Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz, Jakub Poláček / CNC / Profimedia

Týdenní přehled: Čekají nás prezidentské volby i první filmový festival roku 2023

Klíčová událost druhého lednového týdne je jasná – prezidentské volby. Nachystejte si doklady, volební lístky a průkazy a ujasněte si, koho byste chtěli vidět jako hlavu našeho státu. V mezidobí se pak můžete rozptýlit na prvním filmovém festivalu tohoto roku ÍRÁN:CI, případně si skočte zabruslit nebo zhlédnout nejlepší videoklipy osmdesátek v galerijním prostředí. Nudit se nebudete!

Aktuálně: Prezidentské volby 2023

Zdá se to neuvěřitelné, ale první kolo prezidentských voleb je tady. Termín tentokrát připadá na pátek 13. ledna a sobotu 14. ledna. Kandidátů je letos dohromady osm, vybírat tedy můžete z těchto uchazečů: Danuše Nerudová, Petr Pavel, Marek Hilšer, Pavel Fischer, Tomáš Zima, Jaroslav Bašta, Andrej Babiš a Karel Diviš. Josef Středula se vzdal své kandidatury během Superdebaty ČT v neděli 8. ledna. Pokud ještě nevíte, komu dát hlas, doporučujeme zhlédnout další prezidentské debaty a také Volební kalkulačku. 

Zároveň si můžete připomenout rozhovor naší editorky Kristýny Dobeš Moučkové s kandidátkou Danuší Nerudovou v článku zde:

Kinotip: Rok 2023 zahájí festival íránského filmu ÍRÁN:CI

Již 10. ročník filmového festivalu ÍRÁN:CI proběhne v Praze od 11. do 15. ledna, a to v kině Světozor a Bio Oko. Proč byste měli tomuto festivalu věnovat právě letos pozornost? Íránem totiž už 90 dní otřásá celostátní povstání proti tyranskému režimu. Právě proto je tento ročník věnován všem statečným ženám a mužům, kteří ve vlastní zemi riskují životy. Festival letos pod heslem Ženy, život, svoboda přinese díla íránských filmařů, kteří jsou ve vězení či v exilu, a výběr filmů, které byly v Íránu posledních 30 let zakázané. Dobrou zprávu máme i pro brněnské filmové nadšence: tam budou ÍRÁN:CI probíhat od 17. do 19. ledna v Kině Art.

Music ft. 80s Berlin v Kunstahalle Praha

Ty nejlepší videoklipy, které propojují vizuální umění, hudbu a napjatou berlínskou atmosféru 80. let, můžete vidět ve středu 11. ledna ve 20 hodin v pražské Kunsthalle. Projekt Music ft. 80s Berlin vychází z vývoje hudební scény Berlína osmdesátých let, jehož tóny se inspiruje i tvorba známého německého umělce Gregora Hildebrandta. Užijte si večer v originálním prostředí naplněném post-punkem, goth rockem a německou novou vlnou. 

Jste přehlceni děním na sociálních sítích?  Dejte si reset

V době, kdy se staly sociální sítě součástí našich životů a vztahů, je potřeba myslet také na určitou formu odpočinku, možná i úplného resetu. Jak najít rovnováhu mezi technologiemi a sociálními sítěmi? A co dělat, aby neovládaly náš život a naše vztahy víc, než bychom si přáli? Na tyto otázky můžete najít odpověď společně s umělkyní Ester Geislerovou a párovým terapeutem Honzou Vojtkem v představení Terapie sdílením: Reset, a to 15. ledna v 19 hodin v Divadle bez zábradlí. 

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

Bruslení není jen předvánoční záležitost

Spousta lidí má městská kluziště zafixována jako místo pro ryze předvánoční aktivitu a po novém roce na jejich existenci úplně zapomínají. Přitom se jedná o skvělé kardio a zábavu v jednom. Vykašlete se na přeplněná fitka plná lidí plnících svá předsevzetí a užijte si leden na ledu. Městských kluzišť je nespočet, za nás v redakci můžeme doporučit třeba River Rink v pražském Karlíně, kde najdete také posezení s jídlem a pitím a tematické hudební večery. Navíc zde berou kartu Multisport.

Doporučujeme

Načíst další články