

  Jste unavené věčným pobíháním? Sedněte si do mnoha útulných restaurací a hospůdek na jejich vyhřívané zahrádky a nasávejte atmosféru.

   

 • Adventní trh ve městě: Drážďany

  Vánoční trhy v Drážďanech Vánoční trhy v Drážďanech Autor: profimedia.cz

  Proč tam vyrazit? Vlakem, lodí, autem, autobusem jste za pár hodin na trhu s možná nejstarší tradicí, Striezelmarkt. Místní si ho užívají už od roku 1434. Nejenže zde nakoupíte vkusné dárky a ochutnáte dobroty, ale potěšíte i své děti. Trhy v Drážďanech jsou proslulé zajímavým doprovodným programem.

  Co musíte vyzkoušet:

  Adventní promenáda vede přes Prager Straße kolem Striezelmarktu ke kostelu Frauenkirche až na druhou stranu Labe k trhu Augustusmarkt. Štrýcl (německy Striezel), adventní pečivo a předchůdce dnešní pravé drážďanské štoly »Dresdner Christstollen«, dal trhu jeho jméno již v pozdním středověku. Na Striezelmarktu se slaví v sobotu 2. 12. společně s hosty z celého světa 24. Štolová slavnost.

  Pokud máte děti, navštivte dětský koutek v severozápadním rohu Altmarktu. Autem jste tu raz dva, ale parkujte raději na odstavném parkovišti a do centra jeďte MHD.

 • Adventní trh ve městě: Budapešť

   
  Vánoční trhy v Budapešti Vánoční trhy v Budapešti Autor: profimedia.cz

  Proč tam vyrazit? Budapešť je okouzlující a vánoční trhy také, neboť je budete vnímat všemi smysly. Ohromeně budete stát na náměstí před Bazilikou svatého Štěpána, kde se zaposloucháte do maďarských koled. Voňavé dekorum vám bude dělat opékání paprikových klobás a dozlatova usmažené langoše. Trhy nenajdete jen na jednom místě nebo náměstí. Jsou rozesety hned na několika místech v centru, byť v těsné blízkosti. Před Bazilikou svatého Štěpána, na náměstí Erzsébet tér, u kterého začíná slavná Andrássyho třída, a na náměstí Vörösmarty tér.

  Co musíte vyzkoušet:

  Jídlo, které zde dostanete, je v drtivé většině případů maďarské provenience, skvělé chuti a vysoké kvality. Samozřejmostí je prodej svařeného vína a také místní alkoholické speciality nazvané krampampuli. Budapešťské trhy každoročně nabízí vánoční koncerty, ukázky lidové tvorby a tance, divadlo a mnoho dalšího. Čeká na vás adventní kalendář obřích rozměrů na fasádě budovy Gerbeaud – každý den se zde za doprovodu hudební a světelné show otevírá nové okénko, a tak budete mít přehled, kolik dní ještě zbývá do Štědrého dne. Ochutnat zde můžete vánoční punč či pečivo kürtös kalács i flódni – v tomto dortu naleznete ořechy, mák a švestky. Vezměte si s sebou brusle, protože Budapešť se v období Vánoc stává jedním z největších městských kluzišť v Evropě.

 • Adventní trh ve městě: Vídeň

   

  Vánoční trhy ve Vídni na Karlsplatz Vánoční trhy ve Vídni na Karlsplatz Autor: profimedia.cz

  Proč tam vyrazit? Vánoční pohádku najdete po celém městě. Zkuste náměstí Karlsplatz, zámek Belvedere nebo Schönbrunn. A o kousek dál najdete vánoční vesničku na náměstí Marie Terezie ležící mezi Uměleckohistorickým a Přírodovědným muzeem. V adventním období zde stojí na 70 stánků s tradičními výrobky uměleckých řemesel a originálních dárků. Evangelistické sbory navozují vánoční náladu.

  Co musíte vyzkoušet:

  Na trase U4 vystupte na stanici Schönbrunn a na nádvoří stejnojmenného zámku najdete ten nejhezčí trh. Prodávají tu třeba ozdoby vyrobené z voňavé skořice, inspirované barokem nebo udělané z mačkaného papíru. Až se nabažíte ochutnávkou několikátého Sachru, vyrazte na adventní trh se specialitami před Státní operou, čekají vás tu perníčky, sýry, masné výrobky, punč a víno od místních výrobců.

  Jedete-li autem, dost místa k zaparkování poskytnou v této roční době všechna parkoviště těsně před Vídní.

   

 • Adventní trh ve městě: Norimberk

   

  Vánoční trhy v Norimberku Vánoční trhy v Norimberku Autor: profimedia.cz

  Proč tam vyrazit? Norimberk je mezi adventními trhy opravdový pojem. Christkindlmarkt má totiž už čtyřsetletou tradici a je suverénně nejnavštěvovanější. A není se čemu divit, tahle atmosféra vás vtáhne. Všude po Starém Městě najdete stánky, vánoční stromky a spoustu světýlek.

  Co musíte vyzkoušet:

  Kromě koled a světýlek mají trhy další důležitý rozměr, a to všechny ty dobroty, které stánky ukrývají. Vyzkoušet norimberskou klobásu a svařené víno je čestná povinnost, dejte ale šanci i vaječnému punči se šlehačkou, je to tekuté pohlazení. Nadšené budou taky děti, kromě samotných trhů si užijí jízdu v parním vláčku nebo na kolotoči. Odříct si nesmíte báječný česnekový bramborák, dozlatova ogrilovanou klobásu, vafli ani cukroví. Trhy se pořádají na náměstí Hauptmarkt (v okolí kostelů Panny Marie a sv. Sebalda. v historickém jádru města a jejich historie spadá do 17. století. Trhy tvoří cca 200 stánků s nabídkou vánočního zboží. Místní specialitou jsou norimberské perníčky a biskupské chlebíčky.

  Připravte se na pořádně „hustou“ atmosféru, budete-li s tím počítat, vyhnete se rozladění z tlačenice.

   

   

Klíčová slova:  cestovánívánoceadvent
Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy