Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Týdenní přehled: Kdo letos získá Českého lva a zaslouží si Dominik Feri cancel culture?

S koncem února nenápadně přilétávají první vlaštovky. Velký knižní čtvrtek odtajnil jarní novinky a máme se opravdu na co těšit. Během týdne si můžete též zajít na výstavu mladého a nadějného umělce nebo na kurz vaření. V sobotu nás následně čeká vyhlášení vítězů České filmové a televizní akademie.

Aktuálně: Zaslouží si Dominik Feri cancel culture?

Obvodní soud pro Prahu 3 začal předminulý týden projednávat případ exposlance Dominika Feriho, který čelí obvinění ze dvou znásilnění a pokusu o něj. Ten vše razantně odmítá a tvrdí, že věří ve zproštění obžaloby soudem. 

Feri před soudem i po něm bez jakéhokoli ostychu komunikoval s novináři a mimo jiné se také zmínil, že ho mrzí jeho nečinnost na sociálních sítích, ale své stažení z nich považuje v rámci řízení za naprosto nutné. Zakrátko se však na exposlancově Instagramu, který sleduje necelých 700 tisíc lidí, objevilo video – záznam z obhajoby. K příspěvku není možné přidat komentář, jakkoli na něj reagovat ani poskytnout zpětnou vazbu či vyjádřit nesouhlas. 

Této situace se jal feministický web Druhá : směna a on-line deník Alarm, které poukázaly na problematiku spjatou s mediální mocí Dominika Feriho, jenž na svém statisícovém Instagramu zveřejňuje jméno oběti a vysmívá se jejímu psychickému zdraví. Alarm i Druhá : směna zároveň vybízejí k tzv. cancel culture, tedy kompletnímu vyčlenění Feriho z on-line prostředí sociálních sítí, a vyjádření podpory obětem tím, že lidé zruší sledování obžalovaného. Za poslední rok a půl od doby, kdy se na veřejnost dostaly výpovědi obětí, přišel Dominik Feri o více než 300 tisíc sledujících.

Co nepromeškat: Již v sobotu proběhne jubilejní Český lev!

Už v sobotu 4. března proběhne v pražském Rudolfinu 30. ročník Cen české filmové a televizní akademie Český lev 2023. Dvanáct nominací obdržel snímek Arvéd, který si odnesl také ocenění za nejlepší film v Cenách české filmové kritiky. S jedenácti nominacemi je pak v závěsu historický hudební film II Boemo. Následuje BANGER, který si vysloužil osm nominací.

Přímý přenos z předávání cen Českého lva 2023 bude vysílat Česká televize živě od 20.10 hodin a večerem diváky provede Jiří Havelka.

Art tip: Výstava nadějného Kristiána Mensy v Café NONA

Kristián Mensa, známý také jako Mr. Kriss, nyní vystavuje své nezaměnitelné ilustrace v pražském Café NONA. Tanečník s neobyčejně ohebným tělem bylmagazínemHuffington Post zařazen mezi 20 nejnadanějších inovátorů mladé generace z celého světa a jeho vizuální umění sleduje na Instagramu téměř 100 tisíc lidí. V prostorách Cafe NONA probíhá jeho první výstava s názvem In Our Hands a výběr místa není čistě náhodný – Kristiána totiž můžete vidět v pohybové inscenaci Laterny magiky s názvem Krajina těla.

Expozice představuje dvacet ilustrací a je k vidění až do 18. března.

Je jaro a Velký knižní čtvrtek odkrývá novinky

Letošní Velký knižní čtvrtek proběhne 23. března a čtenářům nabídne deset novinek domácích i zahraničních autorů. Tituly, na které se můžeme těšit, jsou už ale odtajněny a tak víme, že těšit se můžete například na jednu z našich nejpřekládanějších autorek – Petru Hůlovou, která vydává novou knihu s názvem Nejvyšší karta. Smutné výročí nám připomene kniha s titulem Putinova válka, která vznikla z pera reportérů České televize, zejména Andrease Papadopulose, který se v Kyjevě nacházel právě v osudný den začátku války. Další úspěšný tuzemský autor a diplomat Michael Žantovský ve své vzpomínkové knize S prominutím řečeno. Můj život mezi slavnými a mocnými s okouzlující nadsázkou a vtipem líčí „nesmazatelné zážitky“ s významnými osobnostmi světového dění: od Václava Havla přes britskou královnu Alžbětu II., Rolling Stones až po 14. tibetského dalajlamu. Díky tomu čtenář prožije znovu, i když trochu jinak, převratné dějinné události konce 20. století.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

Gastro tip: Připravte přátelům večeři podle Františka Skopce

Chystáte se pohostit přátele? Nebo se vám prostě jen nechce být mezi lidmi a toužíte strávit večer s dobrým jídlem v pohodlí domova? Pak přesně pro vás je speciální kurz v Prostoru UM, kde probíhají kulinářské workshopy středoevropské kuchyně. František Skopec, kreativní šéfkuchař společnosti Ambiente, vytvořil menu, které je nejen chuťově nabité, ale hlavně promyšlené tak, abyste si toho zvládli co nejvíc připravit předem, návštěvu si užili a po jejím odchodu nebojovali s horou nádobí. Naučíte se připravovat rillettes z kachních stehen a škvarků, pečené kachní prso s karamelovým pyré z květáku a lískooříškovou omáčkou a jako dezert se budou podávat jablka smažená v pařížském těstě s šodó. Kdy? V úterý 28. února 2023 v 16 hodin v Prostoru UM.