Nejlepší true crime filmy a seriály na Netflixu, ze kterých běhá mráz po zádech

4 min čtení

4 min čtení

Po úspěchu dokumentu Podvodník z Tinderu a minisérie Nejnenáviděnější chlap na internetu se zase jednou zvedl zájem o true crime počiny z produkce Netflixu. Právě v tomto žánru streamingová služba vyniká prakticky od počátku své existence. Tady je 8 aktuálních true crime filmů a sérií, které rozhodně stojí za vidění a váš čas.

Modlit se, poslouchat, neodmlouvat

Fundamentalistická církev Ježíše Krista (FLDS) je odnož mormonství, která uznává polygamii. Mezi její nejznámější vůdce patřili Rulon Jeffs a jeho syn Warren Jeffs. Ten druhý si nyní odpykává doživotní trest. Za co? To nebudeme prozrazovat, protože to zjistíte ve skvělém čtyřdílném dokumentu Modlit se, poslouchat, neodmlouvat, který pro Netflix natočily Rachel Dretzin a Grace McNally. Tvůrkyně si ke spolupráci přizvaly mnoho bývalých členů církve, která je spíše sektou, a tak nabízejí autentický, niterný vhled do toho, jak tato izolovaná náboženská organizace za Jeffsovy nadvlády fungovala.

Modlit se, poslouchat, neodmlouvat

Ta dívka z fotky

Na začátku byla žena, kterou našli v bezvědomí u silnice. Předtím, než v nemocnici zemřela, přihlásil se k ní její manžel se zprávou, že po sobě nechala také syna. Kdo nebohou ženu srazil a ujel? Vyšetřování případu ukázalo, že tak hlavní otázka vůbec nestojí – to spíš: Skutečně je ten chlap, co se vydává za jejího manžela, její manžel? A skutečně je zemřelá tou, za niž ji tento muž vydává? Neskutečně komplikovaný, těžko uvěřitelný, přesto skutečný příběh o únosu, vraždě, sexualizovaném násilí, zneužívání a falešných identitách postupně rozplétá stominutový dokument Ta dívka z fotky.

Ta dívka z fotky

Když se všechno po*ere: Woodstock 99

Woodstock 99 proslul jako jedna z nejzpackanějších hudebních akcí novodobé historie. Nelidské teploty, vyprahlé prostory bývalého vojenského letiště, kontaminovaná voda, předražené občerstvení, už druhý den splašky přetékající toalety, nefunkční úklidová služba, nezkušená ochranka naverbovaná z náhodných mladíků, line-up natřískaný agresivním nu-metalem, který byl v devadesátkách na vrcholu, spousta drog, alkoholu a především dva zcela od reality odtržení pořadatelé, z nichž jeden chtěl hlavně ušetřit a vydělat a druhý byl dost možná jenom šíleně naivní. To všechno způsobilo, že se z pocty původnímu Woodstocku stalo třídenní peklo, kde docházelo k rabování a znásilňování a nakonec tam všechno lehlo popelem. Jak se tohle sakra mohlo stát? Na to se snaží odpovědět třídílný dokumentu režiséra Jamieho Crawforda s příznačným názvem Když se všechno po*ere: Woodstock 99.

Když se všechno po*ere: Woodstock 99

Forever B

Šokující příběh o tom, jak protřelý, manipulativní pedofil zničil život jedné rodiny. Dokument Forever B vypráví story, v níž nevíte, komu věřit, a chytáte se za hlavu s otázkou, jak mohli rodiče malé Jan všechno to zlo dopustit. Problém samotného dokumentu spočívá v tom, že v něm vystupují prakticky jen ti, kterých se případ přímo dotkl, a snaží se s událostmi skrze něj vyrovnat. Počinu by bezpochyby slušelo více nezaujatých, ideálně odborných názorů zvenčí.

