Dietní plány vám snadno zkazí kamarádky. Na které dát pozor?

Dietní plány vám snadno zkazí kamarádky. Na které dát pozor? Zdroj: Shutterstock

5 typů kamarádek, kvůli kterým nezhubnete. Nemáte je kolem sebe?

Jaký vliv mají přátelé na to, kolik vážíme? Poznejte typologii těch, které vás systematicky svádějí k mlsání, a naučte se plánovat si dietní rande. 

Věděli jste, že ve společnosti spořádáte až o 35 % kalorií víc, než když jíte o samotě? Nečekaně velký vliv na váhu tak může mít i kamarádka, která se neobejde bez pytlíku chipsů a která sport považuje za nesmyslné týrání.

TYP 1: Milovnice restaurací

Pokud vás kamarádka pravidelně láká na opulentní večeře v restauraci, možná si mimoděk dopřáváte mnohem víc jídla, než tušíte. Jakmile otevřete jídelní lístek, apetit dostane zelenou.

Fakt, že si všichni kolem užívají dobrého jídla, pro vás může být omluvenkou pro gurmánské orgie. V mnoha restauracích jsou navíc porce jídla nadměrně veliké a často dostanete navíc kaloriemi napěchovanou omáčku. Když si k tomu připočtete skutečnost, že se ve společnosti rozptýlíte a nevnímáte, kolik sníte, máte zaděláno na pár kilo navíc.

Jak z toho ven?

Zhruba hodinu před odchodem do restaurace si dejte malou svačinku, ideálně s trochou tuku a bílkoviny. Dobrý je kousek sýra a jablko. V restauraci si vyberte salát, grilované maso či rybu a jako přílohu dušenou zeleninu. Jezte pomalu.

Vychutnávejte si všechny vůně a chutě a mezi několika sousty odložte příbor, což znatelně zpomalí vaše tempo v jídle. Jakmile se budete cítit sytě, nechte si zbytek jídla zabalit domů. Touhu po sladké tečce můžete vyřešit tím, že si s kamarádkou napůl objednáte lehký tvarohový moučník.

Pokračování 2 / 5

TYP 2: Neúnavná pokušitelka

Kdykoli k ní přijdete na návštěvu, na stole stojí mísa s nakrojenou bábovkou. Od dětství jsme vychováváni v představě, že vydatné a teplé jídlo navozuje pocit emocionální spokojenosti. Možná právě proto vám kamarádka projevuje náklonnost nabízením kalorických dobrot.

Pokud se to děje výjimečně, nejde o nic zásadního. Jestli to však dělá opakovaně, nastává problém. Je možné, že kamarádka potřebuje zhubnout a podvědomě vám cestu za štíhlejší postavou závidí, a proto ji nevědomky sabotuje.

Jak z toho ven?

Svěřte se jí, že se snažíte shodit pár kil a hlídáte si jídelníček. Mělo by jí dojít, že se to neslučuje s tím, co vám neustále nabízí. Musíte-li situaci vysvětlovat víc než třikrát, zauvažujte, jestli nepřehodnotit kamarádství. Nebo začněte schůzky směrovat na místa, kde se nedá nic jíst, jako jsou galerie či muzea.

Pokračování 3 / 5

TYP 3: Kalorická utěšitelka

Máte za sebou vysilující hádku se šéfem nebo se vám právě rozpadl vztah? Tahle kamarádka vás vždy vyslechne a k tomu otevře balení máslových sušenek nebo přinese deset chlebíčků s majolkou a pustí se s vámi do společného obžerství.

Zatímco muži podle psychologů utěšují deprese alkoholem, ženy se vrhají na tučné či sladké jídlo. V obou případech se jedná o berličku, která vytváří pocit falešného spiklenectví.

Jak z toho ven?

Výborným způsobem, jak potlačit příznaky splínu, je aerobní cvičení. Podle studie U niversity of Texas stačí půlhodina kardiocvičení 3–5x týdně a chmury se zmenší zhruba o polovinu. Proto si příště dejte sraz na běžeckém oválu, na cyklostezce či v parku, kde se dá jezdit na in-line bruslích.

Pokračování 4 / 5

TYP 4: Party girl

Páteční i sobotní noc tráví na tanečním parketu a během týdne vás neustále láká na skleničku něčeho ostřejšího.

Pokud přistoupíte na tento způsob odreagování, brzy zjistíte, že během večera vypijete několik míchaných koktejlů a kolem půlnoci si objednáte hamburger, kterému se jinak vyhýbáte. Jestli je dovoleno vše, když se bavíte, není divu, že při nekontrolovaném přílivu kalorií jde váha nahoru.

Jak z toho ven?

Omezte noční život na jeden den v týdnu. Objednejte si minerálku a deci vína, čímž oproti přeslazeným koktejlům s tvrdým alkoholem ušetříte více než polovinu kalorií. Sklenku s pitím pak držte v ruce, která pro vás není dominantní (praváci v levé a leváci naopak v pravé ruce).

Tak totiž podle některých studií vypijete podstatně méně alkoholu než obvykle.

Pokračování 5 / 5

TYP 5: Přejídací parťačka

Zatímco vy se snažíte dávat přednost salátům a libovému hovězímu, ona se netají tím, že si nejvíc pochutná na svíčkové a řízku. Vaše kamarádka možná i při takové stravě váží dvacet kilo i s postelí, to ale neznamená, že váš metabolismus funguje stejným způsobem. Společné obědy a večeře přitom většinou vytvářejí dojem, že to, co si dopřává váš spolustolovník, musí skončit i na vašem talíři.

Jak z toho ven?

Snažte se naplánovat si setkání na dobu mezi jídly. O víkendu vyrazte na procházku do přírody, kde není žádná restaurace, a zdravou svačinku si přibalte s sebou, anebo si společně pořiďte členství ve fitness centru. Jakmile se obě začnete věnovat sportovní aktivitě, mnohem snáze jí vysvětlíte, proč si nehodláte pokazit své energetické skóre.

Článek připravila redakce časopisu Dieta.