České ženy se odvrací od pilulek proti početí

České ženy se odvrací od pilulek proti početí Zdroj: Shutterstock

Podíl žen ve věku 15 - 49 let užívajících antikoncepci: hormonální antikoncepce, nitroděložní tělíska, umělá přerušení těhotenství
Spotřeba hormonální kontracepce v Česku
Ženy v Česku berou méně léků proti početí
4
Fotogalerie

České ženy berou méně hormonální antikoncepce. Lékaře to zneklidňuje

Pilulky proti početí bere o stovky tisíc žen méně než před deseti lety. Prodeje klesly o stovky milionů korun ročně.

Podle aktuálně zveřejněných dat ze zdravotnické ročenky poklesl v letech 2014 i 2015 podíl českých žen ve věku 15 až 49 let, které užívají hormonální antikoncepci.

Ubývá jich rychleji než dřív. V roce 2014 po deseti letech klesl podíl žen užívajících antikoncepci pod 50 procent. V roce 2015 dokonce pod 45 procent.

Zdá se, že hormonální antikoncepce je za zenitem obliby. Největší podíl žen užíval antikoncepci v roce 2007, bezmála 55 procent. V absolutním vyjádření užívalo tenkrát antikoncepci celkem 1,38 milionu žen. V roce 2015 to bylo o 328 tisíc žen méně.

„Zaznamenáváme, že ženy ustupují od užívání hormonální antikoncepce. Žádný racionální důvod k tomu není,“ uvádí místopředseda České gynekologické společnosti Vladimír Dvořák.

Nehrazují ji prý nespolehlivými metodami. „Je to trochu zneklidňující,“ dodává.

Podle něj totiž se snižujícím se počtem žen, které se před nechtěným těhotenstvím chrání efektivní metodou, může přijít hrozba nárůstu počtu umělých přerušení nechtěných těhotenství.Data zatím nárůst umělých potratů neukazují.

Podle Dvořáka souvisí odklon žen od hormonů s neodbornými texty, které vycházejí v médiích a na internetu, a které zpochybňují bezpečnost pilulek.

„Budeme se snažit udělat osvětu, ale nejsme si jisti, jestli to pomůže,“ uvedl Dvořák.

Hormonální antikoncepce tak zároveň není v Česku tak dobrý byznys jako před lety. Trend totiž dokazují i hlášení o dodávkách léků, distribuovaných v Česku. Podle dat Státního ústavu pro kontrolu léčiv se distribuovalo v roce 2015 o 18 procent méně balení hormonální antikoncepce než v roce 2011.

Finančně si firmy přišly na částku o šestinu menší. Zatímco v roce 2011 se distribuovaly léky ze skupiny hormonální kontraceptiva celkem za 1,22 miliardy korun bez obchodní přirážky a DPH, v roce 2015 činil finanční objem 1,029 miliardy korun.

Například za prezervativy se vydávají menší částky.

Více informací se dočtete na webu E15.