Bio kosmetika těmto ženám změnila život. Dnes mají vlastní značku

Bio kosmetice se začaly věnovat díky svým předkům a touha po souznění s přírodou jim od dětství kolovala v krvi. Problémy s pletí pak byly dalším krůčkem k tomu, aby se začaly věnovat bio kosmetice a tvořily produkty, které jsou přírodní, svou výrobou i balením minimalizují dopad na prostředí a hlavně pomáhají. Představujeme vám tři česko-slovenské značky a ženy, které za nimi stojí. V čem je jejich kosmetika unikátní?

Anita Skotnicová, zakladatelka značky bio kosmetiky FlowBase

„Specializujeme se pouze na bio certifikovanou kosmetiku, která neobsahuje vodu a je maximálně šetrně zabalena.“

Anita Skotnicová

Kdo vás ovlivnil ve vašem podnikání s bio kosmetikou?

Silný vztah k přírodě se prohluboval hlavně v létě pobytem s dědou na chatě v Polabí. Tam jsem si poprvé uvědomila paradox nedostatku vody. Obrovský tok Labe byl z chaty coby kamenem dohodil, ale pitná voda byla k dispozici ve vsi vzdálené dva kilometry, odkud jsme si ji museli přivézt v kanystru. Prarodiče mě proto přirozeně nabádali, ať s ní šetřím. K tomu děda vždy doplnil postřeh z cest do cizokrajných zemí, kde projektoval čističky odpadních vod a dohlížel na stavby těchto zařízení. Později se u mě projevilo silné akné, které mě neopouštělo. Několik let jsem chodila po lékárnách a doktorech a vždy se mi dostalo krátkodobého řešení. Poté se mi do ruky dostaly právě výrobky bez vody, konkrétně tuhá mýdla a krémy od Balade en Provence. Nejprve jsem k nim neměla moc důvěru, ale s pocitem „horší to být stejně nemůže“ jsem je vyzkoušela. Po měsíci byl znát rozdíl a to mě přesvědčilo, že kosmetika bez vody má smysl nejen z ekologického hlediska, protože nepoužívá plastové obaly, ale především proto, že je šetrná i k lidem.

TIP NA VIDEO: Podívejte se, jaké to je vést vlastní ksometickou značku?

Loading

V čem jsou vaše produkty unikátní?

FlowBase se od ostatních obchodů odlišuje tím, že se specializuje pouze na bio certifikovanou kosmetiku, která neobsahuje vodu a je maximálně šetrně zabalena. Ideálně v kompostovatelných krabičkách s rostlinným potiskem, případně v recyklovatelných skleněných lahvích. Zkrátka s co nejmenším podílem plastů. Zároveň klademe důraz na funkční a prospěšné složení a kontrolovatelný původ. Kosmetika je ale pouze jedním z pilířů FlowBase. Snažíme se téma ochrany vody popularizovat formou blogu, rozhovorů s experty v oboru a plánujeme další projekty. Přejeme si, aby naše činnost měla přesah. Nejen z přírody brala, ale také jí vracela, proto je součástí i náš dříve zmíněný děda Luděk, který umí navrhnout ekologické řešení vody pro malé domácnosti i velké obce, které umožňuje snížení plýtváním.

Co je na procesu tvorby bio produktů nejnáročnější?

Samotné rostlinky, které poslouží jako suroviny, je náročnější vypěstovat, protože jsou bez dávky chemických koktejlů. Farmář musí důmyslněji reagovat na počasí a smířit se s nižším výnosem. Naše kosmetika od Balade en Provence i Booming Bob jde o krok dál. Kromě toho, že výrobky jsou z 92 % až 100 % přírodní, tak neobsahují vodu. Koncentrují v sobě výhradně funkční složky. Takové výrobky je dražší vyrobit, protože nedochází k umělému navýšení objemu vodou, obtížněji se hledá konzistence a zároveň je třeba najít ekologické obaly.

Top produkt značky podle Anity: S mým akné mi nejvíc pomohl tuhý noční krém od Balade en Provence. Po dvou měsících byly znát první změny a dnes již nemohu uvěřit pár let starým fotkám. Krém v kostce mě dostal tím, že je pouze ze čtyř surovin, které ale společně fungují, díky formě je aplikace zároveň masáží a jemně voní po kakau. To je záruka božského večerního rituálu.

Tuhý noční krém od Balade en Provence