Řadu nemocí očí si způsobujeme sami

Řadu nemocí očí si způsobujeme sami Zdroj: iStock.com

Pozor na nemoci očí. Displej telefonu, slunce i špatná hygiena jim mohou uškodit

Denně naše oči zatěžujeme, ale následnou péči dost zanedbáváme. Osmihodinová práce u počítače, mžourání do jarního slunce a naše další zlozvyky jim mohou ublížit. Že začnete nosit brýle díky zhoršenému zraku je to nejmenší. Vyhněte se nemocím očí a začněte se o ně lépe starat.

Člověk, který netrpí žádnou oční vadou si na preventivní prohlídku u oftalmologa jen stěží vzpomene, a to že ho má po pětačtyřicítce pravidelně navštěvovat, mnozí vůbec netuší. K očnímu lékaři se vypraví teprve tehdy, když je tam problémy doženou, a často i ty řeší samoléčbou. "Žádné oční potíže nepodceňujte, raději co nejdříve navštivte očního lékaře," doporučuje MUDr. Lucie Valešová. Nezanedbávat pravidelné kontroly zraku je zvlášť důležité v případě celkových onemocnění jako je cukrovka, obezita nebo vysoký krevní tlak. Bohužel stále ještě panuje mezi lidmi názor, že brýle jsou stigmatizující a jsou znamením stáří či nedostatečnosti. Naštěstí možnost nošení kontaktních čoček řadu z nich zachrání. Avšak u kontaktních čoček platí mnohem větší hygienická pravidla, na což lidé zapomínají. Jak se tedy chovat ke svým očím a na co si dát pozor? Co jim škodí?

Se slucem opatrně

Paprsky slunce dokážou na nechráněných očích udělat pěknou paseku. Zánět spojivek je to nejmenší, co si od moře, z hor, z pobytu na slunci bez slunečních brýlí lze odnést. Dlouhodobé vystavení intenzivním slunečním paprskům může způsobit šedý zákal a ve výjimečných případech i poškození sítnice. Může být příčinou vzniku rakoviny kůže očních víček a spojivky. Na slunečních brýlích se proto nevyplatí šetřit. Tmavé, ale bez UV filtru mohou být dokonce škodlivější než žádné. Pod tmavými skly totiž dochází k rozšíření zornic, a do očí tak proniká více slunečních paprsků, které mohou vést k poškození zraku. Brýle na horách a u moře noste i v případě, že se slunce schovává. Až 80 % UV záření totiž pronikne i nízkou oblačností a sluneční paprsky tak mohou škodit očím, i když je pod mrakem.

Pohyb očím svědčí

Nejpřirozenější pohyb, který děláme očima a často o něm ani nevíme, je mrkání. Při něm se slzný film zvlhčuje povrch oka. Při soustředěném sledování monitoru ale mrkáme asi pětkrát méně než normálně. Vzniká tzv. syndrom suchých očí, který způsobuje osychání rohovky. Přinuťte se i u sebedůležitější práce každých dvacet minut oči "promrkat“. „Kdo denně pracuje na počítači, měl by do svého režimu zařadit pravidlo 20/20/20. Tedy po každých dvaceti minutách hledění na monitor se nejméně na dvacet vteřin zadívat na bod vzdálený minimálně dvacet stop, což odpovídá zhruba šesti metrům. Uleví se tak zaostřovacím svalům, procvičí se oči a zabrání se jejich vysychání. Podstatné je rovněž upravit osvětlení na pracovním stole a pozici monitoru,“ nabádá Lucie Valešová. Rozhodně to není promrhaný čas, ale předejdete tak nepříjemnému pálení, zarudnutím nebo dokonce rozostřenému vidění. Oči rozhodně nemněte, neprotírejte prsty. Můžete si tak do nich zanést infekci, způsobit si zánět spojivek. Tření očí může dokonce trvale poškodit rohovku, a navíc přispívá ke vzniku tmavých kruhů pod očima.

Zahnat únavu pomůže spíš oční jóga, která oči uvolní. Krouživé pohyby, pohled doleva, doprava, nahoru, dolů urychlí látkovou výměnu v oku a jeho okolí. Pravidelné cvičit několikrát denně a večer před usnutím by měli hlavně ti, kteří sedí celou pracovní dobu u počítače a také ti, kterým se zvětšuje oční vada.

Modrá není vždy dobrá

Záře, kterou vydávají nejen monitory počítačů, ale i displeje telefonů a tabletů nebo televizní obrazovky očím sice zásadně neškodí, ale může vést k únavě očních svalů. „Pokud máme správné dioptrie na vzdálenost k elektronickému přístroji, se kterým se zabýváme (TV cca 2 až 4 metry, monitor PC cca 60 až 100 cm, mobil cca 30 až 40 cm), pak sledování obrazovky nemůže škodit. To platí pro mladé lidi bez brýlové vady se zachovalou akomodací. Brýlové vady (plus, minus), počínající věkové změny (tzv. prodlužují se ruce) žádají přesné obrýlení," radí odbornice.

I se všemi opatřeními bychom ovšem měli do všech moderních elektronických zařízení zírat s rozvahou a mírou. Expozice modrého světla je škodlivá zejména po setmění, kdy narušuje přirozený biorytmus těla. Přítomnost HEV (vysokoenergetického modrého světla) přispívá ke zdání, že je stále den, takže buňky nedostanou „pokyn“ k přirozeným opravným procesům. Tento fakt má neblahý vliv nejen na oči, ale také na soustředění, únavu, ale i některá onemocnění zraku.

Oko dobře vyživujte

K jejich dobrému fungování přispívá nemalým dílem strava. Není to jen už "provařená" mrkev ale mnohé další potraviny s antioxidanty s obsahem vitaminu A, luteinu, aminokyselin atd. jako jsou vejce, mořské ryby, listová zelenina jako špenát nebo kapusta, kukuřice, sója, borůvky, česnek, rajčata, ořechy, semínka, olivový olej a jiné. I očím naopak škodí kouření. Podle odborníků má negativní vliv na oční pozadí, sítnici, žlutou skvrnu, oční nerv, čočku a poškozuje tedy všechny části oka mnohem víc, než kuřáci tuší. Cigarety také významně zrychlují vznik očních chorob, a proto by kuřáci rozhodně neměli zanedbávat preventivní oční prohlídky.

Kosmetika a špinavé ruce

Oči jsou citlivější než jiné částí těla a vyžadují proto přísnější hygienu. Zaměřte se na ni, nebo se vám bude hůř zaostřovat. Pozor na kosmetiku! Používání prošlých přípravků může vést k řadě potíží jako je infekce nebo alergická reakce. Nejrizikovější položkou kosmetické taštičky je podle odborníků řasenka, která je častou příčinou zánětu spojivek a dalších očních infekcí. Podle odborníků z University of Rochester Medical Center se na řasách přirozeně vyskytují bakterie, a jakmile aplikujete kartáč řasenky na řasy, kontaminujete ho.

Čočky měňte pravidelně

Zvlášť pečliví na čistotu musí být nositelé kontaktních čoček. Nepřekračujte délku použitelnosti, takže čtrnáctidenní čočky je nutné vyhodit, i když je nositel měl jen dvakrát za ty dva týdny. Dále používat roztoky z lékáren, dbát na dobu použitelnosti, měnit častěji pouzdro na čočky. Samozřejmostí je důkladné mytí rukou při jejich vyndávání a nasazování. Abyste zamezili vniknutí infekce, snažte se nedotýkat očí, obzvlášť v rizikových prostředích jako je městská hromadná doprava. Nejhygieničtější variantou jsou čočky jednodenní. Pokud používáte vícedenní, vždy je na noc vyjměte a uložte do pouzdra s dezinfekčním roztokem. Zároveň pokud člověk začne pociťovat příznaky COVID-19 jako je kašel nebo teplota, měl by s nošením čoček přestat. Následný rozvoj onemocnění může totiž způsobit zánět spojivek a zhoršit podmínky nošení kontaktních čoček. V těchto případech doporučuji nosit brýle.