Video placeholde

Bio kosmetika těmto ženám změnila život. Dnes mají vlastní značku

Bio kosmetice se začaly věnovat díky svým předkům a touha po souznění s přírodou jim od dětství kolovala v krvi. Problémy s pletí pak byly dalším krůčkem k tomu, aby se začaly věnovat bio kosmetice a tvořily produkty, které jsou přírodní, svou výrobou i balením minimalizují dopad na prostředí a hlavně pomáhají. Představujeme vám tři česko-slovenské značky a ženy, které za nimi stojí. V čem je jejich kosmetika unikátní?

Anita Skotnicová, zakladatelka značky bio kosmetiky FlowBase

„Specializujeme se pouze na bio certifikovanou kosmetiku, která neobsahuje vodu a je maximálně šetrně zabalena.“

Anita Skotnicová
Anita Skotnicová | Zdroj: archiv značky

Kdo vás ovlivnil ve vašem podnikání s bio kosmetikou?

Silný vztah k přírodě se prohluboval hlavně v létě pobytem s dědou na chatě v Polabí. Tam jsem si poprvé uvědomila paradox nedostatku vody. Obrovský tok Labe byl z chaty coby kamenem dohodil, ale pitná voda byla k dispozici ve vsi vzdálené dva kilometry, odkud jsme si ji museli přivézt v kanystru. Prarodiče mě proto přirozeně nabádali, ať s ní šetřím. K tomu děda vždy doplnil postřeh z cest do cizokrajných zemí, kde projektoval čističky odpadních vod a dohlížel na stavby těchto zařízení. Později se u mě projevilo silné akné, které mě neopouštělo. Několik let jsem chodila po lékárnách a doktorech a vždy se mi dostalo krátkodobého řešení. Poté se mi do ruky dostaly právě výrobky bez vody, konkrétně tuhá mýdla a krémy od Balade en Provence. Nejprve jsem k nim neměla moc důvěru, ale s pocitem „horší to být stejně nemůže“ jsem je vyzkoušela. Po měsíci byl znát rozdíl a to mě přesvědčilo, že kosmetika bez vody má smysl nejen z ekologického hlediska, protože nepoužívá plastové obaly, ale především proto, že je šetrná i k lidem.

TIP NA VIDEO: Podívejte se, jaké to je vést vlastní ksometickou značku?

V čem jsou vaše produkty unikátní?

FlowBase se od ostatních obchodů odlišuje tím, že se specializuje pouze na bio certifikovanou kosmetiku, která neobsahuje vodu a je maximálně šetrně zabalena. Ideálně v kompostovatelných krabičkách s rostlinným potiskem, případně v recyklovatelných skleněných lahvích. Zkrátka s co nejmenším podílem plastů. Zároveň klademe důraz na funkční a prospěšné složení a kontrolovatelný původ. Kosmetika je ale pouze jedním z pilířů FlowBase. Snažíme se téma ochrany vody popularizovat formou blogu, rozhovorů s experty v oboru a plánujeme další projekty. Přejeme si, aby naše činnost měla přesah. Nejen z přírody brala, ale také jí vracela, proto je součástí i náš dříve zmíněný děda Luděk, který umí navrhnout ekologické řešení vody pro malé domácnosti i velké obce, které umožňuje snížení plýtváním.

Co je na procesu tvorby bio produktů nejnáročnější?

Samotné rostlinky, které poslouží jako suroviny, je náročnější vypěstovat, protože jsou bez dávky chemických koktejlů. Farmář musí důmyslněji reagovat na počasí a smířit se s nižším výnosem. Naše kosmetika od Balade en Provence i Booming Bob jde o krok dál. Kromě toho, že výrobky jsou z 92 % až 100 % přírodní, tak neobsahují vodu. Koncentrují v sobě výhradně funkční složky. Takové výrobky je dražší vyrobit, protože nedochází k umělému navýšení objemu vodou, obtížněji se hledá konzistence a zároveň je třeba najít ekologické obaly.

Top produkt značky podle Anity: S mým akné mi nejvíc pomohl tuhý noční krém od Balade en Provence. Po dvou měsících byly znát první změny a dnes již nemohu uvěřit pár let starým fotkám. Krém v kostce mě dostal tím, že je pouze ze čtyř surovin, které ale společně fungují, díky formě je aplikace zároveň masáží a jemně voní po kakau. To je záruka božského večerního rituálu.

