Tři ženy, které rozjely netradiční podnik. Malují u kávy, nechají létat květiny nebo stříhají děti v pohádce

Nesnily o podnikání od dětství, přivedl je k němu život, náhoda, touha být samostatné a dělat práci, která je bude bavit a uživí je. Vsadily na odlišnost. A udělaly dobře. Rozjely to po svém. Jak se jim to povedlo, s čím se perou, se nám nebály prozradit. Rodí se vám v hlavě také nápad na podnikání? Možná tu najdete odpovědi i inspiraci.

Zuzana Kubíčková, kavárna Mojedílna, Zlín, 38 let

Zuzana Kubíčková, kavárna Moje dílna

V čem jste vy a vaše firma jiné než ostatní?

Dáváme lidem prostor a příležitost tvořit a rozvíjet jejich kreativitu. Naši zákazníci tak rozšiřují své obzory, ať už se kreativní činnosti dříve věnovali nebo naposledy tvořili na základní škole, mají u nás prostor poznávat nové techniky, co je baví, v čem jsou dobří a také nové přátele.

Kavárna Moje dílna, kde je tvořit povoleno

Kde se píše začátek vašeho podnikatelského příběhu?

Nejdříve jsem pocítila potřebu pracovat na něčem smysluplném, nebýt jen zaměstnanec. K tomu se přidala potřeba kreativně se vyřádit a před pěti lety nebylo mnoho příležitostí, kam zajít do výtvarného kurzu, když jste dospělý a do večera pracujete. Dnes už je možností daleko více, za pět let, kdy fungujeme, se situace v mnoha městech již změnila. Výtvarné dílny a ateliéry rostou jako houby po dešti. A tak jsme s kamarádkou spojily hlavy dohromady a vytvořily koncept dílny – kavárny spojené s výtvarnou dílnou. Můžete přijít na kurz nebo u kávy jen tak tvořit. Vznikly tak dílny dvě – jedna ve Zlíně a jedna v Pardubicích.

Interiér kavárny Moje dílna

Kdo Vám s podnikáním v začátku pomohl?

Na začátku mi pomohla rodina a přátelé. Vše bylo potřeba zařídit, vybourat, natřít, vymalovat, vybavit, zaplatit. Velice mi finančně a marketingově také pomohl projekt T-Mobile Rozjezdy o nejlepší podnikatelský nápad a plán.

Je něco, co musíte vylepšit?

Vždy je co zlepšovat, ale my na sobě za poslední roky hodně zapracovaly. Neustále se posouváme a mám z toho velkou radost. Teď je potřeba vytvořit novou webovou prezentaci a online rezervační systém. S rozšiřováním služeb nám aktuální web přestává stačit.

Jaký je váš další sen, další vize, kam dál?

Před třemi měsíci se mi splnil můj největší sen, stala jsem se mámou. Teď šlo tedy podnikání trochu stranou. Naštěstí mám skvělé zaměstnankyně, které se o dílnu vzorně starají, a další podnikatelské plány zatím neřeším.