...

... Zdroj: iStock.com

Chcete si psát deník (a vydržet u toho)? Poradíme vám, jak na to!

Skončí váš deník vždycky po pár stránkách, protože se nedokážete přimět k pravidelným zápisům? Přečtěte si následujících šest tipů!

1. Pište každý den

Osvojit si psaní deníku jako každodenní návyk je paradoxně snadnější, než kdybyste chtěla psát jen dvakrát nebo třikrát týdně. Ideální je, když si na to během dne vyhradíte určitou klidnou chvíli, například večer po čištění zubů. Deset minut strávených nad stránkami deníku vám může pomoci i lépe usínat.

2. Kombinujte ho s diářem

Poznámky o svých pocitech, setkáních nebo drobných událostech můžete zaznamenávat také do diáře, třeba přímo k zápisům o jednotlivých pracovních setkáních, pochůzkách a úkolech. Postupně tak vznikne unikátní dokument o vašem životě.

3. Motivujte se pohledem zpět

Studie psycholožky Ting Zhangové potvrdila, že připomínat si každodenní drobnosti z naší minulosti je pro nás zdrojem velké radosti. „To, co se nám dnes zdá obyčejné, se s uplývajícím časem stává cenným a pamětihodným. Každodenní momenty získávají povahu milovaných vzpomínek.“ Uchovejte je pomocí deníkových zápisů!

4. Nenastavujte si vysokou laťku

Vaše deníkové zápisy rozhodně nemusejí mít podobu mnohastránkových květnatých výlevů. Klidně to může být jen jedna věta o něčem, co vás ten den nejvíc zasáhlo. Anebo si můžete psát deník v bodech: Krátký výčet věcí, které vás potkaly, pro vás může být v každodenním shonu schůdnější než budování větných konstrukcí.

5. Rukou i on-line

Kromě klasických papírových deníků můžete využít on-line deníků a deníkových aplikací pro chytré telefony. A lze si je nastavit i tak, že se vám samy připomenou. Třeba vám zašlou e-mail s pár otázkami, na které prostě několika slovy odpovíte. Vaše odpovědi se střádají ve schránce určené pro vaše „budoucí já“.

6. Berte si ho s sebou

Nenechávejte si deník jenom na doma. Během dne se vám může stát, že například v čekárně budete mít delší chvíli a dostanete chuť něco si do deníku napsat. Nenamlouvejte si, že nápad vám vydrží až do večera. Do té doby ho nenávratně zapomenete!

Psaní deníku je skvělým způsobem, jak najít cestu sám k sobě a naučit se více se poslouchat. Další články nejen na toto téma najdete v zářijovém vydání časopisu Moje psychologie. Kupte si ho v naší online trafice iKiosek.cz!

Dnes objednáte, zítra už ho máte ve schránce. A doprava je zdarma.

.
. | Zdroj: Archiv Mojí psychologie