Jdeme na piknik: Přineste mandlový koláč s pošírovanými hruškami

Konec léta je ideální čas na piknik. Slunce už tolik nepeče, tak sbalte deky a do košíků naskládejte nádobí a dobroty. I kdybyste měli vyrazit jen do parku za domem. Pod širým nebem a mezi přáteli chutná každé jídlo exkluzivně. 

Poprvé se spojení pique-nique objevilo na papíře v roce 1692. Výraz „přinést něco malého“ se tehdy spojoval se situací, kdy si lidé do restaurace donesli vlastní víno. Je dost dobře možné, že ta „restaurace“ obnášela pár lavic pod stromy. Každopádně výraz piknik se vžil pro konzumaci jídla a pití pod širým nebem, obvykle přímo na zemi.

O pikniku asi nebudeme mluvit ve chvíli, kdy si zemědělský nádeník sedl v poledne do pangejtu vedle pole a z uzlíku vybalil krajíc chleba. V 18. století se pikniky spojovaly především s loveckými výpravami do lesů, kdy si panstvo udělalo čas na krátkou zastávku. K pánům, kteří přerušili lov, aby si odpočinuli, se na chvíli připojily i dámy a služebnictvo připravilo občerstvení. Romantickou atmosféru vystihující ten správný rozměr pikniku zachytil v roce 1860 Thomas Cole na obraze Piknik: zákoutí u jezera, v pozadí skály, v trávě několik dek a piknikových košů, skupinky lidí, muž nalévá dámě víno, stranou si hrají děti. Tady už je zjevný společenský rozměr akce. A Snídani v trávě (1863) Édouarda Maneta nejspíš známe všichni. Dnes vnímáme piknik hlavně jako příležitost sejít se s přáteli a užít si společný čas s dobrým jídlem pod širým nebem. Bavit se, vychutnávat si jídlo, milou společnost, život…

MANDLOVÝ KOLÁČ S POŠÍROVANÝMI HRUŠKAMI

1 forma

Příprava: 40 minut + 60 minut pečení

Suroviny: 125 g másla, 100 g krupicového cukru, 1 vejce, 100 g hladké mouky, 1/2 lžičky prášku do pečiva, 60 g plátkových mandlí a špetka soli

Pošírované hrušky: 3 hrušky, 300 ml červeného vína, 100 g krupicového cukru a 2 hvězdičky badyánu

Náplň: 200 ml smetany 30%, 80 g třtinového cukru, 2 vejce a 60 g mletých mandlí

Postup:

1. Změklé máslo utřete s cukrem do pěny a poté přidejte vejce. Mouku smíchejte s práškem do pečiva, mandlemi a solí a nasypte k máslové směsi. Krátce třete, až vznikne hladké pevné těsto. Položte ho na plochu mezi dva pečicí papíry, vyválejte plát silný asi 1 cm a dejte vychladit do ledničky.

2. Hrušky oloupejte, rozpulte a vykrojte jádřinec. V hrnci smíchejte víno s cukrem a badyánem, přiveďte k varu, opatrně vložte hrušky a vařte na mírném plameni 20 minut. Poté hrušky vyndejte a po zchladnutí nakrájejte do vějířku.

3. Na náplň prošlehejte smetanu s cukrem a vejci, přimíchejte mleté mandle. Vychladlým těstem vyložte formu, okraje seřízněte a upečte v troubě předehřáté na 180 °C, nejprve 10 minut „naslepo“ (tedy vyložené pečicím papírem a zatížené luštěninami) a poté dalších 10 minut. Na dno korpusu rozložte hrušky a zalijte mandlovou náplní. Pečte 40 minut. Koláč krájejte až po vychladnutí.

Další skvělé recepty (nejen na piknik) najdete v aktuálním zářijovém vydání magazínu F.O.O.D.

ZVEME VÁS NA F.O.O.D. piknik!

V neděli 2. září se na vás od 11:00 do 19:00 těšíme na Ladronce!

Piknikové koše plné dobrot, atraktivní program, skvělé jídlo… To je ideální důvod přijít na F.O.O.D. piknik, dát si tu schůzku s někým, s kým jste se dlouho neviděli, a užít si den společně.

Na celý den máme připravený program, který bude moderovat autor Gastromapy, člen Gastrokroužku a náš spolupracovník Lukáš Hejlík.

Na pódiu vám předvedou své kuchařské umění klíčové osobnosti Gastrokroužku, tedy i šéfredaktorka časopisu F.O.O.D. Darina Křivánková.

Těšte se mimo jiné na show Markéty Pavleye alias Kitchenette, Jany Králikové ze Zásadně zdravě a Jirky Kuči z blogu Kitchen Story.

Na místě si, tak jako je zvykem, budete moci koupit piknikové koše, dát si něco dobrého u stánků farmářů a kulinářů, rozložit piknikovou deku a užívat si den.

Kde jinde by se měli lidé scházet než nad dobrým jídlem. Sledujte nás na foodpiknik.recepty.cz.