...

... Zdroj: iStock.com

Advent jinak: Co letos udělat, abyste ho prožila bez stresu?

Každý rok jsme před Vánocemi bombardováni návody na téma „Vánoce bez stresu“. A stejně… jsme ve stresu. Co můžete během adventních týdnů pro sebe udělat, aby to letos bylo přece jen jinak?

Nemusíte péct dvanáct druhů cukroví, stačí jen tři! Pokud nestíháte vlastnoručně nablýskat okna, klidně si pozvěte úklidovou službu! Není nutné celý dům omotat vánočními světýlky, stačí, když na dveře pověsíte adventní věnec! Uf.

Tyhle návody „jak zvládnout Vánoce bez stresu“ mě vždycky zaručeně vystresují ještě víc. To, co se v nich překládá jako minimalistická verze Vánoc, kterou každá pracující žena zvládne levou zadní (tři druhy cukroví, okna umytá úklidovou službou, adventní věnec na dveřích), je pro mě totiž pořád ještě vysoko posazená laťka, dosažitelná jen s maximálním úsilím. Podaří-li se mi napéct tři druhy cukroví, připadám si jako hotová Magdalena Dobromila Rettigová, a pokud si kdykoli během prosincových týdnů vzpomenu a koupím na trhu adventní věnec, cítím se jako dokonalý Dickensův duch Vánoc.

Proto jsem se pokusila posbírat pár tipů na trochu jiný advent. Advent naplněný skutečným klidem, intimní atmosférou, tichem a rozjímáním. Advent, který vám připomene, že Vánoce tu nejsou jenom „kvůli dětem“, ani proto, abyste konečně mohli doma vyšúrovat. Vánoce tady jsou doslova pro každého. Co můžete během týdnů před Vánocemi udělat jen a jen pro sebe?

Dvojitý axel!

Jděte si zabruslit pod širým nebem. Protože na zamrzlý rybník máte v předvánočních týdnech naději jen málokde, vyzkoušejte jedno z open-air kluzišť, která se v posledních letech objevují v českých městech. Za půl hodiny bruslení se odměňte svařákem, grogem nebo vánočním punčem.

Mít se na co těšit

Jedním z mocných zdrojů pocitu štěstí a pohody je těšení. Adventní kalendář vám dá jistotu, že se budete mít na co těšit každý den. Dokonce i když si ho nachystáte sama. V každodenních balíčcích mohou být bonbony, ale také cokoli jiného – třeba básně. Zkrátka něco, díky čemu se vám ráno bude radostněji vstávat.

Eko balíčky

Namísto lesklých taštiček s vánočním potiskem můžete letos zvolit ekologičtější, levnější a sympatičtější variantu: Zabalte dárky do čehokoli, co vám přijde pod ruku. Právě díky vložené kreativitě to budou nakonec ty nejkrásnější.

Hodina jógy

Adventní období rozhodně není vhodnou výmluvou k tomu, abychom začaly vynechávat lekce jógy, pilates nebo jakéhokoli cvičení, na které pravidelně chodíme. Právě naopak: i když se nám to možná v pět odpoledne úplně nezdá, pravidelné cvičení nás zbaví únavy a nabije nás energií.

Dobrý skutek

Ať už přispějete na charitu, zapojíte se jako dobrovolnice do péče o seniory anebo vezmete na procházku svou starou tetu, vězte, že to děláte nejen pro ty druhé, ale hlavně pro sebe. Lidé, kteří se angažují v charitě a dobrovolnictví, jsou totiž v průměru sebevědomější a šťastnější. Díky této činnosti navíc získáte pocit, že máte svůj čas více pod kontrolou.

Napište si dopis

Pokud si pravidelně nepíšete deník, zkuste jeden večer před Vánocemi věnovat dopisu, který napíšete sama sobě. Ohlédnete se v něm za uplynulým rokem a vyjádříte své naděje a tužby pro rok příští. A pak ho na rok založíte někam na dno šuplíku. Uvidíte, s jakým překvapením ho příští Vánoce budete číst!

Nenechte se deptat

Pokud vás předvánoční zástupy lidí v nákupních centrech deprimují, tak tam prostě nechoďte! Nenechte se zlákat představou, že vyřídíte několik vánočních pochůzek naráz. Je zaručeno, že se vám to nepodaří, a z chodeb nákupního centra se vynoříte energeticky vysátí a vystresovaní až k pláči.

Oslavte slunovrat

Nejdelší noc roku, kdy se tisíce lidí sjíždějí ve Stonehenge, aby oslavily slunovrat, může být příležitostí ke krátkému bilančnímu rituálu. Zapalte si svíčku, zahleďte se do plamene a zhluboka dýchejte. Nechte si odvíjet před očima nejdůležitější momenty roku 2019. Meditaci zakončete slovy: „Odpouštím tmě a mířím do světla.“

Čas jen pro vás

Advent je obdobím celé řady více či méně povinných firemních vánočních večírků a dalších společenských akcí. Nezapomeňte je vyvážit časem stráveným o samotě. Klidně si ho naplánujte do svého diáře. Zajděte si do kostela, do knihovny anebo jen koukejte z okna. A nechte duši relaxovat.

Úplně „mimo“

Vypnout můžete i sebe. Úplně. Když vynecháte vánoční nákupní orgie, máte v pohodě na letenku. Možná poletíte „až“ 25., ale tenhle už celkem rozšířený vánoční zvyk „u Vánoc nebýt“ by vám mohl dopřát nezapomenutelné svátky.

Ať žije piknik

Piknikování v zimním období nemusí být tak nemožné a nepohodlné, jak se na první pohled zdá. Nezapomeňte na něco teplého k pití v termosce, horkou polévku nebo chilli con carne můžete také vzít s sebou v termo nádobě.

Vánoční smoothie

Na dobití baterek si dopřejte perníkové smoothie, které je přímo dekadentně dobré, ale díky ingrediencím také super výživné. Na dvě porce rozmixujte 2 šálky mandlového mléka, banán, lžíci mandlového másla, lžíci javorového sirupu, půl lžičky skořice a půl lžičky práškového zázvoru.

Hýčkejte své zimní tělo

V zimě jsme si své tělesné schránky méně vědomi než v létě. Ale když svému tělu poskytnete důkladný peeling, masáž nebo saunu, odvděčí se vám. Budete méně letargičtí a v lepší náladě.

Máte svůj zimní parfém?

Teď je pravá chvíle vyzkoušet vůně, na které si v létě netroufáte, protože vám připadají příliš těžké. Probuďte s exotickým parfémem svou vnitřní femme fatale.

Chvíle pro bublinky

Neschovávejte si šampaňské, sekt nebo prosecco až na silvestra. Bublinky mohou prošumět i úplně obyčejným všedním dnem a dodat mu neočekávanou jiskru.

Další skvělé články najdete v prosincovém vydání časopisu Moje psychologie. Kupte si ho v naší online trafice iKiosek.cz! Dnes objednáte, zítra už ho máte ve schránce. A doprava je zdarma.

.
. | Zdroj: Archiv Mojí psychologie