Konec nudné rutiny: Nejlepší diáře a plánovací zápisníky na rok 2023

2 min čtení

2 min čtení

Když přijde řeč na klasické diáře, lidé se zpravidla dělí do dvou skupin – na ty, kteří se bez nich obejdou, protože mají vše uložené v mobilu a v elektronickém kalendáři. A pak na ty, pro které je papír láska a každý podzim nedočkavě vyhlížejí, jaké nové designy se na zápisníkové scéně urodily pro nadcházející rok. Pojďme si představit ty letošní!

Český trh s diáři, ale i papírovým sortimentem obecně je velmi pestrý – jak ostatně ukázal i nedávný PapírFest. Klasickému diáři Moleskine v posledních deseti letech v tuzemsku vyrostla atraktivní a kvalitní konkurence, která dokáže oslovit nejen spořádané plánovače, ale i příznivce kreativního chaosu. Moderní diáře totiž často vedle plánování slouží i k sebevyjádření a stávají se svého druhu deníky nebo bloky k zaznamenávání zajímavých myšlenek či zážitků. Vedle denních, týdenních či měsíčních plánovačů se tak standardní výbavou stávají i samolepky nebo kapsičky na drobnosti. Čím dál častěji se do popředí zájmu dostává i šetrnost k přírodě.

TIP NA VIDEO: Jak jíst zdravěji? Odpovídá výživová specialistka Karolína Fourová

Tuto vizi podporuje například česká značka Papelote, která na příští rok představila dvě žhavé novinky. Tou první je kolekce čtyř diářů Elemento s měkkými deskami, s názvem Snový rok a podtitulem Tvoř, pracuj, plánuj, sni.

Další novinkou je pak tvůrčí spolupráce s herečkou Marií Doležalovou s názvem Dobrý den, kde najdete jednoduché tipy a výzvy, jak sobě nebo druhým udělat radost. Diář je prošpikován drobnými texty s chybami, které jsou zcela záměrné – aby vám připomínaly, že život není honba za dokonalostí.

Loading
Loading

Jestli jste si zamilovali balicí papíry značky Be Nice, které vynikají nejen ilustracemi, ale také praktickou mřížkou na rubu, pak vás možná bude zajímat i jejich novinka – týdenní ekologický diář, který mimochodem může sloužit i jako cestovní deník nebo menstruační kalendář.

Na principu zero waste staví i papírnictví Reformat, které své diáře vyrábí z odpadového papíru. Vintage dojem umocňuje také jejich design, jemuž na přebalu vévodí retro fotografie. Letošní kolekce diářů navíc prošla inovací, takže notesy jsou nyní odolnější.

Loading
Loading

Zenově minimalistický design s uměleckým přesahem – to jsou diáře od tuzemské značky Voala, jejíž showroom najdete na Letné. Abstraktním motivem kolekce Field pro rok 2023 je volnost myšlenek vyjádřená skrze pocity chvění, které prochází naším tělem, když nahlédneme za hranice denní rutiny. Na výběr máte ze dvou velikostí a několika druhů kalendária.

Loading

Za zmínku stojí i tvorba české značky Tam & zpět. Ta je známá především pro své pětileté deníky, do nichž si každý den zaznamenáváte odpověď na jednu niterní otázku. Aktuálně představuje i klasické plánovací diáře pro rok 2023, které vynikají půvabným reliéfním designem s možností osobního gravírování. Nechybí motivační dvojstrana „Chci“ ani prostor na shrnutí měsíce.

Také dejvické designové papírnictví Love & Story Design nabízí možnost udělat z diáře osobní kousek – na svůj diář si u nich můžete zdarma nechat vyrazit iniciály. Na výběr máte nejen z několika velikostí a typů (knižní, kroužkový), ale i líbivých motivů.

Loading
Loading