...

... Zdroj: iStock.com

Nemoci podle krevních skupin: Ke kterým jste náchylnější?

Znáte svou krevní skupinu? Existuje spousta lidí, kterým se po této otázce rozhostí v hlavě prázdno. Vaše krevní skupina ovšem není důležitá jen ve chvíli, kdy byste potřebovala transfúzi. Poslední studie totiž ukazují, že vaše krevní skupina ovlivňuje, k jakým nemocem jste náchylnější. Jsou to onemocnění srdce, rakovina, nebo cukrovka?

Krevní sraženiny

Co se týče vzniku krevních sraženin a následného ucpávání tepen, máme dobrou zprávu pro lidi s krevní skupinou 0. Jsou ohroženi méně než všichni ostatní. Podle studie z roku 2012 měli lidé s krevní skupinou AB vyšší riziko nemocí srdce a cév o 23 %, lidé s krevní skupinou B o 11 procent a lidé s „áčkem“ o pět procent.

Rakovina

A další dobrá zpráva pro každého se skupinou nula: Podle studie z roku 2015, která byla prováděna na 50 000 lidech po dobu sedmi let, mají lidé s ostatními krevními skupinami vyšší riziko onemocnění rakovinou žaludku. Nejhůře jsou na tom v tomto případě lidé s áčkem. Další studie zase potvrdila u všech kromě „nuly“ vyšší riziko rakoviny slinivky.

Cukrovka

Francouzští vědci zase zkoumali krevní skupiny a cukrovku. Podle nich jsou osoby s krví typu A nebo B náchylnější k onemocnění cukrovkou druhého typu. A hádejte, kdo je na tom nejlépe? Samozřejmě nula.

Paměť

Další studie, tentokráte neurologická z Vermontské univerzity, ukázala, že lidé s krevní skupinou typu AB mají oproti ostatním o 82 procent vyšší pravděpodobnost, že se u nich vyskytnou problémy s pamětí a mozkovou činností, které vedou k demenci. "U tohoto krevního typu je také vyšší riziko onemocnění cévní mozkovou příhodou. Ta je zapříčiněna ucpáváním cév a to by mohlo mít negativní vliv právě na paměť," říká Mary Cushman, která studii vedla. “Pro tyto lidi je obzvlášť důležité kontrolovat krevní tlak, nekouřit, hýbat se a zdravě jíst."

Malárie

Lidé s krevní skupinou 0 mají také určitý stupeň ochrany před nejnebezpečnější formou malárie, která je způsobena parazitem Plasmodium falciparum. Ten vylučuje specifický protein, který se mnohem lépe váže ke krvinkám krevního typu A než nuly. Studie byla publikována v časopise Nature Medicine v roce 2015.

Jedna poznámka na závěr: Pokud máte zvýšené riziko nějakého onemocnění podle krevní skupiny, neznamená to, že ho dostanete. A neznamená to, že nedostanete jiné. Tyto informace vám ale mohou pomoci zaměřit se na určitou prevenci.