Soustředění semifinalistek Restartu s Dietou.

Soustředění semifinalistek Restartu s Dietou. Zdroj: Ondřej Košík

Soustředění semifinalistek Restartu s Dietou.
Šéfkuchař hodnotí.
Soustředění semifinalistek Restartu s Dietou.
Soustředění semifinalistek Restartu s Dietou.
Soustředění semifinalistek Restartu s Dietou.
26
Fotogalerie

Jak probíhalo soustředění Restartu s Dietou s šéfkuchařem Radkem Davidem

Každá naše soutěžící je jiná a má za sebou jiný příběh, všechny se ale shodují v tom, že je jídlo baví, je to jejich koníček a že vařit zdravě může být zábava. Ostatně o tom nás také přesvědčily na soustředění s šéfkuchařem Radkem Davidem.

Tentokrát jsme se s našimi pěti semifinalistkami soutěže Restart s Dietou v kategorii FOOD sešli v profesionální kuchyni Národního zemědělského muzea hlavního města Prahy. V kuchyni, kde trénují profíci na mezinárodní mistrovství, ale také v kuchyni, kde probíhají různé zajímavé kurzy, třeba pod vedením jednoho z nejlepších šéfkuchařů Česka Radka Davida.

A tak jsme si taky zahráli na takovou mini kuchařskou soutěž a pak si užili ještě kurz vaření. Naše soutěžící dostaly jednoduché zadání. Máte hodinu času, udělejte nám smoothie, do kterého použijete skyr, uvařte rajčatovou polévku, do které použijete pasírovaná rajčata od Podravky, a pak uvařte něco ze své kuchyně, něco, čím nás ohromíte, něco, co vám chutná, něco, co máte rády. Na svůj recept si všechny semifinalistky mohly přinést svoje suroviny, ale měly k dispozici také základní potraviny z naší spižírny a lednice.

Video placeholde

Nervozita by se dala krájet

Úkol nebyl nijak složitý i času bylo relativně dost, ale přece jen šlo o soutěž a možnost, jak se před ostatními vytáhnout, jak ukázat, jak vám vaření jde, co vás baví, jaké suroviny máte rádi a zda zvládnete uvařit tři jídla za hodinu. Ano, všem se to podařilo. I když přísné oko profesionála pár chybiček našlo. Soutěžící se tak přesvědčily třeba o tom, že je důležité do smoothie dávat pouze ty nejlepší a nejčerstvější suroviny, aby bylo lahodné. A že je dobré dávat pozor na pecky, kvůli kterým může nápoj zhořknout.

Že polévka by měla mít určitou konzistenci, neměla by být příliš hustá, protože pak už to není polévka. Zdobením by se mělo na polévce šetřit. A pokud používáte nějakou základní surovinu, pak by z jídla měla být cítit. A důležité je také pokrm příliš nevysušit, dobře ochutit a trochu si s ním vyhrát. V jídle nemusíte mít tisíc surovin, ba naopak, čím méně, tím lépe. To byly jedny z tipů, které soutěžícím Radek David poradil.

Na druhou stranu ocenil, že každé smoothie se skyrem bylo jiné a že také každá rajčatová polévka vypadala i chutnala jinak. Do jedné totiž soutěžící použila ajvar, do jiné zase restované papriky. Jedna na ozdobu použila pražené lískové ořechy, druhá zase polévku celou propasírovala a ochutila pouze olivovým olejem a bylinkami. Zkrátka tisíc chutí, tisíc způsobů, jak udělat jedno jednoduché jídlo. Nám se ale líbila fantazie a zápal, se kterým se soutěžící do vaření a povinných úkolů pustily.

Každá ze soutěžících si připravila také svůj recept, kterým se chtěla představit a ukázat, co má ráda. Všechny si mohly přinést svoje suroviny, které by třeba v naší spíži nemusely být. A tak přišly na řadu krabičky s různými klíčky a semínky, ale také třeba s masem, kořením či speciální zeleninou. U šéfkuchaře Radka Davida a naší šefredaktorky Petry Lamschové to na celé čáře vyhrál domácí sýrový chlebíček a pak kroupoto s pošírovaným vejcem a ředkvičkami. Oba recepty byly velmi zajímavé a netradiční. Sýrový chlebíček byl i s přípravou hotový za dvacet minut, kroupoto zase bylo variací na klasické rizoto, ale s použitím jiných surovin.

Příjemné osvěžení

Další soutěžící již delší dobu nejí maso, a tak se rozhodla připravit kořeněnou mrkvovou polévku s restovanými kapustičkami, tempehem a krutonky. Talíř vypadal opravdu nádherně. Dalším jídlem byl citrusový salát s rukolou, avokádem a granátovým jablkem. Poslední jídlo bylo variací na klasickou bramborovou kaši a mletý řízek, ovšem ve zdravé variantě batátového pyré s krůtími kuličkami pečenými v troubě a s nakrájenými rajčaty a řepnými klíčky. Zkrátka, bylo to barevné, křupavé, zdravé a chutné.

Všechny recepty našich soutěžících najdete brzy na webu.

No a pak nastala chvíle, na kterou se všichni těšili úplně nejvíc. Tedy vaření pod vedením profíka. Nutno dodat, že i šéfkuchař Radek David se velmi těšil. Jak jsme již uvedli výše, sám vede několik kurzů vaření a vůbec rád předává své umění dál a dělí se na svém webu i v kurzech o své zkušenosti, tipy a triky. A co si vlastně pro naše soutěžící připravil? „Chtěl jsem holkám ukázat něco jednoduchého, z pár surovin. Něco, co zvládne doma každý, ale zároveň tím může ohromit své strávníky.“ Takže uvařil ravioly plněné ricottou a citronovou kůrou, to vše s rajčatovou omáčkou, bazalkovým olejem a parmazánovým crumblem.

Recept najdete zde.

Ukázal našim soutěžícím, jaké tvary raviol mohou udělat, jak si doma vyrobit bylinkový olej, jak uvařit jednoduchou rajčatovou omáčku i jak těstoviny ozdobit a dochutit něčím zvláštním a křupavým. Soutěžící pozorovaly, nasávaly chutě a vůně a z naservírovaného talíře nezbylo vůbec nic. Takže se vaření zřejmě povedlo na 100 %.

POZOR! Hlasovat můžete od 23. 3. do 10. 4. na www.restartsdietou.cz.