Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Týdenní přehled: Pražské historické budovy se otevírají second handům i seberozvoji

V tomto týdnu nás čeká několik kvalitních výstav a různorodých festivalů. Je jen na vás, zda zvolíte ty, odkud si budete moct odnést jedinečné kousky oblečení, nebo ty, kde načerpáte dechberoucí vědomosti o jinak veřejnosti nepřístupných budovách hlavního města. A pokud vás zajímá spíš péče o tělo a mysl, na své si přijdete v prostorách působivého Šternberského paláce. Jestli náš týdenní kurátorský výběr kulturních událostí tentokrát něco spojuje, je to právě onen výběr impozantních míst, v nichž se akce konají.

Pro milovníky módy: Sekáčové hody v klášteru Gabriel Loci

O víkendu se bude konat v pořadí již druhý ročník LAVRS Marketu. Konkrétně od soboty 20. do neděle 21. května budou prostory pražského Gabriel Loci plné těch nejlepších českých second handů. Akce věnovaná slow fashion, lokálním značkám a udržitelnosti ale nabídne nejen skvělé nákupy – těšit se můžete také na kreativní workshopy či edukativní přednášky. Zároveň si můžete vychutnat atmosféru historických prostor kláštera a objevovat nové trendy v oblasti fashion a udržitelného životního stylu. A kdyby vám při hledání originálních kousků vyhládlo, nezoufejte, pochutnat si budete moct na výborném jídle i pivu z plzeňského pivovaru Proud.

Račte vstoupit: Open House Praha

Open House Praha 2023 přináší jedinečnou příležitost prozkoumat zcela zdarma více než 100 architektonických skvostů. Devátý ročník tohoto festivalu otevře od 15. do 21. května pražské budovy veřejnosti, a tak se i vy můžete vydat na objevnou cestu po hlavním městě. Kromě víkendového programu, který zahrnuje prohlídky, přednášky a diskuze, bude připraven i týdenní doprovodný program. Lidé budou mít možnost navštívit běžně nedostupné budovy a prostory a objevit fascinující příběhy za jejich fasádami. Festival Open House Praha je určen úplně všem, organizátoři kladou důraz na bezbariérovost programu a přístupnost pro děti či osoby se zrakovým nebo sluchovým postižením.

Tip na výstavu: První dámy – móda a styl v Národním muzeu

Národní muzeum představilo novou expozici s názvem První dámy – móda a styl, která ukazuje oděvní etiketu českých a československých prezidentských manželek. Až do 30. dubna příštího roku můžete obdivovat autentické modely a doplňky, které reflektují vkus a styl každé z prvních dam. V rámci výstavy můžete vidět také sbírkové předměty, které provázely české a slovenské prezidenty či jim přímo sloužily nebo zkrášlovaly domácnost. Výstava díky svému chronologickému uspořádání přehledně vykresluje, jak se měnila oděvní prezidentská etiketa v průběhu posledních sta let. Součástí výstavy je také salónek pro gentlemany se zajímavou literaturou, možnost vyzkoušet si dobový klobouk ve stylu prvních dam či si s pomocí počítačové techniky pořídit retro fotografii s některým z prezidentů.

Objevse 2023: Šternberský palác otvírá dveře sebeobjevitelským prožitkům

A co dalšího v tomto týdnu podniknout, kromě nákupů či výstav? Co takhle trocha péče o vlastní tělo a duši? Úchvatné prostory Šternberského paláce v Praze se stanou působištěm pro seberozvojový festival Objevse. Dozvíte se na něm nejnovější techniky, které vám přinesou lehkost a vyváženost do každodenního života. Během víkendového programu si můžete užít skvělou hudbu, zážitkové přednášky, lekce sebeprezentace, muzikoterapii, jógu, dechové aktivity, tanec, vědomý pohyb i relaxaci. Nenechte si ujít jedinečnou příležitost prozkoumat nové cesty k sebepoznání, soběstačnosti a zdraví. Odnesete si nejen přímé prožitky, ale i cenné tipy a rady, které můžete ihned aplikovat ve svém každodenním životě. A to vše v atmosféře s lidmi, kteří mají podobné zájmy jako vy. Festival Objevse se koná od 19. do 21. května a na našem instagramovém profilu si rovnou můžete zasoutěžit o dvě vstupenky!

Art tip: Výstava Balensiaga v pražské Karpuchina Gallery

Prostory Karpuchina Gallery, progresivní galerie současného umění, která sídlí v Rybné 22 v centru Prahy, se proměnily do podoby uprchlického tábora se stany a hromadami zbytečného oblečení. Právě takto na první pohled vizuálně působí aktuální výstava BALENSIAGA SS24 Cruiser Collection FINAL FRONTIER, která je v galerii přístupná do 16. června. Na výstavě se potkávají díla módní návrhářky Petry Ptáčkové a multimediálního umělce Julia Reichela, kteří za pomoci lehké satiry zkoumají rozpory v luxusní módě i její dopady na současnou společnost. 

Doporučujeme

Načíst další články