Útulné bydlení podle Francouzek: Strohý minimalismus je pasé!

Vintage letí nejen v módě, ale i v bydlení. A ačkoli člověk musí ocenit minimalismus pro jeho přehlednost a pocit, že má člověk věci pod kontrolou, ze stejného důvodu nás může stresovat. Skrývá v sobě totiž touhu po dokonalosti, která (jak víme) nikdy nemůže být naplněna. Naproti tomu Francouzky vyznávají pověstnou nenucenost. A ta může být inspirativní nejen v módě, ale i v otázce bydlení. 

Francouzky nemusejí mít nejnovější kuchyň s nejvýkonnějšími spotřebiči, zato nutně potřebují zrcadlo se zlatým rámem, originální toaletní stolek pro své vanities a čerstvé květiny nebo aspoň pampovou trávu do vázy. Nevzrušuje je poslední skandinávský design, ale bleší trhy nebo vintage obchůdky. Staré a pitoreskní věci totiž dodávají malinkým pařížským bytům potřebnou útulnost a nenucenost, k níž dobře zapadne láhev červeného. Tip: Jestli také milujete vintage originály, mrkněte na e-shop interiérového studia Médecine (www.medecine.cz).

Na druhou stranu, Francouzky si rozhodně nedělají z bytu vetešnictví. Bývalá modelka a známá módní ikona Inès de La Fressange ve své knize Se šarmem Pařížanky dokonce radí hromadění věcí minimalizovat. „Pořádný jarní úklid nic nestojí a zbaví byt zbytečností a prachu. Mimo to vám může nesmírně prospět, když vyhodíte věci, o kterých jste si myslela, že se bez nich neobejdete. Dnes už mě nic nenutí hromadit nesmysly z blešího trhu (což jsem dřív dělala). Trik (a nijak lehký) je v tom, že si vytvoříte malý prostor pro roztomilý nepořádek, který na strategickém místě poskytne protiváhu jinak minimalistickému dekoru.“

Pozoruhodné je, že Inès tohle psala už před dekádou, ale přece tyto rady dokážeme docenit až teď. Nejprve jsme si totiž museli projít etapou instagramové dokonalosti, která provázela vzestup popularity bělostných skandinávských interiérů. Pak ještě přišla Marie Kondo se svým revolučním úklidem. Dnes díky ní sice víme, že některé věci je lepší skládat na výšku a že se nemusíme bát vyhodit ošklivou vázu po tetě, ale také víme, že je důležité zachovat si zdravý rozum. A právě proto jsou, stejně jako v módě, skvělou inspirací Francouzky.

V následujících kapitolách se podívejte na bydlení těch, které nás aktuálně nejvíc baví na Instagramu. >>>