Domácí medovník: Naučte se ho krok za krokem!

Co takhle ohromit celou vaši rodinu klasickým dezertem v podobě medovníku? Jeho příprava se možná zdá komplikovaná, ale už po prvním kroku zjistíte, že tomu tak není. Když se budete držet postupu, dostanete tímto dortem své příbuzné do kolen!

Jak na domácí medovník

Celý postup zabere asi 2 hodiny času, takže je potřeba si přípravu velmi dobře naplánovat. U medovníku je potřeba počítat s tím, že se musí nechat minimálně dva dny odležet. A to jak samotné placky, tak kompletně hotový medovník.

Suroviny:

Na těsto: 500 g hladké mouky, 1 lžíce jedlé sody, 100 g moučkového cukru, 2 vejce, 4 lžíce tekutého medu, 60 g sádla a 4 lžíce smetany nebo mléka

Na krém: 1 plechovka zkaramelizovaného salka či jiného kondenzovaného proslazeného mléka, 250 g másla

1. Příprava krému

Na krém doporučujeme použít karamelové salko, které vám velmi usnadní práci, nemusí se totiž vařit. Zkaramelizované salko stačí pouze vyšlehat se změklým máslem a na krém je vše hotovo. Samozřejmě lze použít i obyčejné salko nebo jiné kondenzované mléko, to se ale musí předem dvě hodiny vařit v hrnci s vodou, aby zkaramelizovalo. Po vychladnutí plechovku otevřete a vzniklý mléčný karamel šlehačem postupně zašlehejte do změklého másla.

2. Příprava těsta

Příprava těsta probíhá ve vodní lázni, ve které budete všechny suroviny vyšlehávat. Do většího hrnce nalijte horkou vodu a do vytvořené vodní lázně ponořte mísu. V míse rozehřejte sádlo, k němu poté přidejte cukr, vejce, med a nakonec smetanu – tu lze nahradit i obyčejným mlékem. Míchejte, dokud směs nezhoustne, trvá to asi pět minut. Poté vmíchejte mouku a jedlou sodu a nechte vychladnout. Nejméně práce budete mít s hnětačem těsta, díky němuž bude těsto dokonale vláčné. Těsto nechte nejméně 10 minut odpočinout. Mezitím si připravte 4 kusy pečicího papíru o velikosti plechu.

3. Pečení

Po 10 minutách těsto rozdělte na 8 dílů. Na pomoučeném vále každý díl rozválejte na tenký plát, z kterého vytvořte placky. Zkuste tvořit placky co nejtenčí, pečou se totiž kratší dobu a navíc jimi krém prostoupí dříve. Placky přendejte na pečicí papír a pečte v předehřáté troubě na 170 °C. Pečení by mělo trvat zhruba 5 až 7 minut. Jakmile jsou placky upečené, dejte je na rovnou podložku a narovnejte na sebe, aby byly rovné. Nechte je do dalšího dne odležet. Druhý den z každé z nich vyřízněte kruh – velmi dobrou pomůckou je dno dortové formy nebo třeba talíř, který lze na placky položit a kruh podle něj vyříznout. Odřezky rozhodně nevyhazujte! Budou se hodit na kompletní dozdobení dortu.

4. Vrstvení krému na pláty

Placku natřete krémem a položte na ni druhý plát. Placky skládejte na sebe a postupujte do posledního kousku. Vrchní placku nemažte, tou celý dort zakryjete. Medovník zatižte prkénkem a dejte ideálně na dva dny do lednice odležet.

5. Finální zdobení

Nejdříve si připravte medovníkovou „drobenku“, kterou se medovník celý posype: Upečené odřezky těsta rozdrobte v mixéru nebo kuchyňském sekáčku na jemno. Poté celý medovník potřete zbylým krémem. Doporučujeme dort pomazat nejdříve pouze ze stran, poté ho vzít mezi obě dlaně a v míse s rozemletým korpusem ho vyválet. Následně pomažte i vrchní část a zasypte zbytkem medovníkové strouhanky. Pro ještě lepší chuťový i estetický dojem můžete ozdobit čokoládou, strouhaným perníkem nebo namletými ořechy.

Další skvělé recepty (nejen na sladké) najdete na webu Recepty.cz!