Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Týdenní přehled: Oslavy kultovního klubu, nebo Japonsko v kině? Můžete mít obojí!

V tomto týdnu nás čekají nejen letní teploty, které tak marně vyhlížíme už víc než měsíc. Zkraje týdne máte možnost zhlédnout nejkultovnější japonský film na velkém plátně nebo vidět Prahu očima holandského fotografa architektury. Víkend zase nabídne pocitově nikdy nekončící oslavy a procházku po Kampě spojenou s výstavou českého skláře.

Kino tip: Kino Aero představí jeden z nejzásadnějších milníků japonské kinematografie

Hned v pondělí 22. května si skočte na jeden z nejzásadnějších filmů japonské kinematografie. Film AKIRA vznikl podle stejnojmenného komiksu svého režiséra Kacuhira Ótoma. Příběh, ve kterém se prolínají kyberpunkové vize, intimní drama a filozofické přesahy, uvede pražské kino Aero ve 20:30. Můžete se tak skrze plátno a vynikající animaci dostat do megapole budoucnosti, kde se odehrává děj filmu plný bolesti, dospívání, ale i přátelství a naděje.

Výlet za uměním: V Plzni se bude konat tradiční muzejní noc

Chcete si udělat výlet někam poblíž Prahy? Někam, kde se skvěle najíte a zabavíte? Plzeň je pro takovou příležitost naprosto ideální. Navíc v pátek 26. května se zde koná již tradiční Plzeňská muzejní noc, při níž se budete moct od 16 do 23 hodin vydat na komentované prohlídky Pivovarského muzea v Plzni a Plzeňského historické podzemí. Po celou dobu bude přístupná také výstava KARTY V UMĚNÍ – UMĚNÍ V KARTÁCH, která originálně propojuje karty a hospodu jako dva fenomény, které k sobě zákonitě patří.

Art tip: Jak vidí Prahu holandský fotograf architektury?

Ačkoliv se Holanďan Iwan Baan nepovažuje za fotografa architektury, patří mezi ty nejlepší a nejvyhledávanější na světě. Výstava v pražském CAMPu je záznamem jeho putování po „všedních“ momentech letního města, od turisty zaplaveného historického centra po opuštěné břehy vltavské krajiny. Iwan Baan je přesvědčen, že budovy se stávají zajímavými až v momentě, kdy nám zevšední a nejsou pro nás ničím novým. Jeho pohled na naše hlavní město můžete vidět sami, a to dokonce v rámci komentovaných prohlídek přímo v CAMPu. Jedna z nich se koná ve středu 25. května v 17 hodin a výstavou vás provede spolukurátor Eugen Liška společně s fotografem Janem Vranovským.

Legendární pražský klub Ankali oslaví šesté narozeniny

Před šesti lety, konkrétně 27. května 2017, otevřel klub Ankali své brány veřejnosti vůbec poprvé. Za tu dobu se stal kultovním pražským podnikem, který návštěvníkům nabízí nejen perfektní soundsystém, ale také safe space pro všechny zúčastněné bez ohledu na pohlaví či orientaci. Oslavy budou, jak je pro tento klub už tradiční, velkolepé a budou probíhat od pátku 26. do neděle 28. května v celé budově klubu Ankali a Planety Za.

Art tip číslo dva: Nezmeškejte výstavu Ronyho Plesla na pražské Kampě

Na pražské Kampě můžete aktuálně navštívit výstavu jednoho z nejuznávanějších sklářů současnosti – Ronyho Plesla. Stromy rostou z nebe představuje českému publiku stejnojmennou instalaci, která se stala součástí prestižní přehlídky současného umění Biennale Arte v Benátkách v loňském roce. Vidět můžete tři vertikální křišťálové stromy a jeden horizontální kmen, vše vyrobeno ze smaragdově zářivého uranového skla. Pleslovo dílo se tak navrací k otázkám podstaty lidské existence a hledání cesty v současném světě.