.

. Zdroj: Zdroj: archiv Terezy Rosalie Kladošové, Národní filmový archiv, iStock

Týdenní přehled: Kam zajít na filmové klasiky a kde seženete nejlepší dárky?

Vánoce se blíží nezadržitelnou rychlostí. Pokud se teprve začínáte poohlížet po dárcích, nezoufejte. V tomto týdnu nás totiž čeká sample sale návrhářky Terezy Rosalie Kladošové i oblíbený LEMARKET. Šťastlivci, kteří už mají vše nakoupené, mohou vyrazit třeba na výstavu Minisalon nebo do kina na filmové klasiky.

Co se řeší: Taylor Swift vyprodala tour! Nebo ne?

Většina z nás to zná. Oblíbený interpret oznámí, že bude vystupovat. Datum prodeje vstupenek si zapíšeme do pěti upomínek, do všech kalendářů v domácnosti a nastavíme si budíky na jeho spuštění, ať je to v jakoukoliv hodinu. Po všech těchto obstrukcích lístky koupíme a na řadě je už jen těšení se a výběr outfitu. Takové štěstí ale nepotkalo americké fanoušky nejúspěšnější zpěvačky současnosti Taylor Swift. Společnost Ticketmaster vlastněná firmou Live Nation totiž nezvládla nápor fanoušků, kteří se snažili zakoupit lístky na nadcházející zpěvaččinu šňůru Eras Tour na jaře 2023. Ti, kteří byli úspěšní, čelili až šestihodinovým čekacím dobám a také divoce kolísajícím cenám. Hodnota vstupenek totiž nebyla předem jasně daná právě proto, aby se mohla dynamicky proměňovat dle poptávky. Prodej lístků na turné nakonec Ticketmaster kompletně zrušil.

Samotná zpěvačka zlepšení situace také nikterak nepomohla. Na svém Instagramu sice zveřejnila story, ve které řekla, že ji situace pořádně naštvala. Pro své věrné fanoušky, kteří si však přáli svůj idol vidět naživo, ale nenabídla žádné řešení. Místo toho se veřejností začíná šířit diskuze o tom, zda není načase zregulovat kolosální monopol Ticketmasteru na prodej lístků. Nechme se překvapit, jakou dohru tato kauza bude mít. Situací se totiž už zabývá i ministerstvo spravedlnosti Spojených států.

TRK Supermarket Stock & Sample v Jakoby&Friends

Pokud patříte mezi fanoušky designérky Terezy Rosalie Kladošové, zbystřete. Tato česká módní návrhářka a umělkyně totiž přenese esenci svého světa do letenského showroomu Jakoby&Friends, který najdete na adrese Veverkova 8. Zde v týdnu od 30. 11. do 4. 12. proběhne kurátorský TRK pop-up. „Provětrali jsme studio opravdu pořádně a připravili selekci produktů ze skladu, archivní kusy od roku 2015, přehlídkové samply, šperky, které se doposud třpytily jen v krabici, mix doplňků na sebe, na poličku i na stoličku,“ dodává Kladošová. Těšit se můžete na 50% až 70% slevy. Tento týden tedy bude ideální pro pořízení dárků ať už sama sobě, nebo svým blízkým. 

Výtvarný experiment s názvem Minisalon

Výtvarník a disident Joska Skalník zorganizoval v „orwellovském“ roce 1984 výtvarný experiment nazvaný Minisalon. Tehdy jej vyprovokovala potřeba reagovat na situaci ve výtvarném umění. „Byl to rok 1984 a většina umělců neměla přístup do svazových galerií, a dokonce projevy při vernisážích a průvodní texty do katalogů těch, kdo dostali od ideologů cejch ‚problémových výtvarníků‘, byly potlačovány, pokud se katalog vůbec objevil. Zajímavé výstavy se odsunovaly na periferii Prahy a na venkov, vystavovalo se na půdách, v ateliérech, po bytech,“ vzpomíná výtvarník. A právě jeho experiment je opět k vidění v Praze. Až do 3. prosince můžete navštívit galerii Nová síň v ulici Voršilská, která v rámci této netradiční výstavy představí díla umělců, jako je Margita Titlová-Ylovsky, Michael Rittstein, Mária Bartuszová, Stanislav Kolíbal, Kurt Gebauer, Tamara Kolenčíková, Čestmír Suška nebo Květa Pacovská.

Pro milovníky klasiky je tady KVIFF Classics

Pokud se řadíte mezi milovníky starých filmů, určitě jste už několikrát vyřkli přání vidět své favority na velkém plátně, ideálně v prostředí oblíbeného kina. Užít si atmosféru promítání se vším, co k němu patří, a poté jít do vedlejší vinárny zážitek prohloubit debatou o něm. Tuto touhu se rozhodl splnit Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Nabídne totiž pražským divákům mistrovská díla jako Zpívání v dešti, Král komedie, Kráska dne nebo Opilí láskou. „Myšlenka uspořádat v Praze přehlídku filmů, které se zapsaly svou výjimečností do dějin kinematografie, v nás uzrává už dlouho. Teď nastala správná doba zahájit novou tradici, prosinec je ten nejvhodnější čas,“ říká výkonný ředitel MFF KV Kryštof Mucha. První ročník KVIFF Classics proběhne v pražských kinech Světozor a Ponrepo od 1. do 3. prosince a zahájí jej digitálně zrestaurovaný film Sedmikrásky režisérky Věry Chytilové. 

Moderní tržnice LEMARKET poprvé v Brně

Kdo ještě nestihl nakoupit vánoční dárky, nestresujte se! První prosincový víkend (tedy 3. a 4. 12.) proběhne oblíbený pop-up s názvem LEMARKET a obyvatelé Brna se na něj mohou těšit vůbec poprvé. Tohle kurátorské moderní tržiště nabízí poctivé lokální a oblíbené značky, ale také úplně nové projekty módních brandů, šperkařů, kosmetiky, doplňků či delikates. V Brně se vše odehraje v Tržnici na Zelném trhu, jejíž brány budou otevřeny v sobotu od 10 do 20 hodin a v neděli do 19 hodin. 

Praha se svého LEMARKETU dočká o týden později, tedy 10. a 11. prosince, kdy proběhne opět v Pražské tržnici, v hale 13. Otevírací doba je stejná jako v Brně, a tak se nemusíte bát, že vás bude při výběru vánočních dárků tlačit čas.