Šatník Fridy Kahlo: Podívejte se na skvosty, které byly padesát let skryty!

První, co se asi většině lidí vybaví, když se řekne Frida Kahlo, je obočí. Výrazné. Ono vlastně působí jako taková její vizitka. Nejen obočí, ale i tvorba, oblečení a celý její život byly výrazné a mnohým nad tím zůstává dodnes rozum stát. 

Dovedete si představit, že byste na selfie fotografiích dnes vystavovaly své nedokonalosti? Leda se zavřenýma očima, co? Doba photoshopů a filtrů je totiž neúprosná a lze za ní skrýt cokoliv. To Frida Kahlo, mexická malířka, své vady dávala světu hezky najevo. Za svůj život namalovala více jak dvě stě obrazů, z toho většinu autoportrétů, kde si sama se sebou nebrala servítky.

Frida Kahlo na dobové fotografii

„Protože jsem tak často sama, protože já jsem subjekt, který znám nejlépe,“ odpovídala na otázku, proč tolikrát maluje samu sebe. Jenže Frida za sebou zanechala mnohem hlubší stopu, než je vzkaz ženám nebát se vlastní přirozenosti. Ač považována za surrealistku, sama se tomu označení bránila. Její tvorba neměla znázorňovat sny, nýbrž realitu.

Místo snů noční můry

Ta nebyla ale pro Fridu Kahlo úplně snová. Jako malá překonala dětskou obrnu, v patnácti letech ji ale ještě čekala léčba a rehabilitace. Jenže po pouhých třech letech se stala obětí autobusové nehody, při které utrpěla mnoho vážných zranění.

Jako noční můra ji pak následky nehody provázely po celý život. Bolesti se snažila tišit alkoholem a drogami a jako náplast na duši jí působila četná milostná vzplanutí. Ať už s muži nebo se ženami. Frida rozdíly nedělala. Nakonec si však vzala o dvacet let staršího malíře, Diega Riveru. S ním sdílela nejen politické názory a lásku k umění, ale údajně i stejné sexuální vášně. Ač se nám to může zdát nepochopitelné. Diego Rivera musel být ztělesněním sto čtyřiceti kilogramů sex appealu, protože po většinu života byl obklopen mnoha milenkami. Jinak se to vysvětlit zřejmě nedá.

Bouřlivé manželství

I přes všechny problémy v manželství, mezi které patřily i románek s komunistickým revolucionářem Lvem Trockým, rozvod a následně druhá svatba, zůstala se svým mužem až do konce života. Zemřela mladá, ve 47 letech, a dům, ve kterém žila s Diegem Riverou, se stal po jeho smrti muzeem této mexické malířky. A právě v něm byly až do teď ukryty kousky z jejího šatníku, které zachytil japonský fotograf Ishiuchi Miyako. Podívejte se na jedinečné kousky, které znáte právě možná z jejích obrazů!

Životní příběh Fridy Kahlo je věčnou inspirací. Před patnácti lety o ní vznikl film Frida se Salmou Hayek v hlavní roli.