Smrt královny Alžběty zastínila mnohé, přesto se pojďme podívat, jaké kulturní akce nás čekají tento týden v Praze.

Smrt královny Alžběty zastínila mnohé, přesto se pojďme podívat, jaké kulturní akce nás čekají tento týden v Praze. Zdroj: Profimedia.cz, iStock.com

Týdenní přehled: Festival kutilů, Sjezd spisovatelů a výstava o sexuálním násilí

Královna Alžběta II. zemřela. A zatímco její syn, nový král Karel III., se ujal vlády a britský lid truchlí, módní svět se opatrně ptá: jak to bude s podzimním londýnským fashion weekem? Nejen tuto informaci jsme zařadili do pravidelného týdenního přehledu: najdete v něm spoustu tipů na zářijové akce v Praze, z nichž si vybere opravdu každý.

Co se řeší: Královna je mrtvá, ať žije král

Ve čtvrtek 8. září obletěla svět smutná zpráva – ve věku 96 let zemřela britská královna Alžběta II. Novým králem se stal její syn, do té doby korunní princ Charles, nyní již král Karel III. Královna zemřela v prostředí skotského zámku Balmoralu, na který se často a ráda uchylovala, a v kruhu své nejbližší rodiny. Státní pohřeb se uskuteční nejpozději 18. září ve Westminsterském opatství, následovat budou dvě minuty ticha, které bude držet celé Spojené království. 

TIP NA VIDEO: Jaký byl život Alžběty II.?

Video placeholde

Odchod Alžběty II. vzbudil také otázku, jak to bude s podzimním londýnským fashion weekem, který je plánován na termín do 20. září. Ještě ve čtvrtek večer vydal British Fashion Council prohlášení, v němž uvedl, že přehlídky by měly proběhnout podle plánu, neboť fashion week je pro návrháře a značky důležitou prezentací a byznysovou záležitostí. Zároveň ale BFC doporučil, aby všichni zúčastnění respektovali truchlící národ a zrušili všechny doprovodné akce, které nejsou nezbytné – například večírky. Je možné, že někteří svoje přehlídky z vlastního rozhodnutí zruší z respektu ke královně: zatím to tak udělala značka Burberry.

Vernisáž výstavy iniciativy Proč jsme to nenahlásili?

Projekt Proč jsme to nenahlásili se věnuje tématu sexuálního násilí a snaží se o potřebnou osvětu. V rámci výstavy ve sklepě Kampusu Hybernská představí pod vedením kurátorky Natálie Ullrichové několik příběhů ze školního prostředí. Součástí vernisáže, která proběhne 15. září od 18 hodin, budou panelové debaty s odborníky i aktivisty. Součástí projektu jsou studenti a studentky FHS UK, FF UK, FSV UK, FAMU a AVU, dále Konsent, iniciativa Nahlas, safe space kolektiv, Nenech to být, Ne!musíš to vydržet a další. Zajděte podpořit důležitou věc!

Pro malé i velké tvůrce: Maker Faire Prague 2022

Maker Faire Prague 2022 je největší festival kreativců a tvořivých lidí v České republice – a 17. a 18. září si jej budete moci užít i v Praze. Již 5. ročník setkání novodobých kutilů, bastlířů a vynálezců proběhne tentokrát na Pražské tržnici a je určeno pro všechny věkové kategorie. K vidění a hlavně k vyzkoušení bude až 150 projektů, workshopů a přednášek. Dvoudenní akce se uskuteční v halách 11, 13 a 17 a ve venkovních prostorech tržnice v Holešovicích.

Literární srdce plesá: Sjezd spisovatelů 2022

Sjezd spisovatelů je oborové setkání spisovatelek a spisovatelů, otevřené široké kulturní i odborné veřejnosti. Mottem letošního ročníku, který proběhne od 15. do 17. září v Kampusu Hybernská, je Mluvme spolu. Třídenní program nabídne literární reflexi společenského dění, příspěvky, diskuse, performance a autorská čtení. Doporučujeme zejména v sobotu zajít na blok Literatura a feminismus, v jehož rámci promluví básnířka Alžběta Stančáková, spisovatelka, scenáristka a dramaturgyně Klára Vlasáková a spisovatelka a romistka Iveta Kokyová. A pozor: v sobotu bude i program pro děti, takže hlídání shánět nemusíte.