Filmy z Varů, na které si zajděte u vás v kině

Festival v Karlových Varech skončil a člověk konečně přestal mít ten vtíravý pocit, že chybí u něčeho zásadního. Pokud patříte k těm, které přeci jen zajímají filmy, podívejte se na náš výběr: Některé snímky můžete vidět v rámci každoročních ozvěn festivalu Šary Vary, jiné se časem dostanou do distribuce.

1. Diego Maradona

I když vás fotbal zase až tak moc nezajímá a Maradona je pro vás namistrovaný kokainista, který dával góly rukou, stejně na to jděte. Mistr biografických dokumentů Asif Kapadia prostě příběhy skládat umí a tady měl z čeho vybírat – prošel více než 500 hodin záběrů z Maradonova soukromého archívu. Uvidíte obrovsky talentovaného kluka z předměstí, který se za pár let v Neapoli stal Bohem a jeho góly smyslem života pro milióny fanoušků. Může člověk takový náklad vlastně ustát se ctí? To vše je podkreslené skvělou hudbou a věřte, že se během této dvouhodinové jízdy nudit nestihnete.

2. Bílý bílý den

V mnohem pomalejším tempu se nese islandsko-dánský snímek Bílý bílý den. Bývalý policista se v něm stará o svoji vnučku a díky tomu tak trochu zapomíná na to, že nedávno ovdověl. Dokud mu ovšem věci, které nachází po manželce, nezačnou naznačovat, že možná měla velmi blízký vztah s někým dalším. Jak moc je důležité tomu přijít na kloub a co všechno je ochoten chlapík podstoupit?

3. Parazit

Černá korejská komedie Parazit je důkazem toho, že umění a dobrý film můžou být taky sranda. Začínáme v suterénním bytě jedné nemajetné rodiny. Synovi se naskytne vydělat peníze jako soukromý učitel angličtiny u zámožných sousedů, ti ovšem sice oplývají penězi, ale také jistou naivitou. Vykutáleným chuďasům se postupně podaří napojit na zdroj peněz celou rodinku. A přesně ve chvíli, kdy přemýšlíte, jestli fandíte lišáckým podvodníčkům, nebo naivním boháčům, vstoupí do děje další překvápka a tahle otázka je najednou pasé. Film letos vyhrál Zlatou Palmu v Cannes, což ještě nemusí být důkazem, že je skvělý. Z narvaných sálů ve Varech ovšem neodcházeli ani ti, kteří museli celé dvě hodiny stát nebo sedět bokem či na schodech.

4. Dálava

Český dokument Martina Marečka je takovou road movie otce a syna, kteří míří do Ruska. Proč zrovna tam a jaký mají důvod, otec rozkrývá postupně v dopise, ze kterého cituje nahlas. Martin Mareček chtěl původně o příběhu Víta a jeho syna natočit film, po několikaleté práci ale zjistil, že dokument bude mnohem lepší. A podle reakcí diváků i kritiky to byl dobrý tah.

5. Mrtví neumírají

Tuhle novinku Jima Jarmusche si nenechte ujít, dokonce i když zombie filmy úplně nemusíte. Je to totiž snímek hravý, vtipný, skvěle vyprávěný a hlavně je z plátna cítit radost a hravost, se kterou byl film natáčený. Jarmuschovi na něj navíc kývla celá řada vynikajících herců jako Adam Driver, Bill Murray, Tilda Swinton, objeví se i Tom Waits nebo Iggy Pop.

6. Nevlastní sestra

V rámci ozvěn se promítá i slovinský snímek Nevlastní sestra a ano, je o dvou nevlastních sestrách, které jsou okolnostmi donuceny se spolu začít nejen bavit, ale dokonce sdílet i jeden miniaturní byt v Lublani. A jelikož je film o tom, že někdy je hodně těžké začít komunikovat, může ho netrpělivý divák popsat jako „film o holkách, který jen stojí, koukají na sebe a kouří“. Ale jejich mlčení má smysl a je přesně dávkováno.

7. Světlo mého života

Představte si svět, kde neznámá choroba zahubila většinu žen a ty, které zůstaly, musí jejich nejbližší chránit jako – jako světlo jejich života. Jedním z takových ochránců je i Casey Affleck, který film zároveň i režíroval. Putuje krajinou se svou jedenáctiletou dcerou a všemožně se ji snaží ochránit nejen před deštěm a zimou. Trochu jako Cesta od Cormaca McCarthyho, trochu jako film Leave no trace, který byl na festivalu loni, každopádně se správně nadávkovaným napětím i dojetím a hlavně s vysloveným sympaťákem v hlavní roli.

Program ozvěn MFFKV najdete zde.