Zdroj: Profimedia

Zdroj: Profimedia Zdroj: Film Servis Festival Karlovy Vary

Program je venku: Přehledné info o 56. ročníku Filmového festivalu Karlovy Vary

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (KVIFF) se po pandemické éře vrací k tradičnímu termínu na začátku července: bude se konat v týdnu od 1. do 9. 7. 2022. 14 dní před zahájením organizátoři odhalili kompletní filmový program; jaké zajímavé české novinky nabídne? A jaké další praktické informace o 56. ročníku nejvýznamnější tuzemské kulturní a společenské akce její návštěvníci potřebují vědět?

České filmy na KVIFF 2022

Nabitý program 56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary nabídne v Hlavní soutěži několik zajímavých českých snímků: Slovo režisérky Bety Parkanové, Hranice lásky režiséra Tomasze Wińského, který vznikl v polské koprodukci, a rovněž koprodukční Ameriku režiséra Ofira Raula Graizera. V nové sekci Soutěž Proxima bude premiérově uveden film Šimona Holého A pak přišla láska... nebo Zkouška umění Tomáše Bojara a Adély Komrzý.

V sekci Zvláštní uvedení představí svůj nový film BANGER režisér Adam Sedlák, Miroslav Krobot uvede svou komedii Velká premiéra, Štěpán FOK Vodrážka zase přiveze dokument o PSH s titulem Nekonečný příběh. Návštěvníky festivalu čeká také intimní dokumentární portrét vztahu Karla a Lily Schwarzenbergových pojmenovaný Můj otec, kníže. Očekávaný je rovněž koprodukční dokumen Kuciak: Vražda novináře. Více zajímavých tipů z programu KVIFF 2022 přineseme brzy.

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Největší filmový festival v České republice, nejprestižnější filmový festival ve střední Evropě a také jeden z vůbec nejstarších filmových festivalů na světě. Všemi těmito tituly se může pyšnit MFF Karlovy Vary. Letos se koná jeho už 56. ročník (první se uskutečnil v roce 1946 v Mariánských Lázních, do Varů se přesunul o rok později). Po několika covidem ovlivněných sezónách se pořadatelé v čele s ředitelem festivalu Jiřím Bartoškou vracejí k tradičnímu červencovému termínu – na velkolepou přehlídku filmů a filmových hvězd se můžete vypravit v týdnu od 1. do 9. července 2022.

TIP NA VIDEO: Jak Jiří Bartoška udělal ze skomírající filmové přehlídky jeden z TOP 10 festivalů světa

MFF Karlovy Vary představuje každý rok přibližně 200 filmů (hraných i dokumentárních) z celého světa. Festival má dvě soutěžní sekce – Hlavní soutěž a Soutěž Proxima pro progresivní filmové tvůrce, která od letoška nahrazuje sekci Na Východ od Západu. K tomu je filmový program rozdělen do dalších nesoutěžních sekcí – Horizonty, Imagina, Zvláštní uvedení, První podání, Návraty k pramenům, Lidé od vedle a Půlnoční filmy.

Oficiální plakát k 56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.
Oficiální plakát k 56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. | Zdroj: Film Servis Festival Karlovy Vary

Kde se promítají filmy?

Centrem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary je Hotel Thermal, v němž se nachází 6 kinosálů. Ten největší má kapacitu 1146 diváků, do nejmenšího se vejde 63 diváků. Festivalové projekce se ale konají i v dalších kinech ve městě. Během KVIFF si můžete zajít na film z programu také do kina Drahomíra, kina Čas, do Karlovarského městského divadla, do Divadla Husovka nebo do sálů Pupp a Lázně III.

Festival Pass a vstupenky

Jak se na KVIFF dostat na film? Jsou dvě možnosti: buď si zakoupit Festival Pass a vstupenky na konkrétní promítání si pak zdarma vyzvedávat na pokladně, anebo si vstupenku na vybraný film koupit samostatně taktéž na pokladně. Festival Pass a vstupenky na jednotlivé projekce lze zakoupit pouze na místě v Karlových Varech. Prodej začíná ve čtvrtek 30. 6. 2022 v 9:00 v pokladnách hotelu Thermal.

S Festival Passem máte nárok na 3 vstupenky na 3 různé filmy denně, možnost rezervace vstupenek přes mobilní aplikaci a také přístup na tiskové konference (pokud zbude místo – přednost mají akreditovaní novináři). Zároveň můžete s trochou štěstí chodit na filmy i bez vstupenky: s Festival Passem můžete 5 minut před začátkem projekce obsadit zbývající volná místa v sále. Rozhoduje ale pořadí, proto se tu často stojí fronty.

Festival Pass na celý festival stojí 1500 Kč, na 5 dní stojí 1200 Kč, na 3 dny stojí 800 Kč a na den 350 Kč. Jednotlivé vstupenky na projekce bez Festival Passu stojí 100 Kč. Na Festival Pass i na vstupenky nicméně lze uplatnit studentskou, důchodcovskou nebo ZTP slevu.

Doprava na festival(u)

Na Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary se dostanete vlakem, autobusem i autem: hlavní nádraží je od Thermalu asi 15 minut pěší chůzí. Thermal se nachází v pěší zóně, takže budete-li vozem, přímo v centru nezaparkujete. V blízkosti se ale nachází několik prostorných parkovišť i podzemní garáže.

V průběhu festivalu budou k dopravě po městě v provozu tři speciální autobusové linky – F1, F2 a F3. Jízdní řád je k dispozici již nyní na webových stránkách KVIFF a bude vyvěšen také na jednotlivých autobusových zastávkách. Využívat můžete také služeb Festivalové půjčovny jízdních kol Specialized.

Ubytování na KVIFF

Ubytování bývá na natřískaném filmovém festivalu problém, proto si jej zajistěte včas! Vybírat můžete z mnoha hotelů, hostelů a penzionů různých cenových kategorií podle vašich přání a finančních možností. Určitě se můžete zkusit poohlédnout také ve facebookové skupině Ubytování na MFF Karlovy Vary. Organizátoři zároveň nabízejí last minute ubytování z nevyužitých festivalových rezerv i v průběhu festivalu. Nabídka je aktualizována každý den, sledovat ji můžete na webových stránkách festivalu.

Pro opravdové festivalové duše je tu také stanové městečko Rolava. Ubytování ve vlastním stanu je zde možné od čtvrtka 30. června 2022 od 15:00 do neděle 10. července 2022 do 10:00. V areálu Rolava najdete sociální zařízení (WC, sprchy), úschovnu zavazadel i parkoviště zdarma. Zároveň se tu nachází festivalová pokladna, v níž můžete zakoupit nebo si vyzvednout vstupenky. Pozor! Do areálu je zakázán vstup se psy a jinými zvířaty. Dopravní spojení mezi stanovým městečkem a centrem festivalového dění zajišťují výše uvedené autobusové linky.