Tuhý noční krém od Balade en Provence
Tuhý noční krém od Balade en Provence | Zdroj: archiv značky

Pokračování 2 / 3

Adriana Šoltésová, zakladatelka značky bio kosmetiky Puaree

„Ráda pracuji se surovinami, které jsou revoluční a zajímavé. Každý produkt je mnou vymyšlený tak, aby nebyl jeden z mnoha, ale aby byl jeden z mála, byl jedinečný, měl viditelné účinky.“

Adriana Šoltésová
Adriana Šoltésová | Zdroj: archiv značky

Kdo vás ovlivnil ve vašem podnikání s bio kosmetikou?

Už jako malá holka jsem milovala kosmetiku. Časem jsem ale zjistila, že kosmetika, kterou používám, obsahuje látky, které nejsou dobré pro organismus, a tak jsem se začala zajímat o složení kosmetických výrobků. Díky babičce, která vyrábí sirupy z bylinek ze zahrádky, a mamince, která si dělá bylinné tinktury a věnuje se alternativní medicíně, jsem se rozhodla, že výrobu vlastních produktů vyzkouším i já. Zpočátku probíhala výroba formou pokusů a omylů, hodin studia a kurzů, postupně jsem se do voňavého světa vůní a přírodních surovin dostávala víc a zjistila jsem, že produkty, které jsem si sama vyrobila, mi pomáhají. Zlepšila se mi kvalita vlasů, už jsem je neměla suché, byly lesklé a zdravé. Zmírnily se kožní problémy a cítila jsem se lépe. Po dvou letech od prvních pokusů jsem se rozhodla, že opustím práci v médiích, která mě už nenaplňovala, a budu se věnovat jen výrobě přírodní kosmetiky. Založila jsem firmu a značku přírodní kosmetiky Puaree (spojení slov pure, tedy čistý, a pua, v havajštině květina) a vrhla se do světa podnikání.

V čem jsou vaše produkty unikátní?

Každý produkt je mnou vymyšlený tak, aby nebyl jeden z mnoha, ale aby byl jeden z mála, jedinečný, měl viditelné účinky, smyslné vůně a zákazníci se na každou aplikaci těšili. Ráda pracuji se surovinami, které jsou revoluční a zajímavé. To dokazuje pleťové sérum, které je doposud jediným produktem v České republice, obsahuje dvě revoluční složky – bakuchiol a stoechiol. Ráda používám různé ovocné, bylinkové i květinové extrakty, například plamatku zelnou, listnatce pichlavého, chrpu, kopřivu, růži, gotu kolu, modrou spirulinu a další. Všechny produkty jsou ručně vyráběné a pracuji pouze s látkami, které neškodí pleti ani organismu, zároveň ani jeden z produktů nikdy nebyl, není a nebude testovaný na zvířatech. Snažím se jít i ekologickou cestou, proto je řada produktů ve vratných obalech a některé z nich jsou vhodné pro vegany.

Co je na procesu tvorby bio produktů nejnáročnější?

Sestavení receptu. Je to několikaměsíční, mnohdy roční práce, než z první myšlenky a sestaveného receptu vznikne finální produkt, u kterého můžu říct: „Ano, jsem s ním na 100 % spokojená.“ Trávím nespočet hodin studováním informací a doposud se mi nestalo, že by první pokus vyšel. Je to psychicky i fyzicky náročná část podnikání, ale výsledek a rozzářené oči zákazníků, kteří jsou spokojení, stojí za to.

Top produkt značky podle Adriany: Pokud bych ale měla určit jeden top, tak by to bylo zmíněné pleťové sérum s revolučním bakuchiolem a stoechiolem. Stoechiol je extrakt z levandule motýlí, který v rámci in vitro testů prokazatelně eliminuje vrásky již po 24 hodinách od první aplikace, aniž by jakkoliv znehybnil obličej. Bakuchiol, přírodní retinol, podpoří tvorbu kolagenu a obnovu buněk, což vede k vyhlazení a redukci jemných linek.

