15 žen, které změnily svět. Ukázaly nohy, tetování a ovládly mužská povolání
Rozhodne-li se dnes, v 21. století, žena pro jakoukoliv profesi či aktivitu, která není zcela běžná, má dveře otevřené. Ale vždy tomu tak nebylo. V minulosti si ženy musely vybojovat minisukně, maratony i svobodné rozhodování. Podívejte se, kdo byly průkopnice moderního feminismu.
Náš seznam patnácti žen je jen hrstkou těch, které za své myšlenky bojovaly a nebály se jít proti proudu. V dějinách sehrály svou roli, velkou nebo malou, ale vždy s cílem udělat svět lepším místem. Tady jsou.
Pokračování 2 / 16
1. Annette Kellerman propagovala právo žen nosit oblečení na koupání (1907)
Australská profesionální plavkyně, filmová herečka, spisovatelka a podnikatelka. A hlavně jedna z prvních žen, která nosila jednodílný koupací kostým namísto nepraktických kalhot, které tehdy ženy bežně nosily. Za propagaci přiléhavých plavek byla dokonce zatčena. To ji však nezastavilo a Annette Kellerman nakonec založila vlastní značku jednodílných plavek, které se staly předobrazem dnešní moderní verze.
Pokračování 3 / 16
2. Maud Stevens Wagner byla první známá umělkyně ženského tetování ve Spojených státech (1907)
Wagner byla artistka a hadí žena pracující v řadě cirkusů. V jednom z nich se také setkala se svým budoucím manželem, kterému slíbila první rande pod podmínkou, že ji zasvětí do umění tetování.I když se už v té době tetovalo strojkem, oba zůstali věrni ručnímu tetování. Spolu měli dceru, která se rovněž stala tatérkou – začínala dokonce už v devíti letech.
Pokračování 4 / 16
3. Alice Stebbins Wells, první žena policistka, Los Angeles (1910)
Alice musela získat podporu a podpisy na petici mnoha lidí, aby ji starosta a městská rada Los Angeles schválili do funkce policistky. Přesto nebyla oprávněna nosit zbraň, na rozdíl od mužských důstojníků. Svou kariéru začala dohledem na kluzištích a v tanečních sálech. Dva roky po Alici vstoupily k policii další dvě policistky.
Pokračování 5 / 16
4. Marie Curie-Skłodowská, polsko-francouzská fyzička a chemička. 1. osoba, jež obdržela 2 Nobelovy ceny
Pod jejím osobním vedením byly prováděny první výzkumy léčby rakoviny pomocí radioaktivity. Curie-Skłodowská byla dvakrát vyznamenána Nobelovou cenou. Poprvé v roce 1903 obdržela cenu za fyziku, za výzkumy radioaktivity, které prováděla spolu se svým manželem Pierrem Curie a objevitelem radioaktivity Henri Becquerelem. Podruhé jí byla udělena v roce 1911 cena za chemii, za izolaci čistého radia.
Pokračování 6 / 16
5. Amelia Erhart, přeletěla sama Atlantský oceán (1928)
Americká letkyně, která v roce 1928 jako první žena přeletěla Atlantský oceán. Po letu dlouhém 14 hodin a 56 minut přistála v severním Irsku, pro technické a povětrnostní problémy se jí nepodařilo původně plánované přistání v Paříži. Létání milovala a stalo se jí také osudným. Během letu v roce 1937 záhadně zmizela nad Tichým oceánem.
Pokračování 7 / 16
6. Dvě ženy vůbec poprvé ukazují nohy na veřejnosti, Toronto (1937)
Dvacáté století bylo stoletím zkracování sukní. Ve 20. letech už dáma mohla ukázat lýtka, zvlášť pokud byla mladá a patřila k „flappers“, tehdejší obdobě zlaté mládeže. Pokud hrála tenis nebo se třeba věnovala krasobruslení, mohla si dovolit ještě kratší sukni. Ostatní ženy měly smůlu. I když příkázaná délka sukně se už brzy měla stát minulostí.
Pokračování 8 / 16
7. Hedy Lamarr, inventorka a herečka
Kromě její nahé role v legendárním snímku Gustava Machatého Extáze patří Hedy Lamarr ještě jedno prvenství. Jako jediná herečka v historii dostala v USA čestné uznání za zásluhy o rozvoj elektrotechniky. V podstatě stála u zrodu mobilního telefonu, kdy ve spolupráci s hudebníkem Georgem Antheilem dosáhli přenosu radiových vln pomocí děrné pásky. Vynález měl podle jejich představ sloužit k navádění torpéd. Tento systém přenosu dat v podstatě funguje u dnešních GPS, u satelitních televizí a mobilních sítí.
