Foto z filmu Královna (2006).

Foto z filmu Královna (2006). Zdroj: Miramax Films

Foto z filmu Královna (2006).
Foto z filmu Královská noc (2015).
Foto z filmu Královská noc (2015).
Foto z filmu Spencer (2021).
Foto z filmu Spencer (2021).
13
Fotogalerie

V hlavní roli (nejen) Alžběta: Filmy o britské královské rodině, které stojí za vidění

Seriál Koruna se stal hitem nejen díky kvalitnímu zpracování, ale také proto, že komplexně nahlíží do zákulisí toho, do čeho si dosud troufl šťourat jen málokterý tvůrce – do života královny Alžběty II. a její rodiny. Po úmrtí populární vladařky 8. září 2022 vzrostl zájem o seriál o 800 %, pokud jste ale Korunu už viděli (a třeba ne jen jednou), máme pro vás další, tentokrát filmové tipy, které vás budou bavit.

Královna (2006)

Není lepšího filmového nahlédnutí do zákulisí života britské královské rodiny než již téměř legendárního snímku Královna z roku 2006. Počin režiséra Stephena Frearse, v němž se titulní role skvěle zhostila Helen Mirren, byl v době premiéry zásadní tím, že se symbolickou ikonu britského lidu snažil zobrazit jako komplexní osobnost s vlastními názory a charakterem. Královna diváky zavádí do jednoho z nejkontroverznějších momentů Alžbětina veřejného života, a sice do období bezprostředně po smrti Diany. Vladařka se tehdy dostala do sporu s premiérem Tonym Blairem a zároveň čelila kritice veřejnosti za to, jak se k situaci postavila. Snímek nominovaný na šest Oscarů (sošku nakonec získala pouze Mirren za svůj procítěný, leč elegantní výkon) poběží 17. září od 22 hodin na ČT 1, případně si ho můžete pustit na iVysílání nebo ho najdete v nabídce HBO Max.

TIP NA VIDEO: Jaký byl milostný život Alžběty II.?

Video placeholde

Foto z filmu Královna (2006).
Foto z filmu Královna (2006). | Zdroj: Miramax Films

Královská noc (2015)

Je květen 1945 a celá Evropa slaví mír a konec druhé světové války. Londýn je na nohou a oslav se chtějí zúčastnit i dvě mladé dívky: princezny Elizabeth a Margaret. Poté, co si u královských rodičů zajistí propustku, ale zjistí, že oficiálně naplánovaný program jim nevoní. Zmizí z dohledu svých doprovodů a do víru dění se vypraví na vlastní pěst. Brzy se ale ztratí i jedna druhé, a tak realitu všedního života obyčejných lidí poznávají každá z jiného úhlu. Královská noc (2015) je televizní romantické drama, které sice působí poněkud naivně, jako oddechový a zase trochu jiný pohled na mládí Alžběty II. ale bohatě poslouží. V hlavních rolích Sarah Gadon, Bel Powley, Jack Reynor, Emily Watson a Rupert Everett.

Foto z filmu Královská noc (2015).
Foto z filmu Královská noc (2015). | Zdroj: Lionsgate

Králova řeč (2010)

Na Alžbětě II. není zajímavé pouze období její vlády, ale i to, co mu předcházelo a co způsobilo, že se dcera druhorozeného syna krále Jiřího V. vůbec dostala na trůn. Skandálem, kvůli němuž Eduard VIII. musel abdikovat, začíná oscarový snímek Králova řeč. Jeho hlavním tématem je ovšem vada řeči, jíž trpět Alžbětin otec, král Jiří VI. (Colin Firth). Ten se ji v nové, nečekané funkci snaží zbavit za pomoci kontroverzního řečového terapeuta (Geoffrey Rush), s nímž si postupně vybuduje stejně nečekaný a blízký vztah.

Foto z filmu Králova řeč (2010).
Foto z filmu Králova řeč (2010). | Zdroj: Speaking Film Productions Ltd 2010

Spencer (2021)

O britské královské rodině od jisté doby nelze mluvit bez zmínky nebo myšlenky na Lady Di. Právě jí je věnován poetický snímek Spencer, který na základě dobových svědectví těch, kdo byli Dianě blízko, skládá vizuálně podmanivý vhled do nitra Diany těsně před rozchodem s Charlesem. Děj se odehrává o Vánocích 1991 na panství Sandringham. Samotná Alžběta II. se ve filmu mihne jen na pár okamžiků – při společném focení, při večeři – i tak ale funguje jako silný symbol, téměř strašák, jemuž se všechno a všichni zúčastnění plně podřizují. Více jsme o filmu psali zde.

Foto z filmu Spencer (2021).
Foto z filmu Spencer (2021). | Zdroj: STX International

Bertie a Elizabeth (2002)

Král Jiří VI. a královna matka Alžběta se pro Británii stali ukázkovým královským párem. Jak se seznámili? Jak probíhali jejich námluvy a jak se na jejich vztahu podepsal právě Eduardův milostný skandál, který zcela změnil chod jejich životů – i životů jejich dcer? O tom pojednává televizní snímek Bertie a Elizabeth z roku 2002, který potěší především nekritické fanoušky britské královské rodiny.

Foto z filmu Bertie a Elizabeth (2002).
Foto z filmu Bertie a Elizabeth (2002). | Zdroj: Carlton Television

O čem všem je láska (2005)

Příběh toho milostného trojúhelníku všichni známe. On poznal ji, začali randit, on odjel za moře, ona si vzala svého expřítele. Snažili se přátelit, ale milostné city nikdy zcela nevymizely. Jenže pak jeho rodina začala tlačit, aby se oženil – s někým jiným. Nenápadný, přesto zajímavý televizní snímek O čem všem je láska z roku 2005 sleduje počátky vztahu prince Charlese (dnes krále Karla III.) s Camillou Shand, později Parker Bowles a dnes královnou chotí. Televizní počin končí dnem Charlesovy svatby s mladičkou Dianou.

Foto z filmu O čem všem je láska (2005).
Foto z filmu O čem všem je láska (2005). | Zdroj: Granada Television

Doporučujeme

Načíst další články