Nejlepší červený koberec roku? Filmový festival v Benátkách ovládla mladá krev

2 min čtení

2 min čtení

Tento týden je na společenské dění pestrý. Celý svět vzpomíná na královnu Alžbětu II., zatímco móda žije přehlídkami pro příští jaro a léto – po pražském fashion weeku odstartoval i ten newyorský. Aby v tom všem nezapadl filmový festival v Benátkách, o to se postaral Timothée Chalamet se svým rudým overalem (nebo drama odehrávající se mezi herci z filmu To nic, drahá). I další hvězdné outfity z Benátek ale stojí za pozornost: dost možná se tam sešel nejlepší červený koberec tohoto roku.

Dnešním dnem vrcholí 79. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách a kdo se občas rád pobaví módní disciplínou zvanou red carpet, ten si zde přišel opravdu na své. Na rozdíl od proslulejšího (ale také mladšího) filmového festivalu v Cannes zde výrazně ubylo pozlátkového kýče a monstrózních rób, kterými na sebe strhávaly pozornost zpravidla méně známé herečky nebo influencerky. Naopak – sešly se zde ošlehané mistryně slavnostního dress code Cate Blanchett, Tilda Swinton, Penélope Cruz nebo předsedkyně festivalové poroty Julianne Moore.

TIP NA VIDEO: Mercedes-Benz Prague Fashion Week očima redakce Ženy.cz

To, co z benátského filmového festivalu udělalo možná nejlepší red carpet roku, byl však nástup mladé generace. Když k tomu přičteme špetku napětí, které se ze snímku To nic, drahá přelilo mezi jeho režisérku a herecké obsazení, můžeme snadno vnímat transparentní třpytivou róbu Valentino herečky Florence Pugh jako dokonalé revenge dress – namířené samozřejmě proti zářivě kanárkově žlutým šatům Gucci, v nichž na premiéru svého filmu dorazila Olivia Wilde.

Florence Pugh v modelu Valentino

Harry Styles v modelu Gucci

Také Harry Styles působil, jako by se jeho frustrace z dramatu, které se kolem natáčení filmu rozehrálo ještě před jeho uvedením na festivalu, úměrně zvětšovala s cípy jeho Gucci košile. Souboj o nejvíc genderově fluidní model tentokrát populární zpěvák ovšem prohrál: proti odhaleným zádům Timothéeho Chalameta tentokrát neměl šanci nikdo. Jeho rudý overal z dílny Haidera Ackermanna málem zastínil i skvostnou haute couture róbu Balenciaga jeho partnerky z filmu Bones and All, herečky Taylor Russell.

Timothée Chalamet v modelu Haider Ackermann

Taylor Russell v modelu Balenciaga

Milovníkům seriálu Stranger Things pro změnu muselo srdce zaplesat nad přítomností Sadie Sink, hvězdy filmu The Whale. Ta okusila svůj první velký festival v éterickém modelu z dílny Alexander McQueen. Za zmínku však stojí i velký herecký návrat Brendana Frasera, který ve snímku ztvárnil hlavní roli (extrémně obézního otce postavy, kterou hraje Sink). Za svůj výkon se dočkal satisfakce v podobě šestiminutového standing ovation.

Sadie Sink v šatech Alexander McQueen

Ale zpět k red carpetu. Jestli si někdo zaslouží titul královny letošních Benátek, pak je to herečka Jodie Turner-Smith – v podstatě každý její outfit, včetně těch neformálních, by si zasloužil speciální pozornost. Na druhém místě jen těsně skončila Tessa Thompson. Obě dámy předvedly dokonale moderní verzi hollywoodského glamouru – obě shodou okolností i díky modelům návrháře Christophera Johna Rogerse. Barvy, objem, neotřelý denim nebo až vulgárně vysoké platformy – to všechno v jejich podání funguje tak přirozeně, že už nyní lze hovořit o příští generaci mistryň červeného koberce.

Jodie Turner-Smith v šatech Christopher John Rogers

Tessa Thompson v šatech Christopher John Rogers