Tři ženy, které rozjely netradiční podnik. Malují u kávy, nechají létat květiny nebo stříhají děti v pohádce | Ženy.cz
 


Tři ženy, které rozjely netradiční podnik. Malují u kávy, nechají létat květiny nebo stříhají děti v pohádce

28. března 2019 • 06:00
 • Nesnily o podnikání od dětství, přivedl je k němu život, náhoda, touha být samostatné a dělat práci, která je bude bavit a uživí je. Vsadily na odlišnost. A udělaly dobře. Rozjely to po svém. Jak se jim to povedlo, s čím se perou, se nám nebály prozradit. Rodí se vám v hlavě také nápad na podnikání? Možná tu najdete odpovědi i inspiraci.

  Zuzana Kubíčková, kavárna Mojedílna, Zlín, 38 let

  Zuzana Kubíčková, kavárna Moje dílna Zuzana Kubíčková, kavárna Moje dílna Autor: archiv Zuzana Kubíčková

  V čem jste vy a vaše firma jiné než ostatní?

  Dáváme lidem prostor a příležitost tvořit a rozvíjet jejich kreativitu. Naši zákazníci tak rozšiřují své obzory, ať už se kreativní činnosti dříve věnovali nebo naposledy tvořili na základní škole, mají u nás prostor poznávat nové techniky, co je baví, v čem jsou dobří a také nové přátele.

  Kavárna Moje dílna, kde je tvořit povoleno Kavárna Moje dílna, kde je tvořit povoleno Autor: archiv Zuzana Kubíčková

  Kde se píše začátek vašeho podnikatelského příběhu?

  Nejdříve jsem pocítila potřebu pracovat na něčem smysluplném, nebýt jen zaměstnanec. K tomu se přidala potřeba kreativně se vyřádit a před pěti lety nebylo mnoho příležitostí, kam zajít do výtvarného kurzu, když jste dospělý a do večera pracujete. Dnes už je možností daleko více, za pět let, kdy fungujeme, se situace v mnoha městech již změnila. Výtvarné dílny a ateliéry rostou jako houby po dešti. A tak jsme s kamarádkou spojily hlavy dohromady a vytvořily koncept dílny  kavárny spojené s výtvarnou dílnou. Můžete přijít na kurz nebo u kávy jen tak tvořit. Vznikly tak dílny dvě  jedna ve Zlíně a jedna v Pardubicích.

  Interiér kavárny Moje dílna Interiér kavárny Moje dílna Autor: archiv Zuzana Kubíčková

  Kdo Vám s podnikáním v začátku pomohl?

  Na začátku mi pomohla rodina a přátelé. Vše bylo potřeba zařídit, vybourat, natřít, vymalovat, vybavit, zaplatit. Velice mi finančně a marketingově také pomohl projekt T-Mobile Rozjezdy o nejlepší podnikatelský nápad a plán.

  Je něco, co musíte vylepšit?

  Vždy je co zlepšovat, ale my na sobě za poslední roky hodně zapracovaly. Neustále se posouváme a mám z toho velkou radost. Teď je potřeba vytvořit novou webovou prezentaci a online rezervační systém. S rozšiřováním služeb nám aktuální web přestává stačit.

  Jaký je váš další sen, další vize, kam dál?

  Před třemi měsíci se mi splnil můj největší sen, stala jsem se mámou. Teď šlo tedy podnikání trochu stranou. Naštěstí mám skvělé zaměstnankyně, které se o dílnu vzorně starají, a další podnikatelské plány zatím neřeším.

   

 • Lenka Hrubá, květinářství Zahrada na niti, Praha, 35 let (podnikat začala v 29)

  Lenka Hrubá, Zahrada na niti Lenka Hrubá, Zahrada na niti Autor: archiv Lenka Hrubá

  V čem jste vy a vaše firma jiné než ostatní?

  Zahrada na niti je asi nejvíc jiná v tom, že je to velmi osobní projekt. Je vlastně založená na mojí osobě, na tom, co mám ráda, co mě baví, co považuji za zajímavé z říše rostlin. Převážná většina sortimentu Zahrady na niti je autorská a vzniká z mých návrhů buď přímo v ateliéru Zahrady na niti, anebo je vyrobená na zakázku. Spolupracuji i s vybranými autory a umělci, a vzniká tak autorský koncept, ve kterém jsem vlastně kurátorem. Nedělám kompromisy ve smyslu maximalizování prodeje podle toho, jak se co prodává, ale nabízím pouze produkty, se kterými se osobně ztotožňuji a které projdou mým sítem. Z toho vychází i poměrně osobní přístup k zákazníkům a možnost konzultací čehokoliv, co se týká pěstování rostlin.

  Lenka Hrubá, Zahrada na niti Lenka Hrubá, Zahrada na niti Autor: archiv Lenka Hrubá

  Kde se píše začátek vašeho podnikatelského příběhu?

  Jak už to tak bývá, byla to náhoda, ve které hrál hlavní roli můj muž a moje láska ke knížce Antoina Saint-Exupéryho, Malý princ. V roce 2010 jsem od svého muže dostala svoji první kokedamu, kterou mi přivezl jako dárek z Amsterodamu, protože mu připomněla planetku s baobabem Malého Prince. V té době jsem o existenci kokedam netušila vůbec nic, ač jsem vystudovala zahradní architekturu a o nové trendy okolo rostlin jsem se vždy zajímala. Kokedamy mě naprosto uchvátily, začala jsem si hledat informace, vyrábět svoje první kokedamy a postupně jsem si vymyslela způsob, jak vyrábět kokedamy z běžných, nenáročných pokojových rostlin tak, aby jejich pěstování zvládnul každý. Trvalo to skoro dva roky, a protože kokedamy měly mezi přáteli úspěch a jejich výroba mě opravdu bavila, vymyslela jsem si koncept Zahrady na niti a v roce 2012 otevřela svůj ateliér a obchod zároveň ve Školské 7 na Praze 1. Byla jsem tak první, kdo v Česku začal vyrábět a prodávat kokedamy a aerária.