Forever B

Veganka na útěku

Sarma Melngailis kdysi vlastnila vyhlášenou luxusní veganskou restauraci na Manhattanu. Hostila v ní smetánku i hollywoodské celebrity. Problémy nastaly, když se seznámila s jistým Anthonym Strangisem. Muž, s nímž se atraktivní blondýna seznámila na internetu, se vetřel do Sarmina života i podnikání. Její loajalitu si získal manipulací a slibem, že jí i jejímu milovanému psovi zajistí nesmrtelnost. Život s Anthonym ale Sarmu stál více a více peněz – firemních peněz. Svou restauraci dovedla ke krachu a sebe do situace, kdy ji bývalí zaměstnanci žalovali kvůli nevyplaceným mzdám. Aby pár unikl zákonu, Anthony donutil Sarmu k útěku – v podstatě ji unesl. Anebo to bylo celé docela jinak? Takto svůj vlastní příběh v dokumentu Veganka na útěku vypráví sama Sarma. Její líčení událostí vlastními názory doplňují její příbuzní, přátelé a právě bývalí spolupracovníci. Melngailis se po uvedení čtyřdílné minisérie od počinu distancovala se slovy, že „Netflix natočený materiál sestříhal sugestivně a záměrně tak, aby vypadala jako nevěrohodný svědek“. Zda to tak skutečně je, na to si názor udělejte sami.

Veganka na útěku

Night Stalker: Hon na sériového vraha

Richard Ramirez patří k nejslavnějším sériovým vrahům vůbec. Násilník a zloděj, kterému se přezdívalo Night Stalker, protože se ke svým obětem tiše vloupával právě během noci, zabil 14 lidí, z toho 11 jich znásilnil, dalších 5 se zavraždit pokusil. Vysoký tmavovlasý muž se zálibou v okultismu a s traumatem z dětství vraždil mladé i staré, ženy i muže. V poslední letech se jako postava objevil i v několika filmech a seriálech, asi nejvýraznější byla jeho značně zromantizovaná verze v deváté řadě American Horror Story z podtitulem 1984. Právě pro 80. léta v Kalifornii se Ramirez stal jakýmsi symbolem – strašákem. Vynikající čtyřdílná dokusérie s názvem Night Stalker: Hon na sériového vraha sice částečně odkrývá Ramirezovy motivy, více se ale zaměřuje na vyšetřování i všeobjímající paniku, již se mu do lidí podařilo zasít. Nejzajímavější jsou vzpomínky policistů, kteří případ dostali na starost.

Night Stalker: Hon na sériového vraha

Od koťátek pracky pryč! Hon na internetového zabijáka

To, co se na začátku tváří jako sonda do mentality aktivních uživatelů diskuzních fór, se na ploše tříhodinových epizod rozvine do šíleného příběhu narcistního psychopata se zálibou v hollywoodských filmech a sadistickém vraždění. Jeden z nejlepších netflixáckých true crime počinů posledních let vás rozhodně nenechá chladnými.

Od koťátek pracky pryč! Hon na internetového zabijáka

Rozhovory s vrahem: Výpověď Teda Bundyho

Případ Teda Bundyho na konci 80. let otřásl Spojenými státy. Nejenže americká veřejnost skoro vůbec poprvé měla možnost takový typ soudního jednání sledovat v televizi – muž, který stanul na místě obžalovaného, měl jemné a inteligentní vystupování, byl charismatický, pohledný a vůbec se zdálo neuvěřitelné, že by se skutečně dopustil toho, z čeho jej obviňovali: z vraždění, znásilňování a nekrofilie. Přesto se nakonec jednoho z nejsurovějších amerických sériových vrahů podařilo usvědčit. O jeho životě pojednává celkem povedený hraný film Zlo s lidskou tváří, v němž hlavní role ztvárnili Zac Efron a Lily Collins. Natočil jej Joe Berlinger, který stojí i za čtyřdílnou dokumentární sérií Rozhovory s vrahem: Výpověď Teda Bundyho. Ta se pomocí audiozáznamů rozhovorů s Bundym snaží vykreslit nejen jeho osobnost, ale popisuje také průběh vyšetřování i soudního líčení. Pokud chcete tomuto příběhu nahlédnout pod povrch, rozhodně doporučujeme. Rovnou pak můžete navázat novou třídílnou sérií Rozhovory s vrahem: Výpověď Johna Waynea Gacyho, v níž se Berlinger pustil do dalšího nechvalně proslulého jména.

Rozhovory s vrahem: Výpověď Teda Bundyho