Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Designblok: Salim Issa, Martina Černá, Loono: Jan Nechvíle, Be2Can

Týdenní přehled: Začíná Růžový říjen, Designblok i festival Be2Can

Co nás čeká tento týden? Startuje letošní Designblok, ale také filmová přehlídka Be2Can nebo festival současného umění 4 + 4 dny v pohybu. Pravidelný přehled kulturních akcí, které by vás neměly minout, je tu!

Novinky: Loono startuje Růžový říjen

Rakovina prsu patří dlouhodobě k druhé nejčastější rakovině u žen. Ročně jí onemocní 7 000 z nich, téměř třetina nepřežije. I přesto navštěvuje v Česku mamografickou kontrolu jen 60 % žen. To chce změnit nezisková organizace Loono svou osvětovou kampaní Růžový říjen. V jejím rámci spustila webové stránky s informacemi o prevenci, na kterých přináší také odpovědi na nejčastější otázky. V průběhu celého října vydá desítky edukačních příspěvků na sociálních sítích, připomene, na jaká vyšetření by měly ženy chodit, a naučí správnou techniku samovyšetření. Uložte si následující grafiku – praktické desatero péče o prsa – a buďte fit!

Desatero péče o prsa.
Desatero péče o prsa. | Zdroj: Loono

Svátek designu: 24. ročník pražského mezinárodního festivalu Designblok

Festival české a středoevropské autorské módní a designové tvorby je tady! Tématem letošního Designbloku je LES, bude se totiž věnovat především využití přírodních materiálů, tradičním českým řemeslům a environmentálním otázkám. Designblok má dva hlavní výstavní domy, a sice magický Gabriel Loci Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze. Těšit se ale můžete třeba i na dny otevřených dveří v ateliéru Bomma nebo na společnou prezentaci ukrajinských designérů a designérských studií v kurátorském výběru studia IHOR. 24. ročník Designbloku začíná 5. října a končí 9. října.

Designblok – Prague International Design Festival – je největší výběrová přehlídka designu a módy ve střední Evropě. Byl založen v roce 1999 a každý rok prezentuje novinky designérů a výrobců s důrazem na český design a tvorbu z regionů střední Evropy.

TIP NA VIDEO: Jaké další fashion a design akce nesmíte zmeškat?

Video placeholde

Ochutnejte atmosféru evropských filmových festivalů díky Be2Can

I pokud patříte k filmovým fanouškům, všechny letní evropské filmové festivaly jste patrně objet nestihli. To ale ničemu nevadí: díky přehlídce Be2Can si můžete to nejlepší z Berlína, Benátek i Cannes užít v pohodlí svého oblíbeného kina. 9. ročník festivalu startuje 5. října, potrvá do 12. října a program nabídne ve více než dvaceti městech po celé České republice. Cílem organizátorů je vytvořit kritickou selekci toho nejzajímavějšího, co současná artová kinematografie nabízí, a projekce doplnit fundovanými diskuzemi. Z letošních snímků si určitě nenechte ujít drama Rimini, novinku kultovního Daria Argenta Černé brýle nebo francouzskou Událost.

Festival 4 + 4 dny v pohybu představí současné umění

Být někdo jiný, někde jinde, někdy jindy. Tak zní motto letošního ročníku mezinárodního festivalu současného umění 4 + 4 dny v pohybu. Už posedmadvacáté otevře opuštěnou pražskou budovu. Tentokrát pořadatelé zvou ve dnech 5. až 16. října do bývalého sportovního centra Erpet Smíchov. Těšit se můžete na site specific výstavu, ale také přednášky, diskuze, dílny pro děti či rozmanitá představení a performance, které budou probíhat také v Divadle Archa a Jízdárně Savarin. Detailní program najdete na webu.

Uměním proti válce: Aukce AVU pro Ukrajinu

Válka na Ukrajině stále trvá a je třeba na to nezapomínat. I proto AVU pořádá dobročinnou aukci prací svých studentů a studentek, pedagogů a pedagožek i absolventů a absolventek a přátel. Výtěžek bude věnován na pomoc ukrajinským studentům a studentkám, kteří nastoupili na AVU, a na další konkrétní aktivity pro pomoc Ukrajině. K mání bude na 80 děl, prohlédnout si je můžete v rámci předaukční výstavy, jejíž vernisáž proběhne 4. října od 18 hodin. Samotná výstava potrvá od 5. do 8. října, aukce posléze proběhne 9. října od 15 hodin v hlavní budově AVU na Letné, souběžně ale také online formou přes Livebid.cz.

Doporučujeme

Načíst další články