Jak se inspirovat u druhých, aby se věci daly do pohybu?

Jak se inspirovat u druhých, aby se věci daly do pohybu? Zdroj: Pexels.com

5 kroků, jak se učit od druhých lidí a posunout svůj život dál

Máte někdy pocit, že ten váš život tak nějak stojí? A když se rozhlédnete kolem sebe, zjišťujete, že lidem kolem vás naopak život pěkně frčí. Jak to? Jak se od druhých inspirovat, abychom věci dali do pohybu? Stačí pět kroků a půjdete změně vstříc.

1. Važte si lidí

Lidé se nenaučí nic od těch, ve kterých nevidí hodnotu a kterých si neváží. Na přístup, kdy k lidem přicházíte a už předem si říkáte, že vás nemohou zajímat, rovnou zapomeňte. Nechte lidi vyprávět, poslouchejte jejich příběhy, protože velmi často jsou to právě oni, kteří vám ukáží novou cestu. Poslouchejte, co jim v životě funguje. Dobrou radu vám nedá jen starší a úspěšnější, ale často i někdo, od koho to nečekáte. Sdílení je totiž jedna z nejlepších forem, jak ve svém životě objevovat nové cesty.

2. Učiňte z učení svou vášeň

Toužíte ve svém životě růst? Stanovte si učení nových věcí jako svůj cíl. Objevujte zajímavé workshopy, hlaste se na různé kurzy… dělejte to a nikdy vám v mysli nedojde palivo. Vaše motivace zůstane silná. „Lidé zpomalují svůj intelektuální růst, jakmile dosáhnou věku, v němž se cítí vůči světu pohodlně. Toto bývá také často problémem lidí, kteří dosáhli vytouženého postavení. Ve své mysli zpohodlněli,“ uvádí Philip B. Crosby, odborník na management.

3. Rozvíjejte vztahy

K životu vztahy potřebujeme, protože z nich se nejvíce učíme. Pozor ale! Je pravda, že od každého se můžeme něčemu naučit, ale neznamená to, že nám pomůže kdokoliv. Vy potřebujte hlavě experty, lidi, kteří něčeho dosáhli, protože ti nás dokáží nejvíce inspirovat k postupu na další úroveň. Máte ve své mysli někoho, ke komu vzhlížíte a obdivujete jeho úspěchy? S tím komunikujte, ptejte se, sledujte ho, vnímejte, jak řeší různé situace, a učte se. Jak píší Donald Clifton a Paul Nelson, autoři knihy Soar with your Strenghs: „Vztahy nám pomáhají definovat, kým jsme a kým se stáváme.“

4. Odhalujte u lidí jedinečnost a jejich silné stránky

Není nic nového, když řekneme, že lidé nejlépe rostou v těch oblastech, ve kterých leží jejich silné stránky. A zároveň tedy platí, že se nejlépe učíme od těch, kteří své silné stránky používají ke svému osobnímu i kariérnímu růstu. Právě z tohoto důvodu nepodceňujme výběr našeho „učitele“. Nebojme se stýkat s lidmi, kteří nás převyšují. Dejte si takový malý úkol. Každý týden nebo měsíc si domluvte schůzku, kávu, společnou aktivitu s někým, koho obdivujete a od koho byste se mohla něco naučit.

5. Klaďte otázky

Dělejte to stejně, jako když jste v novém zaměstnání. Neustále se ptáte a chcete se naučit novým věcem, a to je nejlepší způsob, jak růst. Johann Wolfgang von Goethe věřil, že by člověk měl alespoň jednou za den poslouchat písničku, číst dobrou knihu, podívat se na krásný obraz a pokud to možnosti dovolují, také říci pár rozumných slov. John C. Maxwell, autor knihy Zapracujte na sobě, dodává: „Člověk by měl alespoň jednou za den položit nějakou otázku, aby se každý den něčemu novému naučil.“