  Kdo Vám s podnikáním v začátku pomohl?

  Na začátku mi hodně pomáhal můj muž, spolu jsme dávali dohromady byznys plán a podporoval mě i finančně. Od rodiny a přátel pak byla největší podpora, že mi důvěřovali, moje myšlenka je nadchla a od mého záměru mě neodrazovali.

  Interiér obchodu Zahrada na niti, Školská 7, Praha Interiér obchodu Zahrada na niti, Školská 7, Praha Autor: archiv Lenka Hrubá

  Je něco, co musíte vylepšit?

  Určitě schopnost delegovat práci, v které jsem zastupitelná, a zbavit se pocitu, že nikdo než já to líp neudělá. Je to těžké, protože Zahrada na niti je natolik osobní koncept, že některé věci prostě nemohu přenechat někomu jinému, protože by se pak úplně ztratil ten osobní punc zahrady na niti.

  Jaký je váš další sen, další vize, kam dál?

  Můj sen byl a stále je hlavně dělat práci, která mě baví. Takže jsem si svůj sen už splnila a ráda bych si ho udržela. Vzhledem k tomu, že provozuji Zahradu na niti sama, je to opravdu různorodá a časově náročná práce. Jsem nejen designérkou, manažerkou, prodavačkou, skladnicí, nákupčím a závozníkem, ale i markeťačkou, fotografkou, webmasterem, provozovatelkou e-shopu a správcem sociálních sítí v jedné osobě. To je trochu dost práce a odpovědnosti na jednoho člověka, i když mám šikovné brigádnice, které mi s mnohým pomáhají. Určitě moje cesta nesměřuje k rozšiřování se a zakládání poboček, nechci být manažerem a práci, která mě baví, přenechávat jiným, to už jsem si ujasnila. Moje vize je dělat nadále kreativní práci, kterou miluji, a věci, které mě nebaví tolik, přenechat jiným.

   

 • Monika Hertlová, dětské kadeřnictví Funny Sassy, Praha, 44 let

  Monika Hertlová, kadeřnictví Funny Sassy Monika Hertlová, kadeřnictví Funny Sassy Autor: archiv Monika Hertlová

  V čem jste vy a vaše firma jiné než ostatní?

  Především děláme to, do čeho se ostatním kadeřníkům moc nechce. Stříhat děti je velmi náročné jak psychicky, tak i fyzicky. U malých dětí stříhání není většinou oblíbená činnost, takže kadeřnice musí být velmi rychlá, musí umět komunikovat s dětmi, snažit se je trošku zabavit a přitom rychle a bezpečně stříhat.

  Kde se píše začátek vašeho podnikatelského příběhu?

  Rozhodnutí vzniklo, když jsem byla na rodičovské dovolené. Potřebovala jsem se realizovat, toužila po širším kontaktu s lidmi, chybělo mi spoustu věcí, které běžně zažíváme v pracovním životě, aniž bychom si to nějak zásadně uvědomovali. Když byly dceři necelé dva roky, začala jsem chodit do své bývalé práce na brigádu a dcera do školky. Jenže byla neustále nemocná a já řešila, jak to vyřešit. Tak se zrodil nápad podnikat. Pracovat a zároveň řídit svůj čas, věnovat se dceři a realizovat se.

  Interiér kadeřnictví Funny Sassy Interiér kadeřnictví Funny Sassy Autor: archiv Monika Hertlová

  Kdo Vám s podnikáním v začátku pomohl?

  Velkou podporou byl můj partner, se kterým jsem konzultovala veškerá strategická rozhodnutí. Do začátku podnikání jsme měli našetřené finance, což nám také velmi pomohlo. Hodně času jsem strávila samostudiem, abych se dozvěděla, co všechno nás bude čekat, abychom splnili veškeré legislativní rámce. Jeden z důležitých milníků byla také soutěž T-Mobile Rozjezdy, která mi pomohla v utvrzení se, že cesta, kterou se chystám jít, je správná, a dozvěděla jsem se spoustu dalších zajímavých informací.

  Ukázka účesů pro vás i vaše děti, kadeřnictví Funny Sassy Ukázka účesů pro vás i vaše děti, kadeřnictví Funny Sassy Autor: archiv Monika Hertlová

  Je něco, co musíte vylepšit?

  Konečně musím začít řešit marketing, PR, sociální sítě, a to profesionálně. Dosud jsem si vše spravovala sama a již dozrál čas, kdy vnímám, že je potřeba to předat těm, co to opravdu umí.

  Jaký je váš další sen, další vize, kam dál?

  Nejsem moc snílek ani vizionář. Žiji hlavně přítomností. Nicméně ráda bych postupně rozšiřovala síť našich provozoven, aby naše služby byly lépe dostupné. Letos jsme se stali výhradními distributory přírodní rodinné kosmetiky Original Sprout, tak další velké přání je, aby se nám brzy podařilo rozšířit povědomí o těchto přírodních produktech, vhodných i pro malé děti, mezi širokou veřejnost a začali jsme úspěšně provozovat nový e-shop.

   

  Fotogalerie

  16 fotografií

   

Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy