Kde v Praze oslavit Mikuláše netradičně a co dalšího nás tento týden čeká?

Kde v Praze oslavit Mikuláše netradičně a co dalšího nás tento týden čeká? Zdroj: Instagram @lenabrauner, iStock.com

Týdenní přehled: Netradiční Mikuláš a kniha plná víl potěší děti i vás

Prosinec se nese primárně v duchu vánočním, tak proč se tomu bránit? Užijte si letos adventní čas a udělejte si procházku po osvětlených Žlutých lázních nebo vezměte děti na netradiční mikulášskou nadílku. Sychravé dny jsou jako dělané na válení se doma, ale stejně dobře se dají využít k návštěvě galerie či kina. Aktuálně se můžete těšit například na výstavu s názvem Řeč plakátů nebo na 40. výročí největší sci-fi klasiky. A taky pro vás máme jeden tip na vánoční dárek!

Co se řeší: Vyměřený čas pro obyvatele Země

Od konce listopadu mohou obyvatelé Prahy míjet 8 metrů vysoké a 35 metrů široké hodiny, které zobrazují zbývající čas k odvrácení nezvratných změn klimatu. Nacházejí se u Metronomu na pražské Letné a ubíhající minuty, hodiny, dny a roky pro záchranu planety budou Pražanům vyměřovat do 12. prosince. Česká metropole se tak stala prvním evropským městem na východ od Berlína, kde byly tyto klimatické hodiny instalovány.Hodiny umístilo na Letnou uskupení Festival svobody; klimatická krize podle nich představuje jednu z nejvýraznějších hrozeb pro svobodu, mír a demokracii v Česku.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

Netradiční mikulášská nadílka v pražském planetáriu

Pokud máte v plánu letošního Mikuláše oslavit s dětmi trochu netradičně, neměla by vám uniknout mikulášská nadílka v Planetum Praha nazvaná Mik, Miku, Mikuláš aneb Tma jako v pytli. Čert, anděl a Mikuláš děti provedou hvězdnou noční oblohou a promítnou jim pohádku Se zvířátky o vesmíru. Zvané jsou prý i děti, které celý rok zlobily, a pro každého účastníka je nachystán malý dárek. Cena vstupenek je 90 korun za osobu. 

Vánoční příběh světel ve Žlutých lázních

Jsou pro vás Žluté lázně symbolem letních dnů, sportu, koncertů a nedokážete si představit navštívit je v zimě? Chyba! Nechte se jimi okouzlit i v adventní dny, kdy celý areál zdobí tři tisíce světýlek. Světelné ozdoby a jedinečné 2D a 3D dekorace vás přenesou do vánočního příběhu, který režírujete jen vy sami. Instalace a dekorace budou prostory Žlutých lázní zdobit až do konce roku každý den od 16 do 20 hodin. Dostanete se tam vánočně ozdobenou tramvají č. 17, kterou můžete vidět projíždět Prahou už několik dní. 

Sní androidi o elektronických ovečkách? Film Blade Runner slaví 40. narozeniny

Zpozornět by měli všichni fanoušci sci-fi – zvlášť ti, kteří tuto klasiku ještě neviděli. Stylová oslava kulatin nejikoničtějšího filmu Ridleyho Scotta proběhne v tematickém prostředí, tedy v kulisách cyberpunkového věžáku v centru Prahy, ve Fun Areně na adrese Petrská 18. Program začíná už v 17 hodin doprovodným programem, projekce filmu Blade Runner (The Final Cut) startuje v šest. Celá akce potrvá až do jedenácté hodiny večerní. 

Originální výstava: Plakáty, jakou máte řeč?

Nejstarší a nejvýznamnější evropská sbírka plakátů je k vidění v Praze! Výstava Řeč plakátů 1890–1938 se veřejnosti otevře 8. prosince v prostorách Uměleckoprůmyslového muzea a exponáty představí ve třech tematických blocích – Umění, Reklama a Ideologie. Ačkoliv naprostá většina plakátů neměla žádné umělecké ambice, jedná se o silné vizuální komunikační médium, které v různé míře propojuje estetiku se schématy popkultury. Na výstavě nebudou chybět díla světově uznávaných tvůrců jako Henriho de Toulouse-Lautreca, Julese Chéreta nebo Howarda Chandlera Christyho, ale ani domácích výtvarníků: Vojtěcha Preissiga, Františka Zelenky či Viléma Rottera.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

Pro víly i víláky: Křest knižního debutu Lény Brauner

Malířka a výtvarnice Léna Brauner je veřejnosti známá svými plátny a kresbami, které působí jako vytržené ze snového světa. Co je ale u Lény novinkou, je její knižní debut O vílách a snech, který obsahuje nejen soubor autorčiných úvah a myšlenek, ale také komplexní sbírku jejích osobitých ilustrací. „Když si knihu vezmete do rukou a otevřete ji na jakékoliv stránce, bude tam ilustrace. Je to krásný pocit, mít je všechny pohromadě. Všechny v jedné sbírce,“ říká Brauner. Knihu autorka pokřtí ve středu 7. prosince v 17 hodin v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí.