.

. Zdroj: iStock.com

Jak na kulturu v karanténě. Vydejte se na virtuální prohlídky muzeí, výstav a krás přírody

Už vám chybí vyrazit někam za kulturou a objevovat, poznávat a něco nového vidět a slyšet? No, jak to tak vypadá, ještě nějaký čas si tento typ aktivity budeme muset odpustit. Ale nezoufejte. Pokud vám funguje internet a máte dost dat, vydejte se na virtuální prohlídky muzeí, krajiny, zažijte divadelní představení, a to vše, i když nikam nemůžete. Jde se objevovat.

Slavná světová muzea

Máte svá oblíbená? Podívejte se na jejich webové stránky, zda náhodou nenabízí online virtuální prohlídky svých prostor a aktuálních výstav. Určitě vás nezklame British Museum v Londýně, v New Yorku Muzeum moderního umění nebo Metropolitní muzeum, kde můžete vidět přehlídku luxusních šatů od Christiana Diora, Van Goghovo muzeum v Amsterdamu, Galleria Degli Uffizi ve Florencii. Mrkněte na muzea v Berlíně, Miláně nebo Petrohradě. A najdete i některá česká, podívejte se na jejich webovky a hledejte slovo virtuální prohlídky. Nás zaujaly tyto.

Albertinum ve Vídni

Byli už jste ve Vídni tolikrát, ale nikdy jste nevyšetřili dostatek času na prohlídku této prestižní vídeňské galerie? Nyní můžete online a zdarma. Virtuálně si můžete užívat i krásy rokokového zámku Schönbrunnu nebo díla secesních a symbolistických malířů v Belvedere či sbírky Uměleckohistorického muzea.

Muzeum Fridy Kahlo v Mexiku

Chcete vidět, kde žila tato velmi zajímavá žena? Ale do Mexika je to krapet daleko? Než si na cestu našetříte a budete moci cestovat, podívejte se na interiér a exteriér Modrého domu, v němž Frida Kahlo žila po celý život, díky online přístupu. Určitě vás zaujme virtuální výstava, kde spatříte oblečení a pomůcky z šatníku nejslavnější mexické surrealistické malířky.

Musée d´Orsay v Paříži

Při návštěvě Paříže byste na něj rozhodně neměli zapomenout. Než se tam však budete moci vydat, projděte si ho online. Muzeum vzniklo v někdejší budově nádraží Gare d'Orsay vybudovaného na břehu Seiny koncem 19. století. Pokochat se můžete jedinečnou sbírkou impresionistů a postimpresionistů jako Clauda Moneta, Vincenta van Gogha nebo Edgara Degase.

Národní muzeum v Praze

Prošlo rozsáhlou rekonstrukcí a už jsou mu navráceny téměř všechny expozice. I když do této nádherné budovy nemůžete, podívejte se do ní skrze virtuální prohlídky Národního muzea. Klikejte na šipky a podívejte se na Pantheon, vstupní vestibul a všechny nabízené expozice. Virtuální výstavy a prohlídky.

Národní galerie v Praze

Milujete výtvarné umění, nebo jste jen zvědaví? Odborníky i laiky určitě potěší prohlídka online kolekce Národní galerie v Praze. Díla zde můžete vyhledávat podle témat, najdete tu výběr řady kreseb, nebo můžete mrknout na předměty ze sbírky asijského umění.

Galerie Rudolfinum

Pod heslem Online se na sítě přesouvá pražská Galerie Rudolfinum.

Pražský hrad

Kolikrát jste byli na Pražském hradě bez davu turistů? Mrněte na virtuální prohlídku Hradu a prozkoumejte každý detail omítky.

Prohlídka národních parků

Díky Google Arts & Culture můžete objevit Skryté světy národních parků. Sledujte virtuálně krásy parků, jako je národní park Bryce Canyon v Utahu nebo národní park Dry Turtle na Floridě. Můžete si také vyzkoušet Google Earth, kde najdete mnoho 360º digitálních divů, jako jsou prohlídky s průvodcem 31 amerických národních parků, mapování noční oblohy s NASA nebo průzkum hlubinných mořských oblastí po celém světě. Kromě Googlu je tu i Yellowstonský národní park s možností úžasných simulovaných zážitků ze slavných přírodních zajímavostí, jako jsou bahenní sopky a Grand Canyon of Yellowstone.

Chcete zůstat v české kotlině? Tak virtuálně omrkněte například Sněžku, Labe, které nabízí Krkonošský národní park. Nebo si zvolte oblast, kterou chcete vidět, zadejte si ji na 360travel.cz a cestujte a plánujte.

Divadlo online

Pokud chcete vyjádřit umělcům solidaritu a podpořit je, můžete tak učinit nebo se jinak zapojit na: www.donio.cz/KulturaZije. Kultura totiž žije i v době karantény. Jen se přesunula z hledišť, klubů a sálů do online světa. MALL.TV vysílá večerní živé přenosy divadelních představení a hudebních vystoupení nebo přednášek. Registrujte se, klikněte na odběr a vždy se včas dozvíte o dalším plánovaném streamu. Do programu online představení se zapojuje Divadlo v Dlouhé, Divadlo Viola a další. Podívejte se na stránky svých oblíbených divadel.

Cestovatelské podcasty

Zatímco doma uklízíte, myjete okna, třídíte šatník, vaříte, můžete poslouchat cestovatelské podcasty. Jste-li velmi zdatní v angličtině či jiném cizím jazyce, nebojte se zaposlouchat i do těch zahraničních a zároveň si potrénujete jazyk jako na World Nomads Podcasts. Kdo si v angličtině nevěří, může poslouchat ty české, jako jsou Travel Bible podcast, Cundr.cz a další, jen se je rozhodněte objevit. Stejně vám poslouží i audioknihy s cestováním, které si můžete stáhnout na Audiolibrix.com

Cestujte s vařením

Láká vás na cestování také mimo jiné to, že ochutnáte ty cizí, a tak báječné chutě? Prostřednictvím jídla můžete skvěle poznávat život a tradice jiné kultury. Můžete k tomu využít on-line recepty na pochutiny ze země, která vás zajímá. Jen si jméno jídla zadejte na You Tube a určitě najdete někoho, kdo vás naučí připravit tato exotická jídla. Využijte k tomu i zkušenosti svých oblíbených food blogerů, kteří budou vařit s vámi. Mrknout můžete také na recepty školy Real Simple Cooking School, kde získáte univerzální, bezplatné nápady na recepty.

Doporučujeme

Načíst další články