Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: iStock.com

Týdenní přehled: První filmy na KVIFF, premiéra Marty a festival minipivovarů

Happy Pride Month! Duhový měsíc začal a hned zkraje přináší mnoho zajímavých kulturních akcí – třeba premiéru divadelního recitálu o Martě Kubišové nebo festival minipivovarů na Pražském hradě. V Brně zase zajděte na vernisáž nové výstavy fotografky Marie Tomanové. Pravidelný týdenní přehled, co neminout, je tu!

Co se řeší: Manželství jako svazek muže a ženy aneb Ministr Jurečka přeje hezký Pride Month!

Je léto, vedro, mozky se vaří. I když u lidovců mají divoké nápady tak nějak celoročně. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka zase jednou zaperlil, když v rozhovoru pro Novinky.cz řekl, že KDU-ČSL v příštích týdnech předloží návrh na ústavní zakotvení manželství jako svazku muže a ženy. Zároveň dodal, že takový návrh projde sněmovnou pravděpodobněji než manželství pro všechny. Právě na snahy o uzákonění rovného práva na manželství prý lidovci svým návrhem reagují, i když téma jako takové sami řešit nechtějí. Tuto informaci přinesl Deník N. Nezbývá než doufat, že jejich bohulibá myšlenka vyšumí, a zamyslet se nad tím, proč máme v roce 2022 ve vládě konzervativní katolíky holdující středověkému pohledu na svět.

Ani snaha lidovců vrátit Českou republiku o 200 a více let zpátky by vám ale neměla zkazit Pride Month neboli Duhový měsíc, kterým je právě červen. Užijte si ho naplno, ať už jste queer, nebo ne. Na Prague Pride si sice počkáme až do srpna, ale podpořit boj za rovná práva a konec ostrakizace LGBTQ+ lidí můžete každý den – ať už nošením symbolu duhové vlajky, nebo podpisem on-line petice za manželství pro všechny. Ukažte světu, že homofobie v moderní společnosti nemá místo!

Co se řeší: Danuše Nerudová chce být první českou prezidentkou

Ekonomka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová se rozhodla posunout svou politickou kariéru o krok dál a oznámila záměr kandidovat v příštích prezidentských volbách na funkci hlavy České republiky. Pokud by zvítězila, stala by se první prezidentkou v historii Česka a z naší zemičky by se stal 17. stát světa, v jehož čele stojí žena.

Reminder: 80. výročí lidické tragédie

Před několika dny jsme si připomněli, že uplynulo 80 let od statečného činu Jozefa Gabčíka, Jana Kubiše a dalších parašutistů, kteří v rámci operace Anthropoid provedli atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. I když je tento akt zpětně hodnocen jako zásadní událost druhé světové války, jeho bezprostřední výsledky byly tragické. Hrdinové nepřežili a Hitlerův hněv se snesl na nevinné – konkrétně na obyvatele obcí Lidice a Ležáky, které byly vyhlazeny. Ležáky padly 24. června 1942, lidickou tragédii letos upříležitosti kulatého výročí připomene pietní akce, která na místě proběhne 12. června.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Lidoce-memorial.cz

KVIFF 2022 odtajnil první vlaštovky z filmového programu

Za necelý měsíc vypukne 56. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary a organizátoři už pomalu začínají odtajňovat program. Letošní hvězdné zahraniční hosty zatím neznáme, víme už ale, které filmy se budou na KVIFF promítat v rámci nové Soutěže Proxima, která je prostorem jak pro začínající filmaře, tak pro zavedené tvůrce hledající inovativní definice své práce, a také v Hlavní soutěži. V té nás na první dobrou zaujalo česko-polské drama Hranice lásky a také snímek Slovo, nový počin Beaty Parkanové. A těšíme se i na nový celovečerní kus režiséra Šimona Holého s názvem A pak přišla láska…

Vernisáž: Výstava fotografií Marie Tomanové v Brně

Pochází z Mikulova, podařilo se jí ale to, o čem sní stovky nadějných tvůrců – prosadit se na extrémně konkurenční umělecké scéně v New Yorku. Novou výstavu ale fotografka Marie Tomanová představí blíže rodné hroudě, konkrétně v Brně. V rámci exhibice nazvané NOTHING COMPARES TO YOU bude mít veřejnost příležitost vidět její rannou tvorbu a fotky, které pořídila ještě před odjezdem do USA. Tomanová v nich reflektuje nelehké umělecké začátky, studentská léta i svůj komplikovaný vztah k moravské metropoli. Vernisáž v galerii OFF/FORMAT proběhne 8. června od 18 hodin. Na výstavu pak budete moci zajít až do 13. července.

Za literaturou: Svět knihy 2022

Je vaší vášní literatura? Pak si nenechte ujít 27. mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy! Konat se letos bude od 9. do 12. června areálu Výstaviště Praha Holešovice. Čestným hostem je tentokrát Itálie, mezi zahraničními hosty ale nebude chybět například laureátka Nobelovy ceny za literaturu Světlana Alexijevičová nebo třeba kanadská „královna thrillerů ze sousedství“ Shari Lapena. Nezlevněná vstupenka na všechny čtyři dny vyjde na 300 korun, jednodenní pak na 140 korun.

Hlas rebelky: Premiéra divadelního recitálu Marta

Letní scéna Musea Kampa už uvedla divadelní kusy o životě Jana Wericha i Medy Mládkové. Nyní je na řadě Marta – Kubišová, samozřejmě. Divadelní recitál plný písní a hudby vznikl v režii Adély Laštovkové Stodolové a u příležitosti zpěvaččiných letošních 80. narozenin. Představení se zaměřuje na éru kapely Golden Kids. V hlavní roli se vystřídají Berenika Kohoutová a Hana Holišová, v roli Heleny Vondráčkové se představí Sara Sandeva v alternaci se Zuzanou Stavnou a v úloze Václava Neckáře si užijete buď Jana Cinu, nebo Denise Šafaříka. Premiéra představení proběhne 7. června.

Na žízeň i na chuť: Festival minipivovarů na Pražském hradě

Máte rádi dobré pivo? Pak je tu pro vás Festival minipivovarů na Pražském hradě! Koná se každoročně v Královské zahradě Pražského hradu, konkrétně na Střelecké cestě pod Královským letohrádkem. Na festivalu budou přítomni sládci a majitelé z každého pivovaru, kteří vám k vybranému pivku podají i obsáhlé informace o tom, co to vlastně pijete. Festival se koná v pátek 10. června od 14 do 20 hodin a v sobotu 11. června od 12 do 20 hodin.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Pivonahrad.cz