Pleťové sérum s revolučním bakuchiolem a stoechiolem, Puaree
Pleťové sérum s revolučním bakuchiolem a stoechiolem, Puaree | Zdroj: archiv značky

Pokračování 3 / 3

Lucie Klebercová, zakladatelka bio kosmetiky Dulcia natural

„Přípravky Dulcia natural obsahujuí 100 % účinných látek. Nenajdete v nich plniče ani čistou vodu. K základním ingrediencím patří vzácná růžová voda, čisté rostlinné oleje, másla a esenciální oleje.“

Lucie Klebercová
Lucie Klebercová | Zdroj: archiv značky

Kdo vás ovlivnil ve vašem podnikání s bio kosmetikou?

Rodinná tradice bylinkářství a mastičkářství se u nás přenáší z pokolení na pokolení už několik generací. S mojí drahou maminkou jsme doma pořád něco chystaly z bylinek. Společně jsme chodívaly po horehronských loukách, sbíraly lesní plody a léčivé rostliny, které jsme také pěstovaly na zahradě. Z darů přírody jsme míchaly čajové směsi, připravovaly mastičky a výluhy. Byla to naše přirozená cesta. Přírodou a ověřenými recepturami jsme léčily různé nemoci a problémy. V období těhotenství se mi rapidně zhoršila pleť a cítila jsem, že potřebuji zázrak, který mi ji upraví. Po různých experimentech jsem přišla na to, že žádná dostupná kosmetika mi nevyhovuje a nechtěla jsem ji používat ani na jemnou pleť svého dítěte. Rozhodla jsem se, že se pokusím vytvořit něco vlastního. Nejdříve jsem míchala mastičky dle receptur maminky a předků. První krémy vznikly doma v kuchyni metodou „pokus-omyl“. Spousta z nich skončila v koši, ale některé, i když nevypadaly vábně a nevoněly, našly uplatnění. Receptury jsem vylepšovala, až se zadařilo. Vytvořila jsem krásně jemný a voňavý krém. Naši kosmetiku jsme s manželem začali nabízet v roce 2014, kdy jsem cítila, že nic jiného už dělat nechci.

V čem jsou vaše produkty unikátní?

Při vývoji pracujeme s historicky ověřenými surovinami, které propojujeme s nově objevenými aktivními látkami organického původu s prokazatelnými výsledky z pokrokových laboratoří. Náš život se rychle mění, ale vždy se vrací k přírodě, k ní chovám velkou úctu. Přípravky Dulcia natural obsahují 100 % účinných látek. Nenajdete v nich plniče ani čistou vodu. K základním ingrediencím patří vzácná růžová voda, čisté rostlinné oleje, másla a esenciální oleje a další aktivní látky s účinky, které jsou prověřeny klinickými studiemi. Naše kosmetika rozumí potřebám pleti. Tomu odpovídá i technologie výroby. Přísně dohlížíme na teploty a způsob emulgace, abychom zachovali kvalitu a vlastnosti surovin. Máme rozsáhlé vědomosti z dermatologie, ve kterých se zdokonalujeme. Hledáme nejlepší řešení pro zdravou a krásnou pleť.

Co je na procesu tvorby bio produktů nejnáročnější?

Práce se živými surovinami. Každá z nich je jiná a má svá specifika. Tím, že fungujeme jako manufaktura a vše vyrábíme ručně, musíme ke každému produktu přistupovat individuálně.

Top produkt značky podle Lucie: Mám favorita: „omlazující maska s kyselinou glykolovou a hyaluronovou“. Po její aplikaci přichází wow efekt, který si pokaždé užívám. Tato maska mi pomohla s pigmentovými skvrnami, které zůstaly po silném akné, vyhladila vrásky, zmenšila póry. Mám radost ze zdravé a zářivé pleti, o kterou pečuji i dalšími přírodními zázraky z naší voňavé dílničky.

Omlazující maska s kyselinou glykolovou a hyaluronovou, Dulcia natural
Omlazující maska s kyselinou glykolovou a hyaluronovou, Dulcia natural | Zdroj: archiv značky

TIP NA VIDEO: Mezi přírodní pomocníky patří i kokos. Jak ho využít v péči o pleť?

Video placeholde

Doporučujeme

Načíst další články