Pro podzimní nevěsty: Kabátky a další svršky ke svatebním šatům

Na rozdíl od letních nevěst musí ty podzimní řešit o jednu starost navíc: Co si obléci přes šaty, aby jim v případě venkovní svatby nebo focení v exteriérech nebyla zima? Tady máte odpověď!

Trend nejrůznějších bundiček a svetříků jako součásti svatebního outfitu nevěsty můžeme časově spojit s nástupem Pinterestu. Ten odstartoval revoluci ve svatební fotografii, kdy v centru pozornosti najednou nestojí jen novomanželé a svatebčané, ale i nejrůznější detaily, dekorace nebo party propriety. Roli v organizaci celé svatby tak často hraje například i to, aby se konala na fotogenickém místě. Ale zpět k oblékání: zatímco ženy do roku 2010 volily jako přehoz přes svatební šaty různá bolerka ze salonů, moderní nevěsty se proti této uniformitě vymezují.

TIP NA VIDEO: Jak se učesat na svatbu podle posledních trendů?

Současně totiž po roce 2010 nastupuje obrovský trend kustomizace svateb. Důležité je promítnout do ní co možná nejvěrněji osobnosti budoucích manželů. A pokud nevěsta ve volném čase ráda nosí koženou bundu, proč by ji nemohla mít i na svatbě? Jednou z pionýrek tohoto trendu byla v roce 2013 módní influencerka Leandra Medine (dnes Cohen), která přes svatební šaty oblékla bílý křivák. Už o rok později přišli Kim Kardashian a Kanye West na svoji svatební afterparty v kožených bundách s nápisy Just a Married, které pro ně vytvořil umělec Wes Lang. Párové bundy, byť pro změnu z denimu, oblékla s manželem na své loňské svatbě i redaktorka Ženy.cz Kristýna Dobeš Moučková.

Loading

Podobně jako do módy obecně i do té svatební postupně pronikl trend vintage. Nejprve v podobě zmíněných dekorací, posléze i v přístupu k tomu, jak může vypadat outfit nevěsty. S tím se dočkaly comebacku i některé starší svatební styly, například legendární oblek Biancy Jagger, který pro ni ušil Yves Saint Laurent a ve kterém si v roce 1971 po pouhých devíti měsících vztahu vzala Micka Jaggera. Bílý oblek je i v posledních letech rozhodně plnohodnotnou volbou. Carrie Bradshaw ve filmu Sex ve městě (2008) si zase na konci bere Božského v obyčejném kostýmku z konfekce. Tvůrci tím předznamenali éru jednodušších modelů ve stylu nevěsty na radnici, jehož popularitu v poslední době ještě umocnila pandemie.

Možností, co si během sychravější podzimní svatby přehodit přes šaty, je tedy celá řada. Od kožené či denimové bundy (na kterou si můžete nechat vyrobit nápis na památku) přes bílé sako až po nejrůznější heboučké kardigany. Například Keira Knightley si v roce 2013 oblékla tylové šaty ke kolenům Chanel a přes ně zkrácený buklé kabátek. Také možnost (a nemusí to být vysloveně Chanel). Jediné, co je třeba sladit, jsou textury šatů a svatebního svrchníku. Obecně se dá říct, že moderní střih křiváku ladí i s tradiční krajkovou romantikou. V případě kardiganu ale volte spíše jednodušší, bez vzorů a výšivek. Naproti tomu, pokud máte minimalistické šaty, klidně si dopřejte trochu zajímavější topper – ať už střihem, nebo texturou.

Loading

Fotogalerie: Kde koupíte zajímavé svršky přes svatební šaty?

Plánujete svatbu? V našem speciálu najdete praktické rady a přehledný harmonogram příprav pro svatbu v ČR i v zahraničí, v kostele i v lese. Prozradíme, co při obřadu musí zaznít, pomůžeme vybrat nejkrásnější šaty, nejlepší dort a tradiční koláčky. Přidáme tipy pro výběr svatebních oznámení, dekorací, které zajistí atmosféru nebo poradíme, jak zabavit hosty. Nechybí trendy a inspirace ze světových přehlídek a veletrhů. Chcete dokonalou svatbu? S námi to zvládnete!