Filmy z Varů, na které si zajděte u vás v kině

8. července 2019 • 06:00
Maradona
Maradona • Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Festival v Karlových Varech skončil a člověk konečně přestal mít ten vtíravý pocit, že chybí u něčeho zásadního. Pokud patříte k těm, které přeci jen zajímají filmy, podívejte se na náš výběr: Některé snímky můžete vidět v rámci každoročních ozvěn festivalu Šary Vary, jiné se časem dostanou do distribuce.

1. Diego Maradona

I když vás fotbal zase až tak moc nezajímá a Maradona je pro vás namistrovaný kokainista, který dával góly rukou, stejně na to jděte. Mistr biografických dokumentů Asif Kapadia prostě příběhy skládat umí a tady měl z čeho vybírat – prošel více než 500 hodin záběrů z Maradonova soukromého archívu. Uvidíte obrovsky talentovaného kluka z předměstí, který se za pár let v Neapoli stal Bohem a jeho góly smyslem života pro milióny fanoušků. Může člověk takový náklad vlastně ustát se ctí? To vše je podkreslené skvělou hudbou a věřte, že se během této dvouhodinové jízdy nudit nestihnete.

2. Bílý bílý den
Bílý bílý den Bílý bílý den Autor: Film Servis Festival Karlovy Vary

 

V mnohem pomalejším tempu se nese islandsko-dánský snímek Bílý bílý den. Bývalý policista se v něm stará o svoji vnučku a díky tomu tak trochu zapomíná na to, že nedávno ovdověl. Dokud mu ovšem věci, které nachází po manželce, nezačnou naznačovat, že možná měla velmi blízký vztah s někým dalším. Jak moc je důležité tomu přijít na kloub a co všechno je ochoten chlapík podstoupit?

3. Parazit
Parazit Parazit Autor: Film Servis Festival Karlovy Vary

 

Černá korejská komedie Parazit je důkazem toho, že umění a dobrý film můžou být taky sranda. Začínáme v suterénním bytě jedné nemajetné rodiny. Synovi se naskytne vydělat peníze jako soukromý učitel angličtiny u zámožných sousedů, ti ovšem sice oplývají penězi, ale také jistou naivitou. Vykutáleným chuďasům se postupně podaří napojit na zdroj peněz celou rodinku. A přesně ve chvíli, kdy přemýšlíte, jestli fandíte lišáckým podvodníčkům, nebo naivním boháčům, vstoupí do děje další překvápka a tahle otázka je najednou pasé. Film letos vyhrál Zlatou Palmu v Cannes, což ještě nemusí být důkazem, že je skvělý. Z narvaných sálů ve Varech ovšem neodcházeli ani ti, kteří museli celé dvě hodiny stát nebo sedět bokem či na schodech.

4. Dálava
Dálava Dálava Autor: Film Servis Festival Karlovy Vary

 

Český dokument Martina Marečka je takovou road movie otce a syna, kteří míří do Ruska. Proč zrovna tam a jaký mají důvod, otec rozkrývá postupně v dopise, ze kterého cituje nahlas. Martin Mareček chtěl původně o příběhu Víta a jeho syna natočit film, po několikaleté práci ale zjistil, že dokument bude mnohem lepší. A podle reakcí diváků i kritiky to byl dobrý tah.

5. Mrtví neumírají
Mrtví neumírají Mrtví neumírají Autor: Film Servis Festival Karlovy Vary

 

Tuhle novinku Jima Jarmusche si nenechte ujít, dokonce i když zombie filmy úplně nemusíte. Je to totiž snímek hravý, vtipný, skvěle vyprávěný a hlavně je z plátna cítit radost a hravost, se kterou byl film natáčený. Jarmuschovi na něj navíc kývla celá řada vynikajících herců jako Adam Driver, Bill Murray, Tilda Swinton, objeví se i Tom Waits nebo Iggy Pop.

6. Nevlastní sestra
Nevlastní sestra Nevlastní sestra Autor: Film Servis Festival Karlovy Vary

 

V rámci ozvěn se promítá i slovinský snímek Nevlastní sestra a ano, je o dvou nevlastních sestrách, které jsou okolnostmi donuceny se spolu začít nejen bavit, ale dokonce sdílet i jeden miniaturní byt v Lublani. A jelikož je film o tom, že někdy je hodně těžké začít komunikovat, může ho netrpělivý divák popsat jako „film o holkách, který jen stojí, koukají na sebe a kouří“. Ale jejich mlčení má smysl a je přesně dávkováno.

7. Světlo mého života
Světlo mého života Světlo mého života Autor: Film Servis Festival Karlovy Vary

 

Představte si svět, kde neznámá choroba zahubila většinu žen a ty, které zůstaly, musí jejich nejbližší chránit jako – jako světlo jejich života. Jedním z takových ochránců je i Casey Affleck, který film zároveň i režíroval. Putuje krajinou se svou jedenáctiletou dcerou a všemožně se ji snaží ochránit nejen před deštěm a zimou. Trochu jako Cesta od Cormaca McCarthyho, trochu jako film Leave no trace, který byl na festivalu loni, každopádně se správně nadávkovaným napětím i dojetím a hlavně s vysloveným sympaťákem v hlavní roli.

Program ozvěn MFFKV najdete zde.

Klíčová slova:  filmMFFKVKVIFF
Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy