Jaké kulturní akce a novinky by vám neměly uniknout tento týden?

Jaké kulturní akce a novinky by vám neměly uniknout tento týden? Zdroj: HBO, Metro-Goldwyn-Mayer, NBC

Týdenní přehled: Nate bude hrát Elvise, čeká nás devátý LUSTR i Noc literatury

Podzimní sezóna začala a je to znát zejména na velkém počtu kulturních akcí v Praze. Nabitý bude tento týden především čtvrtek, kdy začne festival ilustrace a komiksu LUSTR, proběhne vernisáž výstavy k Ceně Jindřicha Chalupeckého a Prahou projde Pochod proti bagatelizaci sexualizovaného a domácího násilí. Co dalšího by vám nemělo utéct? Třeba podcastová série Hranice násilí nebo Hřebejkův seriál Pozadí událostí, který na českém Twitteru rozdmýchal vášnivou diskuzi.

Co se řeší: Hřebejkův seriál Pozadí událostí

Nová česká televizní minisérie Pozadí událostí minulý týden rozdmýchala vášnivou diskuzi na českém Twitteru. Zatímco jedna strana vyčítá tvůrcům odtržení od reality a jednostranný pohled na téma seriálu – intimní vztahy mezi pedagogy a studentkami – který navíc v kontextu činnosti studentských iniciativ Ne!musíš to vydržet a Nahlas působí přinejmenším necitlivě, autoři v čele s režisérem Janem Hřebejkem upozorňují, že na žádné skutečné události seriálem reagovat nechtěli. K tomu dodávají, že veškeré komediální prvky, včetně karikovaných postav, jsou v Pozadí událostí zcela záměrně a že se postavy v průběhu jednotlivých dílů ještě budou vyvíjet tak nečekaně, že to diváka nakonec překvapí. Která strana má pravdu, o tom si můžete rozhodnout sami: nový díl můžete na ČT 1 vidět každou neděli od 20:10.

TIP NA VIDEO: Co si o Pozadí událostí myslí publicistka Veronika Bednářová z Reflexu? Podívejte se na aktuální Seroš X

Video placeholde

Co se řeší: Maďarské ženy si nově před interrupcí musí poslechnout srdce plodu

Zpřísňování potratových zákonů patří v roce 2022 k nejživějším tématům – bohužel. S novým nařízením teď přišli v Maďarsku. Tam platí, že ženy se mohou při žádosti o přerušení těhotenství do 12. týdne odvolat na osobní krizovou situaci a musí ji konzultovat s odborníky. Nyní si ovšem nově navíc musí poslechnout tlukoucí srdce plodu. „Každá žena při žádosti o přerušení těhotenství musí předložit lékařské potvrzení o tom, že byla jednoznačným způsobem obeznámena s faktory, které poukazují na existující životní funkce embrya,“ tak zní doplnění právní formulace. Návrh předložila krajně pravicová strana Naše vlast, v platnost vstoupil minulý týden. Pro Maďarky tak interrupce nově bude znamenat ještě větší psychickou zátěž v momentě, kdy činí už tak nesmírně emocionálně náročné rozhodnutí. Bravo.

Novinky: Jacob Elordi bude v novém filmu hrát Elvise

Jeden film o Elvisovi už jsme letos viděli, brzy ale dostaneme příležitost nahlédnout na život krále rokenrolu ještě docela jinou optikou. Uznávaná režisérka Sofia Coppola totiž bude natáčet snímek vycházející z memoárové knihy Elvis a já, pod kterou není podepsán nikdo jiný než zpěvákova životní láska Priscilla Presley. Ve snímku nazvaném prostě Priscilla by hlavní roli měla ztvárnit pětadvacetiletá herečka CaileeSpaeny, která na sebe zatím nejvýrazněji upozornila rolí v detektivní sérii Mare z Easttownu. Jejím hereckým partnerem se v roli legendárního muzikanta stane Jacob Elordi známý coby Nate z Euforie. Sám herec zprávu potvrdil na Instagramu, když postnul archivní fotografii Presleyho s kryptickým popiskem 'E'. Jméno režisérky – stejně jako fakt, že film vzniká v produkci studia A24 – slibuje přinejmenším vizuálně kreativní podívanou. Datum premiéry ovšem zatím stanoveno není.

Tip na podcast: Hranice násilí od Radia Wave

Nedělají to jen cizinci v dlouhých kabátech a ve skrytu temných uliček. Hranice násilí je nová dokumentární podcastová série publicistky Táni Zabloudilové o cestách ven z toxických vztahů a podobách sexualizovaného násilí. Šest mladých žen v pořadu reflektuje svoji osobní zkušenost se sexualizovaným násilím, které přišlo ze strany partnera nebo jiné jim známé osoby. Jak ji vnímají dnes a proč situace, do nichž se v minulosti dostaly, často dokázaly přesně pojmenovat až po měsících, či dokonce několika letech? Příběhy žen v podcastu komentují odbornice z řad psycholožek, socioložek a právniček a série tak nabízí opravdu komplexní pohled na důležitou problematiku. Velice doporučujeme!

Pro dobrou věc: Pochod proti bagatelizaci sexualizovaného a domácího násilí

Věděli jste, že jedno ze dvou znásilnění, která se dostanou před soud, končí podmínkou? Že je načase to změnit, si myslí organizace Bez trestu, kterou spoluzaložila právnička Lucie Hrdá. Jejich činnost můžete podpořit účastí na Pochodu proti bagatelizaci sexualizovaného a domácího násilí, který proběhne ve čtvrtek 22. září od 17 do 19 hodin. Začínat se bude na Palackého náměstí, načež pochod vyrazí přes Náplavku směrem k Ministerstvu spravedlnosti ČR. Detailnější informace najdete na facebookové události akce nebo na Instagramu Bez trestu. Pláštěnky a čaj do termosky s sebou!

Trocha umění: Zahájení výstavy k Ceně Jindřicha Chalupeckého 2022

Cena Jindřicha Chalupeckého je nejvýznamnější tuzemské ocenění pro umělce do 35 let. Chcete-li se orientovat v současné mladé umělecké scéně, neváhejte se ve čtvrtek 22. září dostavit do Veletržního paláce na vernisáž výstavy spojené s prestižním oceněním, která má letos podtitul Vše pevné se spojuje ve vzduchu. Zahájení proběhne v 19 hodin – pokud nestíháte, můžete se na vystavená díla zajít podívat kdykoliv od 23. září až do 8. ledna příštího roku. Jestli ale máte čas, neváhejte. Ve čtvrtek totiž budou ve Veletržáku zahájeny další dvě výstavy: výstava V kroužcích dýmu, která vysvětlí, proč známí čeští malíři v čele s Františkem Kupkou v jednu chvíli začali sami sebe malovat s kuřáckými atributy, a také doprovodná výstava k Fotograf Festivalu.

Výstava k letošní Ceně Jindřicha Chalupeckého bude ve Veletržním paláci k vidění od pátku 23. září.
Výstava k letošní Ceně Jindřicha Chalupeckého bude ve Veletržním paláci k vidění od pátku 23. září. | Zdroj: Facebook Jindrich Chalupecky Society

LUSTR 9: Mezinárodní festival ilustrace a komiksu

Nenechte si ujít 9. ročník největšího českého festivalu ilustrace a komiksu! Hlavní výstava s názvem Divočáci zmapuje českou tradici expresivní ilustrace od Jiřího Šalamouna a Václava Kabáta po dnešní mladé tváře. Jako zahraniční hosté festivalu se představí Egle Zvirblyte, Andrew Tseng, Paul Waak a Sarah Maria Schmidt. LUSTR 9 začíná ve čtvrtek 22. září v 18 hodin a v Kampusu Hybernskápotrvá až do 28. září.

Magický večer na Kampě: Noc literatury 2022

20 inspirativních knih, 20 zajímavých míst, 20 herců a hereček – jeden večer plný magie. Noc literatury 2022 v Praze proběhne ve středu 21. září od 18 do 23 hodin na Malé Straně a na Kampě. Populární osobnosti s hereckými zkušenostmi budou číst patnáctiminutové ukázky z aktuální české i světové beletrie, a to zcela zdarma. V jednotlivých stanovištích se budete moci zorientovat pomocí mapky, která bude návštěvníkům k dispozici.