15 nejlepších podzimních svíček, které vám pomohou přečkat tohle období

Chcete si naplno vychutnat melancholii podzimních dní anebo se nechat unést někam do dálek? Stačí zažehnout knot. 

Jak si představujete ideální podzimní vůni? Je spíše gurmánská, s tóny podzimního ovoce, anebo svěží jako borovicový les? Nebo by spíš měla evokovat dřevo praskající v krbu? Ať vám je blízké cokoli, svíčky k podzimní atmosféře rozhodně patří. I šedivému pošmournu dokážou dodat atmosféru a domovu pocit útulna a stability, což je teď rozhodně potřeba.

Jak poznáte kvalitní svíčku? Prvotním vodítkem může být samozřejmě cena, jež se často vyrovná částce, kterou utratíte za parfém. Má to ale své opodstatnění – takové svíčky bývají vyráběny ručně z těch nejkvalitnějších vosků a esenciálních olejů (používá se větší množství než u parfémů), mívají bavlněný knot a často i řemeslně zpracovaný obal (například české svíčky Meadows mají obal z ručně foukaného skla, unikátní sklenice z křišťálového skla pro své svíčky vytváří i designérka Radua Kaňáková Zneikahová, která tvoří pod značkou Radua Crystals).

Dalším parametrem je šetrnost k životnímu prostředí, kterou splňují i cenově dostupnější sójové svíčky. A v neposlední řadě jsou to originální vonné kompozice. Podobně jako parfémy i svíčky mohou obsahovat jedinečné a avantgardní ingredience a jako správný niche produkt jsou vyráběné i v menším množství.

Jak zacházet s drahou svíčkou? Jestli nechcete, aby se vám kolem knotu vytvořil důlek, zapalte ji při prvním použití jen zhruba na půl hodiny. Aby svíčka nečoudila, pravidelně před každým zapálením zastřihněte (nebo prsty zkraťte) knot. Během hoření svíčky větrejte a nepalte ji celý den, stačí tři až čtyři hodiny.

Tip navíc: Jestli máte doma svíček dost, ale zastesklo se vám po starých dobrých vonných tyčinkách, zkuste vonné tyčinky od české niche značky Pigmentarium. Ta nově představuje kolekci Bon Voyage a v ní čtyři unikátní vůně inspirované vzdálenými kouty Marakéše, Jeruzaléma, Džajpuru či Kašánu. Anebo si můžete koupit kolekci všech čtyř vůní po 10 tyčinkách. Za 890 Kč jsou k mání například v pražském Ingredients Store, Myskino anebo v brněnském VAVAVOOM (všechny mají i e-shop).

Loading

Kde právě teď koupíte krásné a kvalitní svíčky s podzimní vůní? Tipy najdete ve fotogalerii.