Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Netflix, Profimedia, Wikimedia Commons

Týdenní přehled: Vrací se Stranger Things, startuje Wild! festival queer divadla

Na Netflix se s novými díly vrací Stranger Things, děti si užijí na festivalu ABC a na pražském Žižkově se odehraje třetí ročník jediného festivalu queer divadla v Česku. Pravidelný týdenní přehled kulturních a společenských akcí, které byste neměli propásnout, je tu!

Co se řeší: Po třech letech se vrací Stranger Things s novou řadou

Čekali jsme dlouho, ale je to konečně tady. Od premiéry třetí řady úspěšného netflixáckého sci-fi seriálu Stranger Things uběhly tři dlouhé roky a 27. května konečně uvidíme první díly série číslo čtyři. Oblíbený dětský (teď už tedy spíš teenagerský) herecký ansámbl v čele s Millie Bobby Brown coby Eleven se vrací a nás čekají další osudy ústřední party, která bude v jednu chvíli řešit běžné trable středoškoláků a ve druhé bojovat s monstry vylézajícími z paralelní reality zvané Upside Down. Co z toho je horší, to je otázka. O ději další série toho zatím mnoho nevíme, necháme se tedy překvapit, co bratři Dufferové připravili tentokrát. Jisté je, že si opět vychutnáme cool osmdesátkovou stylizaci – a také že na druhou polovinu čtvrté řady si budeme muset počkat do července.

Začíná Wild! – jediný festival queer divadla v Česku

Divadlo Venuše ve Švehlovce od 25. do 29. května pořádá festival WILD! 2022. Třetí ročník přehlídky LGBT+ performativního umění je jediným divadelním festivalem v ČR se zaměřením na tuto tematiku. Žižkovská Venuše letos spojila síly se Švandovým divadlem. A na co zajít? Rozhodně byste neměli minout inscenace románů francouzského spisovatele ÉdouardaLouise Skoncovat s Eddym B. a Dějiny násilí. První přiveze na Žižkov řecké Národní divadlo, druhé můžete vidět na Smíchově. Návštěvníky festivalu čeká také pražská premiéra první české queer opery Tomáše Hanzlíka Poklad Arkádie. Vstupenky nejpohodlněji seženete přes GoOut.

Za literaturou na Anarchistický festival knihy

Kde spojit literaturu s kapkou politické angažovanosti? Devátý ročník Anarchistického festivalu knihy se odehraje 28. května před holešovickým Cross Clubem. Stejně jako v předchozích letech se festivalu zúčastní nakladatelství a distribuce české i zahraniční anarchistické literatury. Důležitou součástí jsou hlavně osobní setkání s autory, vydavateli, různými organizacemi, skupinami a kolektivy napříč antiautoritářským hnutím. Tradiční knižní trh je místem pro seznámení, navázání přátelství, spojenectví, domluvení spolupráce a vymýšlení nových projektů.

Umění s bonusem: Komentovaná prohlídka výstavy Martina Janeckého

Pokud sledujete českou tvůrčí scénu, skláře Martina Janeckého určitě znáte. Absolvent sklářské školy v Novém Boru se po studiích v Česku vypravil za hranice a učil se tak od kolegů z celého světa. Pro jeho práci je typická metoda zvaná inside sculpting, jejíž pomocí vytváří jedinečné plastiky, ve kterých usiluje o realistické kvality lidských hlav, zvířat, figur, lebek a znamení. K jejich vzniku nepoužívá formy a tvaruje je přímo u pece ze žhavé skloviny. Velkou přehlídku jeho aktuálních věcí z posledních několika let můžete už od 19. května navštívit v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Výstava potrvá až do září, ale teď, 24. května, si ji můžete projít spolu s autorem a vyslechnout si jeho komentář k jednotlivým dílům a třeba se ho i na něco zeptat. Vstupné na výstavu je 150 Kč (snížené vstupné činí 80 Kč).

S dětmi na Festival ABC

Tohle je něco pro děti, ale i maminky a asi hlavně tatínky. Tradiční časopis pro zvídavé děti na druhém stupni základních škol – časopis ABC, nebo jak říkají věrní fanoušci Abíčko, pořádá třetí ročník rodinného festivalu. Uskuteční se o víkendu 28. a 29. května v Národním zemědělském muzeu v Praze. Program se bude odehrávat ve všech třech patrech muzea i venku před budovou a těšit se můžete na více než 50 interaktivních stánků s různými aktivitami – od RC hraček a virtuální reality přes vědecké experimenty a 3D tisk až po dabingové studio, živý cirkus či lukostřelbu. Objeví se i řada slavných hostů v čele s youtuberem Martinem Rotou, kouzelníkem Pavlem Kožíškem nebo stand-up komikem Lukášem Pavláskem. Během celého víkendu bude probíhat i interaktivní soutěžní hra s vědomostním kvízem o dětské batohy plné překvapení.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

Hvězdné narozeniny: Lily–Rose Depp slaví třiadvacetiny

Kteří hvězdní oslavenci si koncem května sfouknou svíčky z dortu? 27. května slaví 23. narozeniny herečka, modelka a jedna z hlavních současných tváří Chanelu, ikona generace Z a dcera Johnnyho a Vanessy Lily–Rose Depp. 26. května bude 56. narozeniny slavit herečka Helena Bonham Carter. O den dříve zase slaví přesně o deset let mladší herec Cillian Murphy. A rovněž 25. května bychom mohli gratulovat siru Ianu McKellenovi – bude mu 83 let.