Pokračování 9 / 16
8. Anne Frank, nejmladší židovská spisovatelka
Německá dívka židovského původu, autorka slavných zápisků Deník Anne Frankové. Při skrývání během 2. světové války si vedla deník. Psaním si nekrátila jen dlouhou chvíli, ale zapisovala si vše, co by za jiných okolností jako dospívající dívka mohla svobodně prožívat. Deník se stal i zdrojem informací o dění v tehdejším Amsterdamu. V roce 1947 jej Otto Frank, který jediný válku přežil, publikoval a deník se dočkal přeložení do více než 60 světových jazyků.
Pokračování 10 / 16
9. Rosa Louise Mccauley, aktivistka v oblasti občanských práv
Je známá tím, že se 1. prosince 1955 odmítla podřídit požadavku řidiče autobusu Jamese Blakea, aby své místo v autobusu přenechala bílému muži. Její následné zatčení a soudní proces za čin občanské neposlušnosti spustil jedno z největších a nejúspěšnějších masových hnutí proti rasové segregaci v dějinách, které zahájil Martin Luther King, Jr. Její role v americké historii získala v americké kultuře ikonický status a její akce zanechala trvalé dědictví pro hnutí za občanská práva po celém světě.
Pokračování 11 / 16
10. Simone de Beauvoir, francouzská feministka
Její jméno je dodnes spojováno s přispěním k ženské emancipaci, feministickou teorií, svobodomyslným způsobem života a dlouholetým vztahem s francouzským filozofem Jeanem-Paulem Sartrem. Manifest 343 cour byla petice, která se objevila 5. dubna 1971 ve francouzském deníku Le Nouvel Observateur ve snaze podpořit právo žen na interrupci (podepsalo ho 343 žen, mezi nimi kromě Simone také Catherine Deneuve nebo Jeanne Moreau. Ve Francii byly zákonem z roku 1920 potraty zakázány. Definitivně byly povoleny až v roce 1980.
Pokračování 12 / 16
11. Kathrine Switzer, první žena, která se účastnila Bostonského maratonu (1967)
Stala se první ženou v historii, která v roce 1967 se startovním číslem běžela Bostonský maraton. Stalo se tak ovšem pět let předtím, než ženy získaly oficiální povolení v tomto běhu závodit. Kathrine se přihlásila pod jménem „K. V. Switzer" a běh dokončila zhruba v čase 4 hodiny a 20 minut.
Pokračování 13 / 16
12. Margaret Heafield byla ředitelkou softwarového inženýrství pro NASA Apollo Space Program (1969)
Je americkou počítačovou vědkyní a byla ředitelkou softwarového inženýrství, které vyvíjelo vesmírný program Apollo. 22. listopadu 2016 byla oceněna Prezidentskou medailí svobody americkým prezidentem Barackem Obamou za svou práci vedoucí k rozvoji softwaru pro Apollo na Měsíci misí NASA.
Pokračování 14 / 16
13. Ellen O'Neal, jedna z nejlepších žen Freestyle skateboardingu na světě (1970)
Ellen O'Neal je kmotrou ženského skateboardingu. Dokázala, že skateboardisté a bruslaři nejsou jen skupinou delikventů žijících na pláži ve Venice Beach a pomohla přinést tento sport do hlavního proudu až do televizní show Wonder Woman.
Pokračování 15 / 16
14. Jane Goodall, bioložka a primátoložka
Zabývá se výzkumem primátů – zejména šimpanzů. V roce 1977 založila vlastní ústav pro pozorování a ochranu života zvířat ve volné přírodě s názvem Jane Goodall Institute. Dnes tato instituce působí ve více než stovce zemí. Samotná Jane Goodall je kromě své vědecké činnosti také významnou aktivistkou – a to nejen v otázkách životního prostředí, ale i v oblasti pokusů na zvířatech (včetně těch pro medicínské účely) a chovu domácích zvířat. Tvrdí, že zvířata jsou často chovaná a zabíjená otřesným způsobem, ačkoli jsou daleko inteligentnější, než si vůbec umíme představit.