Na KVIFF letos přijedou Geoffrey Rush, Benicio Del Toro a Liev Schreiber

2 min čtení

2 min čtení

Karlovarský festival letos jako hosty přivítá několik zahraničních hvězd. Australský herec Geoffrey Rush na 56. ročníku MFF Karlovy Vary převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Cenu prezidenta festivalu letos získá portorický herec Benicio Del Toro. Na KVIFF zavítá také americký herec, scenárista a režisér Lieva Schreibera, který se do Varů vratí po osmnácti letech. Všichni tři tak rozšíří plejádu celebrit, které rozzářily karlovarský červený koberec.

Přestál totalitní režim, sametovou revoluci a teď i pandemii. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary už loni ukázal, že se nepřízni osudu jen tak nevydá, a letos se definitivně vrací v plné síle! 56. ročník nejprestižnější české kulturní a společenské akce roku se opět bude konat v tradičním termínu na začátku prázdnin – v týdnu od 1. do 9. července – a pohostí i několik hvězdných zahraničních hostů. Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii převezme australský herec Geoffrey Rush, který má na kontě Oscara, dva Zlaté Glóby a filmy jako Záře, Zamilovaný Shakespeare, Quills - Perem markýze de Sade, Králova řeč, Nejvyšší nabídka a několik dílů ze série Piráti z Karibiku.

TIP NA VIDEO: Jak Jiří Bartoška z prodělečného projektu udělal jeden z nejlepších filmových festivalů světa?

Cenu ředitele festivalu si během slavnostního zakončení převezme portorický herec Benicio Del Toro. Toho můžete znát z filmů jako Obvyklí podezřelí, Strach a hnus v Las Vegas, Podfu(c)k, 21 gramů, Sicario: Nájemný vrah nebo z krimi thrilleru Traffic – Nadvláda gangů, za nějž byl oceněn Oscarem.

Třetí zahraniční hvězdou letošního festivalu bude americký herec, scenárista a režisér Liev Schreiber. Znát ho můžete jako hlavní tvář úspěšného krimi seriálu Ray Donovan, za který byl Schreiber pětkrát nominován na Zlatý globus a třikrát na Primetime Emmy.

KVIFF už přivítal celou řadu významných filmových tvůrců; režisérů, scenáristů, herců i hereček. Lví podíl na tom má prezident festivalu Jiří Bartoška, který se organizace ujal v roce 1994 a stagnující přehlídku společně s Evou Zaoralovou přetvořil v nejvýznamnější filmový festival střední a východní Evropy.

Zahraniční hosté do Varů zpravidla přijíždějí uvést své nové filmy nebo si převzít Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Tuto cenu mají doma například Helen Mirren, Robert Redford, Sharon Stone, Julianne Moore nebo Michael Caine, který ji dostal v roce 2021.

Filmový festival v západních Čechách už ale navštívil třeba i Leonardo DiCaprio, Scarlett Johansson, Morgan Freeman, Richard Gere, John Travolta, Uma Thurman, Jean Reno a mnozí další. Na výčet těch nejzvučnějších jmen zahraničních festivalových hostů se podívejte do galerie.

Zajímají vás zajímavosti ze života celebrit, ale i aktuální dění, sport či politika? Všechno najdete na webu deníku Blesk, který letos slaví 30 let na českém trhu. Oslavte to s ním na velkolepém koncertě Aréna hvězd.