.

. Zdroj: SANITINO

Kam se špinavým prádlem? Uložte ho stylově!

V každé domácnosti je třeba vyřešit, kam dávat špinavé prádlo určené k vyprání v pračce. Použité oblečení nikdy moc parády nenadělá, ale přesto existují způsoby, jak jej uložit, aby nekazilo harmonický vzhled vaší koupelny.

Dříve bývala prádelna běžnou součástí většiny rodinných domů. Dnes je však spíš výjimkou. Prádlo tedy ukládáme do košů, které slouží jako přestupní stanice. Jaké by ale měly mít vlastnosti? Správný koš na prádlo by měl být dobře hygienicky udržovatelný, odolný vůči vlhkosti, a prádlo by v něm mělo dýchat, aby se nezapařilo. V neposlední řadě hraje důležitou roli také design.

Velikost koše

Vaše rozhodování při výběru ideálního koše na prádlo by mělo začínat u jeho objemu. Je zcela pochopitelné, že jednotlivci bude stačit menší koš než domácnosti, ve které žije početná rodina. Rozměry by zároveň měly vyhovovat prostoru, do kterého chcete koš umístit. Pokud máte v koupelně nějaký výklenek, rozhodně jej využijte a koš do něj umístěte. Čím lépe do něj zapadne, tím méně bude překážet.

Nezapomínejte, že koš nemusí být zbytečně velký. Menší koš vás nutí k tomu, abyste prali v pravidelných intervalech. Pokud tedy nechcete jednoho rána před šatní skříní zjistit, že nemáte, co na sebe, zvolte středně velký koš. Vždy je vhodné zamyslet se nad tím, kolik špinavého prádla za týden vyprodukujete. Důležité je zmínit, že do malého prostoru se hodí spíše vysoké koše.

Vzhled celé koupelny

Koš na prádlo by měl odpovídat vzhledu místnosti, ve které se nachází. Jeho úkolem je působit nenápadně a nestrhávat na sebe zbytečně pozornost. Vybírejte tedy takový design, který zapadne mezi další vybavení. Například do koupelny zařízené ve venkovském stylu se skvěle hodí koše proutěné. Nemusí ale stát jen na zemi. Vyberte si menší model a pověste jej na ozdobnou skobu – v takovém případě se z obyčejného koše stane módní doplněk, podtrhující atmosféru místnosti.

Materiály prádelních košů

Velmi praktické jsou také koše z termoplastu či lýka spojeného nylonem. Uvnitř totiž většinou najdete textilní vak na suchý zip, který je možné vyjmout a vyprat. Jejich údržba je tedy zcela bezproblémová. Současně plní i estetickou funkci – svým vzhledem vás nezklame.

.
. | Zdroj: SANITINO

Textilní koše – praktičtější, než se zdají

K uskladnění špinavého prádla se dají použít nejen proutěné, bambusové nebo termoplastické koše, ale také textilní vaky. Velmi elegantně vypadají i jen zavěšené na vnitřní straně dveří. Jejich obrovskou výhodou je to, že je v případě zašpinění můžete dát do pračky spolu s připraveným prádlem.

Pomocník v předsíni

Pokud ve vaší koupelně řešíte každý centimetr, možným úložným prostorem je také předsíň. Můžete sem umístit skříňku se zabudovaným košem na prádlo. Na jedničku obstojí nejen v praktičnosti, ale i z pohledu estetiky. V horních policích pak můžete skladovat například čistící prostředky nebo náhradní ručníky a župany. Druhou alternativou je drátěný koš, zavěšený na klasická pantová dvířka. V tomto případě je ideální, pokud není na pevno přimontovaný. Až půjdete prát, nemusíte s sebou nosit hromady prádla, ale vezmete rovnou celý koš.

Zákeřná plíseň

Jestliže zvolíte koš, ve kterém prádlo nedýchá, může se uvnitř začít tvořit plíseň. Stejně tak v žádném případě neházejte do koše prádlo vlhké a už vůbec ne mokré. Ve vlhkém prostředí koupelny by snadno začalo plesnivět. Propocené oblečení nechte nejprve proschnout nebo jej rovnou vhoďte do pračky.

A co dělat, pokud se plíseň na oblečení již objevila? Velmi účinná je vlažná voda smíchaná s octem. Oblečení do ní přes noc namočte a uvidíte, že ráno nebude po plísni ani památky. Poté jej samozřejmě řádně vyperte.

Občas se také stává, že prádlo i po vyprání páchne zatuchlinou. Pravděpodobně jste jej vhodili do koše na prádlo vlhké a následně použili program na nízkou teplotu. Až jej tedy budete příště prát, přidejte k běžnému pracímu prášku lžíci octa a sáček jedlé sody.