Herečka Tereza Ramba

Herečka Tereza Ramba Zdroj: Vítězslav Ramba

Herečka Tereza Ramba o mateřství: Vyladěný život na Instagramu je mýtus

„Mýtus je vysmáté miminko, vyladěná maminka a vše zalité sluncem. Občas prostě každý řeší nějaké problémy. Být mámou je cesta,“ říká úspěšná česká herečka Tereza Ramba, která se nebojí ukazovat mateřství takové, jaké je ve skutečnosti.

Proč jste se rozhodla poukazovat na to, jak vypadá skutečné mateřství? Nepodporovat naivní vnímání mateřství prezentované rozkošným spícím miminkem a upravenou usměvavou maminkou?

Mám pocit, že to je moje povinnost. Léta jsem byla, co se týká mého soukromí, dost uzavřená, ale zase jsem se cítila ne úplně svobodná. Když jsem přemýšlela, co dál jak s instagramem, tak se psaním a celkově se životem, měla jsem dvě možnosti, buď se budu dál schovávat, nebo na sebe vezmu ten risk, že někdy někdo třeba zneužije to, co napíšu, nebo mě nějak třeba špatně vyfotí, ale já budu jednat naprosto autenticky, tedy svobodně. Ten risk jsem přijala. Přestala jsem úplně řešit, co píší média nebo co si kdo myslí. V tu chvíli se mi hodně maminek, ale i tatínků nebo mladých slečen začalo ozývat. Třeba jim udělalo radost, že mám občas taky doma binec, bříško po porodu, někdy nestihnu uvařit nebo vyjdu ven v zapatlaném tričku. Došlo mi, že veřejná představa o životě herečky je dost zkreslená. A že je těžké si v době médií, která vše zkreslují, a v době instagramu připadat dostatečně. Zjistila jsem, kolik maminek se porovnává s nepravdivě vyzenovanými profily a že si kvůli tomu připadají zle. A chtěla jsem v tomhle udělat trochu osvětu. Samozřejmě s humorem a nadhledem. Mně samotné moc pomohlo, že mám normální kamarádky a mohu s nimi mluvit upřímně. Proto jsem se rozhodla ukazovat svoje soukromí tak, jak je, samozřejmě to má své hranice. Třeba soukromí mých dětí je jedna z nich.

Jste už dvojnásobnou maminkou. Vybavujete si, kdy přišlo to první prozření, o čem skutečně mateřství je? Kdy vám, jak sama říkáte, sklaplo?

Myslím, že jsem stále ještě maminka amatérka a prozření přicházejí v podstatě každý den. Naposledy mě šokovalo, jak jsou obě děti jiné. To, co platilo u chlapečka, prožívám s dceruškou znova a úplně jinak. Vidím to u dětí kamarádů, proto nemám ráda nevyžádané rady. Důležitá je láska, jinak každému funguje úplně něco jiného. Mateřství je v podstatě jenom o lásce. Jako všechno tady na světě.

Herečka Tereza Ramba
Herečka Tereza Ramba | Zdroj: Vítězslav Ramba

Jaká jste maminka?

Myslím si, že každému vyhovuje něco jiného, a to, co vyhovuje mamince, je správně pro dítě. Já v podstatě celé mateřství občas pracuju a hezky se mi to vyvažuje, ale mám perfektní práci. Teď jsem měla opravdu dlouhé volno a už se mi po lidech, jevišti i filmu stýskalo, ale než jsem vylezla z maskérny, už jsem projížděla fotky dětí. Pro mě je důležitý balanc, jinak bych se zbláznila. A nikdy jsem žádnou příručku nepřečetla, mám pocit, že ty věci tak nějak cítím intuitivně.

Co je pro vás v souvislosti s mateřstvím nejdůležitější?

Je pro mě těžké neztratit sebe. V tom kolotoči, dvě děti kousek od sebe, domácnost, manžel, práce, občas zapomínám, kdo jsem já, to teď chci trochu napravit.

Nejste typická máma na mateřské. Hrajete divadlo, točíte filmy, máte vlastní fashion značku, obchod, máte rozepsanou knihu. Je pro vás podstatné, abyste mateřství balancovala s prací?

Možná to tak nevypadá, ale většinu času opravdu věnuji dětem, herectví se dá úžasně kombinovat s mateřstvím, o obchod se stará hlavně manžel. Je úžasné mít možnost pracovat, ale jen trošku. Vím, že i kdybych ale neměla práci hereckou, stejně bych pracovala na něčem jiném.

Kde berete energii na to, abyste se věnovala jak práci, tak dětem?

Někdy je to složité, ale myslím, že se nabíjím v práci pro děti a obráceně. Obojího si pak více vážím. Teď ale pracuji, co nejméně to jde. Upřímně miluju být s dětmi a nebýt ve stresu, nemít mobil a prostě nechat plynout čas, hrát si, vařit, smát se, zútulňovat domeček a zase si hrát, to mě strašně baví.

Trápí vás někdy pocity, že jako matka „nejste dost dobrá“?

Dost často. Je to jeden z důvodů, proč jsem začala zveřejňovat opravdový život. Jsem perfekcionistka a chtěla bych mít všechno dokonalé. Ale to prostě nejde, musíte si vybrat. Já si vybrala hraní s dětmi, víc než náš čas těm človíčkům dát nemůžeme.

Zamávalo nějak mateřství vaším vnímáním sebe samé? Vnímáním vašeho ženství? Nárokům na fyzický vzhled?

Asi by zamávalo, ale Matyáš je neuvěřitelně podpůrná a klidová síla. I když jsem po prvním porodu vypadala minimálně čtyři měsíce naprosto šíleně, každý den chodil a říkal mi, že jsem krásná, šikovná a tak dále. Díky němu si připadám krásná, i když třeba s bříškem.

Co jsou podle vás takové největší mýty kolující kolem mateřství?

Myslím, že je klíčové přiznat si, že občas prostě nezvládám. A že nemůže být vždy vše na dvě stě procent. Mýtus je vysmáté miminko a vyladěná maminka a vše zalité sluncem. Občas prostě každý řeší nějaké problémy. Mateřství je cesta.

Jaký je podle vás pomyslný klíč k tomu, jak mateřství zvládnout, aby to maminku úplně nepoložilo a aby byly v pohodě i děti?

Být v klidu, spokojená, dělat věci, které potřebuji pro sebe, třeba si dopít kávu nebo zavolat kamarádce, přečíst kus knihy nebo jít na kávu se sestrou, to funguje mně. Na vše funguje láska a laskavost. Děti to pak nesmírně vrací.

Jako máma, která pracuje, nejspíš potřebujete pomoc. Kdo je vám největší oporou?

Nikdy jsem neměla chůvičku, největší oporou je mi Matyho maminka, moje maminka, Maty a moji sourozenci. S posledním filmem mi moc pomohl brácha Láďa, dost často hlídá i Matyho tatínek. Mám štěstí na velikou a laskavou rodinu.

Jaké další „vychytávky“ máte, abyste vše zvládala?

Moje největší vychytávka je můj manžel. Bez něho by nebylo nic. Je úžasný a podpůrný. A pak umění se dobře sbalit, to je vychytávka, to mi vždycky šlo a s dětmi jsem to dovedla k dokonalosti. Jsem v podstatě povoláním svačinář.

Kdybyste to měla shrnout, jak vypadá reálné mateřství bez příkras?

U každého asi jinak. U nás jako hlučný chaos se spoustou jídla a lásky, tak nějak bych to popsala. A pokydané tričko.