.

. Zdroj: istock.com

Jak přestat žít minulostí a konečně udělat krok vpřed

Jak dnes strávíte den, ani nevíte, natož, co budete dělat v létě. Za to ze své minulosti si pamatujete vše. Neustále vyprávíte, co bylo, vzpomínáte, kde jste byla, s kým, a zcela ztrácíte schopnost těšit se z okamžiku. Není na čase začít žít svůj život teď a tady?

„Minulý týden byl otřes,“ sype na mě kamarádka Lenka, když se scházíme na skleničku před divadlem. Její věčně rozzářený úsměv byl ten tam a její tvář vykazovala únavu a negativní emoce. Velmi brzy jsem zjistila proč. Byla u ní totiž na celý týden její tchyně. Což o to, vztah mají dobrý, nepanuje mezi nimi napětí, vše je fajn. Vídávají se dvakrát za měsíc o víkendu, jeden dva dny.

Teď se rozhodla s nimi být týden. Výlety byly naplánované, povedly se, jen s sebou všude vláčely její minulost. Jakmile tchyně otevřela pusu, mluvila o tom, co se jí stalo, ne včera, ale v dávné minulosti. Donekonečna odkazovala na rodinný spor a rozebírala ho, o svém bývalém manželovi mluvila často a špatně. Jakmile Lenka začala hovor, tchyně ho stočila k věcem minulým a většinou špatným. Tehdy si Lenka uvědomila, že tahle žena nevnímá, že právě padá sníh či že se hezky učesala a tráví den odpočinku v kavárně nad lahodnou kávou s příchutí, kterou ještě nikdy neochutnala. Minulost ty všechny prožitky přikryla. Jak to, že se nedokáže odpoutat? A jde to vůbec? Asi ano, když lidé kolem ní se svou minulostí žijí v šťastném vztahu. Co bylo, bylo, teď je teď.

Máte podobnou zkušenost nebo i vy sama se topíte v minulosti a nedokážete jí říct sbohem? Život v minulosti vám totiž dokáže ukradnout schopnost těšit se z okamžiku a minete či možná ani nezaregistrujete spoustu skvělých příležitostí. A to je opravdu velká škoda pro vás, váš osobní růst, sebevědomí a i zdraví. Minulost má silná pouta, proto zkuste začít pomalu s několika jednoduchými kroky, které odstartují vaši nápravu.

Prozkoumejte a zpracujte své pocity o minulosti

V minulosti je mnoho událostí, dobrých i špatných, které mají schopnost držet váš život jako rukojmí. Ignorovat ji a předstírat, že na ní nezáleží, tu není nejvhodnější, musíte se vrátit a prozkoumat ji. Možná se vám nelíbí, co se vám kdysi stalo, ale existuje jen jeden způsob, jak se s tím úspěšně vypořádat. Což můžete udělat několika způsoby.

  • Zapište si své pocity z minulosti. Můžete si založit takový „deník minulosti“ nebo napsat dopis někomu, kdo vám ublížil. Dopis však neposílejte. Psaní vám umožní si své pocity zformulovat a říct dál. Bílému čistému papíru, který je nezaujatý a trpělivě poslouchá.

  • Mluvte s terapeutem, rodinným příslušníkem nebo blízkým přítelem. Pokud se rozhodnete svěřit rodinnému příslušníkovi nebo příteli, ujistěte se, že jste se svěřila člověku, který si váš rozhovor nechá pro sebe.

Přijměte účinky minulosti na váš život

Většina lidí si myslí, že to jsou jen špatné vzpomínky, které mohou ovlivnit jejich životy. Co takoví lidé nevědí, je to, že lpění na dobrých vzpomínkách může jejich život ovlivnit také. Připomínání si dobrých vzpomínek často vede k touze po věcech, které mohou váš současný život zlepšit. O to se snažila i Lenka. Když už chtěla tchyně mluvit neustále o minulosti, tak alespoň o těch dobrých věcech, díky kterým prožili den v mnohem pozitivnějším světle.

Chcete-li se zbavit své minulosti, musíte vzít na vědomí skutečnosti, které vás přiměly plakat, smát se a pomáhaly vás formovat do toho, kým jste dnes. Jediný způsob, jak se vyrovnat s minulostí, je smířit se s ní. Pokud vám něco nebo někdo připomene traumatickou událost nebo vyvolá emoční reakci, klidně si uvědomte tyto události a vyjádřete z nich své pocity. Hned. Připusťte, že každá událost, kterou jste zažila ve svém životě, má hodnotu a pokračujte v podnikání pozitivních kroků vpřed.

Zaměřte se na to, co můžete změnit

Každý má něco, co by chtěl v minulosti změnit. Skvělou příležitost, kterou jste prošvihla, špatné výchovné procesy, kterými jste formovala své děti. Důležité je, abyste si uvědomila, že ne všechno může být změněno, zrušeno nebo pochopeno. Nemůžete vrátit minulost, ale můžete upravit to, jak ji vnímat. Dlouho jsem se trápila tím, že jsem na vysoké nejela na Erasmus, šance byla, jenže já tenkrát chodila s klukem, se kterým jsme podnikali možné i nemožné. Kdybych jela, mohla jsem umět líp francouzsky a mohla jsem mít třeba lepší práci. Jenže já si toho kluka vzala a mám se báječně a život mi dal příležitosti jiné, které si teď užívám. Pokaždé, když mě přepadne ta melancholie a výčitka, připomenu si to a minulosti navrátím na sedačku vlaku, který už dávno ujel. Když jsem tu fráninu zazdila v minulosti, můžu ji nastartovat teď.

Nebojte se výzev

Život vám jich nabízí mnoho. Některým z nich se rozhodnete čelit a děláte dobře. Protože výzvy jsou zaměřeny na otestování vaší odvahy a ochoty provádět změny a vytvářet něco nového. Dělají tečky za minulostí a posouvají vás vpřed. Prostě se rozhodněte a přeskočte. Osud obvykle odměňuje statečné a rozhodné. Využijte své šance. Vše je o vaší volbě. Pokud se rozhodnete žít život v minulosti a dovolíte, aby ho ovlivnila, je to jen vaše vina. Nakonec nejlepší věc, kterou můžete udělat pro svůj život, je pokračovat v pohybu. Prostě se rozhodněte a neohlížejte. Jen vy sama se můžete rozhodnout, kudy povedou vaše kroky a po jaké zemi budou chodit.

Velkým krokem v životě je určitě založení vlastní rodiny, vylétnutí z hnízda a rozhodnutí spojit svůj život s člověkem, kterého máte ráda. Plánujete svatbu? Všechno, co potřebujete, najdete v našem speciálu Dokonalá svatba. Tipy na nejkrásnější místa na obřad, přehledný harmonogram, kdy a co zařídit, nejnovější trendy přímo z přehlídek, tipy na šaty, účesy, nejkrásnější květiny nebo dorty, zkrátka vše, co potřebujete pro plánování Dokonalé svatby!